Świadomie zaplanować przyszłość

0
107

Podobnie jak w latach ubiegłych, Powiatowy Urząd Pracy w Tychach rozpoczyna realizację programu planowania kariery edukacyjnej i zawodowej dla uczniów klas II liceów ogólnokształcących „Trafny Wybór”.
Program realizowany jest pod patronatem Prezydenta Miasta Tychy. W tym roku obchodzi mały jubileusz – 5-lecie istnienia. To jedyny taki program w Polsce. Pomysł zrodził się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tychach. – Uczniowie liceów ogólnokształcących kończąc szkoły nie mając żadnego praktycznego doświadczenia. Wielu z nich nigdy nie miało kontaktu z żadnym pracodawcą – mówi Katarzyna Ptak, dyrektor PUP Tychy.
Młodzież wybiera
Chcieliśmy zorganizować coś z myślą o nich. Pierwszy majowy tydzień to zawsze czas matur, wtedy jest doskonała pora, by uczniowie klas drugich mogli odbyć kilkudniowe praktyki zawodowe u lokalnych pracodawców. Oczywiście w takim zawodzie, jaki sami wskażą. Istotne jest też, że to praktyki dobrowolne. Uczestniczą w nich tylko ci uczniowie, którzy wyrażą taką chęć – dodaje Anna Szczęsny-Michalak, wicedyrektor tyskiego urzędu pracy.
Życzliwi pracodawcy
Obie panie podkreślają, że „Trafny Wybór” nie byłby możliwy bez uprzejmości lokalnych pracodawców. – To oni z dużym zaangażowaniem i odpowiedzialnością włączyli się do działań i zgodzili się przyjąć do siebie licealistów na praktyki. Tym samym umożliwiają młodzieży kontakt z realnym środowiskiem pracy, w wybranym przez nich zawodzie – tłumaczy dyr. Ptak.
Opinie uczniów
W latach 2013 – 2016 w programie praktyk u blisko 40 pracodawców w 30 zawodach uczestniczyło 192 uczniów z IV Liceum Ogólnokształcącego w Tychach Najczęściej odbywali praktykę w aptekach, przychodniach, szpitalach i gabinetach stomatologicznych.
Zebrane przez PUP wśród dotychczasowych praktykantów opinie były bardzo pozytywne. Młodzież zwróciła uwagę na to, że możliwość udziału w programie „Trafny Wybór” bezpośrednio przyczyniła się do podjęcia decyzji zawodowych. Niektórzy uczniowie deklarowali ponowne i gruntowne przemyślenie wyboru przyszłego zawodu. Okazało się, że specyfika pracy w wybranym przez nich zawodzie nie do końca jest zgodna z ich predyspozycjami i zainteresowaniami.
– I to jest właśnie jeden z głównych celów naszego programu. Przygotowanie młodzieży do dalszego kształcenia i właściwego wyboru zawodu. To ma być pomoc w świadomym zaplanowaniu kariery edukacyjnej i zawodowej – mówi Katarzyna Ptak.
Kolejne szkoły
W tym roku do chęć współpracy zadeklarowały kolejne dwa: I LO im. L. Kruczkowskiego i III LO im. S. Wyspiańskiego.
W tegorocznej edycji „Trafnego Wyboru” młodzi ludzie chcą odbyć tygodniowe praktyki m.in. w takich zawodach, jak: analityk w laboratorium analitycznym, farmaceuta, architekt i architekt wnętrz, fotograf, fizjoterapeuta, dziennikarz, prawnik, kustosz w muzeum, informatyk, nauczyciel, trener w siłowni i stomatolog. Praktyki u pracodawców odbędą się w okresie od 9 do 12 maja.
Foto: ARC