Przetarg z przeszkodami

0
78

Tym razem Komitet Budowlany Okręgowej Izby Przemysłowo Handlowej zawitał na Stadion Miejski, a spotkanie tyskich biznesmenów poświęcone było innemu obiektowi sportowemu, który niebawem powstanie przy ul. Edukacji – stadionowi lekkoatletycznemu.
Szacowany koszt inwestycji, uznanej przez Polski Związek Lekkiej Atletyki za ważną i strategiczną dla rozwoju lekkoatletyki w Polsce, to ok. 21 mln zł, a dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki wyniesie 30 proc. tej kwoty. Stadion będzie spełniał wymogi PZLA i Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych IAAF.
Pierwszy unieważniony
Jak stwierdził Miłosz Stec, zastępca prezydenta Tychów, ogłoszono drugi przetarg na budowę lekkoatletycznej.
– Pierwszy został unieważniony z uwagi na to, iż najniższa kwota, jaką zaoferowano – 23 mln zł – przekraczała środki, jakie przeznaczone są na ten cel. Wspólnie z Ministerstwem Sportu doszliśmy do porozumienia, iż wyłączymy z tego zadania budowę drugiego, dodatkowego boiska piłkarskiego od strony północnej. Miało być one realizowane w ramach tej inwestycji, jednak nie było objęte dofinansowaniem. To obniżyło koszty całej inwestycji, którą planujemy zrealizować do końca czerwca 2018 roku.
Dla wszystkich konkurencji
Stadion lekkoatletyczny tworzyć będzie pełnowymiarowa, ośmiotorowa bieżnia okrężna długości 400 m wraz z bieżnią do biegów sprinterskich na 100 i 110 m, dwuścieżkowa skocznia do skoku w dal i trójskoku, skocznia do skoku wzwyż, podwójna dwuścieżkowa skocznia o tyczce, rów z wodą do biegów z przeszkodami, rzutnia do pchnięcia kulą i do rzutu oszczepem, stanowisko do rzutu dyskiem i młotem wraz z klatką. Bieżnia będzie otaczać boisko o nawierzchni z trawy naturalnej z systemem zraszania murawy.
Widownia stadionu lekkoatletycznego będzie mogła pomieścić 1000 widzów, obok stanie budynek dla sędziów i komentatorów oraz kontenery na sprzęt. Obok areny znajdzie się miejsce na teren rozgrzewkowy dla lekkoatletów.
Pod napięciem
– Inwestycję poprzedzi wykonanie szeregu prac przygotowawczych, niektóre o dużym stopniu skomplikowania – dodał wiceprezydent Stec. – Teren jest co prawda uzbrojony, jednak na potrzeby nowego obiektu będzie musiała być przebudowana kanalizacja deszczowa i sanitarna, podobnie jak gazociąg i sieć wodociągowa. Jednym z najbardziej skomplikowanych przedsięwzięć będzie likwidacja napowietrznej linii wysokiego napięcia 110 KV, skablowanie jej i poprowadzenia pod ziemią, po granicy działek.
Na zdjęciu: Według planów już w lipcu 2018 roku będzie można przy ul. Edukacji obejrzeć pierwsze zawody lekkoatletyczne.
Wizualizacja: UM Tychy