Do prawnika bez portfela

0
79

Na początku roku weszła w życie ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji. Od tego czasu na terenie naszego miasta z darmowych porad prawników można skorzystać w pięciu punktach. Sprawdziliśmy, kto najczęściej korzysta z tej formy pomocy oraz z jakimi problemami tyszanie przychodzą.
Jak informuje nas Małgorzata Kryszczak ze Stowarzyszenia „Dogma” najczęściej z nieodpłatnych porad korzystają osoby powyżej 65. roku oraz młode do 26. roku życia. Średnio w miesiącu do jednego punktu przychodzi ok. 20 osób.
Zapytania tyszan
Najczęściej tyszanie przychodzą z zapytaniami dotyczącymi: prawa spadkowego (dziedziczenie ustawowe, testamentowe, zachowek, odrzucenie spadku, przyjęcie spadku), prawa konsumentów (klauzule niedozwolone w umowach pożyczek oraz umowach z funduszami inwestycyjnymi), sprawy o zapłatę, również sprawy z zakresu prawa rodzinnego: o zasądzenie alimentów na rzecz dzieci a także małżonka, uchylenie obowiązku alimentacyjnego, sprawy rozwodowe, sprawy o ustalenie kontaktów z dzieckiem oraz pozbawienie i ograniczenie władzy rodzicielskiej.
Poza tym klienci pytają także o środki odwoławcze od orzeczeń wydanych przez sąd (apelacje, zażalenia). Zdarzają się również zapytania o sprawy karne (wyjaśnienie kwestii postępowania przygotowawczego, postępowania sądowego i ewentualnej kary grożącej za popełnione przestępstwo, a także informacji dotyczących wykonania kary).
Zgodnie z treścią ustawy nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw: podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności. Nie ma z kolei żadnych ograniczeń co do ilości wizyt u prawnika. Oznacza to, że jedna osoba z porady może skorzystać nawet kilka razy.
Porady nie dla każdego
Przypomnijmy, zgodnie z ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej pomoc prawna przysługuje osobie fizycznej, której w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej, osobie, która posiada ważną Kartę Dużej Rodziny, kombatantom oraz osobom będącym ofiarami represji wojennych i okresu powojennego ( z aktualnym zaświadczeniem), osobie, która posiada ważną legitymację weterana albo legitymację weterana poszkodowanego, osobie, która nie ukończyła 26 lat lub ukończyła 65 lat, osobie, która w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej znalazła się w sytuacji zagrożenia lub poniosła straty.
Pięć punktów
W Tychach jest pięć miejsc, w których można skorzystać z nieodpłatnej porady prawnej. Punkty prowadzone przez organizację pozarządową: Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „DOGMA” z siedzibą w Mikołowie są zlokalizowane w „Balbina Centrum” przy ul. Barona 30. Porady udzielane są w lok. 212 w poniedziałki, środy i piątki od 9.45 do 12.45, a we wtorki i czwartki od 14.30 do godziny 18.30. Natomiast w lok. 209 w poniedziałki, środy i piątki od 11.30 do 15.30, a we wtorki i czwartki od 12.00 do 16.00, w tym samym lokalu, tyle że w poniedziałki, środy i piątki od 15.30 do 19.30, a we wtorki i czwartki rano od 8.00 do 12.00.
Prawnicy zrzeszeni w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach udzielają porad również w punkcie zlokalizowanym w budynku „Balbina Centrum” ( lokal 212, I piętro) w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 13.00 do 17.00, a we wtorki i czwartki od 10.00 do 14.00. Natomiast w budynku Urzędu Miasta Tychy (al. Niepodległości 49) na III piętrze pok. 317, jest punkt prowadzony przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Katowicach i otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 do 16.00.
Foto: ARC