Si Silesia: Obiad z… dystrybutora

0
66

Za nami trzecia edycja Si Silesia, którą zakończyło Forum i Targi Biznesu oraz koncert dwujęzyczny Doroty Zygadło. Przez tydzień atrakcji nie brakowało – zaczęło się od wystawy prac tyskiej artystki Reginy Lipeckiej „Spotkania z Bretanią”, potem chętni mogli wziąć udział w bezpłatnych kursach: sommelierskim, kulinarnym „Tajemnice kuchni śródziemnomorskiej i francuskiej” oraz podstaw języka francuskiego.
Międzynarodowe przedsięwzięcie, organizowane przez Hotel Tychy Prime, Centrum Integracji Międzynarodowej, Tyski Sport S.A. oraz Camera Italo Polacca, to jedna z ciekawszych propozycji w tyskim i regionalnym kalendarzu kulturalnym i biznesowym. Oferuje nie tylko kontakt ze sztuką, ale także stwarza możliwość nawiązania współpracy biznesowej firm – krajowych i zagranicznych i uzyskania informacji jak współpracować z partnerami zagranicznymi.
Mówiła o tym m.in. Anna Krasuska-Terrillon – konsul honorowa Francji w Katowicach, która zachęcała do kontaktów z konsulatem, który chętnie podejmuje się roli pośrednika w nawiązywania wspólpracy z firmami i przedsiębiorcami francuskimi. Działalność Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. przybliżyła jej wiceprezes Ewa Stachura-Pordzik. Dziś trudno przecenić znaczenie, jakie w życiu miasta i regionu odegrała KSSE oraz Podstrefa Tyska. W powszechnej świadomości utrwaliła się już opinia, iż właśnie strefa oddaliła przed laty widmo bezrobocia i paraliżu wielu dziedzin życia miasta, była wielką i właściwie jedyną szansą na powstanie i rozwój biznesu w Tychach. I ta szansa została w pełni wykorzystana, zapewniając miastu spokojny i zrównoważony rozwój. Podkreśliła to również w swoim wystąpieniu Daria Szczepańska, wiceprezydent Tychów. Dzięki działalności strefy, zatrudnieniu tysięcy mieszkańców, bezrobocie w Tychach wynosi obecne zaledwie 3,7 proc. (ok. 2000 osób), a miasto stać na wiele inwestycji.
– Podstawą sukcesu samorządów są finanse – mieszkańcy i firmy przynoszą je w swoich podatkach – stwierdziła. – A finanse w Tychach mają się dobrze, dlatego stać nas na rewitalizację przestrzeli miejskiej, modernizację całych kwartałów, budowę za własne środki dużej infrastruktury, realizację wielu przedsięwzięć i programów społecznych czy kulturalnych. Są to przedsięwzięcia, po które władze samorządowe sięgają dopiero w momencie, kiedy zaspokojone są podstawowe potrzemy mieszkańców.
Forum Si Silesia było także okazją o zaprezentowania przez prezesa Grzegorza Bednarskiego sponsorskiej oferty spółki Tyski Sport S.A. Jak się okazało, wartość ekwiwalentu medialnego (ilość pieniędzy, jaką należałoby wydać na publikację lub emisję danego przekazu, gdyby był on reklamą) w ciągu niespełna roku wyniosła 68 mln złotych! Zanotowano ponad 30 tys. publikacji o GKS w mediach, na trybunach zasiadło 160 tys. kibiców (łącznie 3 dyscypliny).
– A najbliższy sezon będzie jeszcze bardziej znaczący, bowiem piłkarze wrócili do I ligi i teraz czeka nas kilka atrakcyjnych pojedynków derbowych – z Górnikiem Zabrze, GKS Katowice, Podbeskidziem czy Zagłębiem Sosnowiec. Zainteresowanie wydarzeniami piłkarskim będzie na pewno jeszcze większe, dodatkowo w przyszłym roku czeka nas druga po EURO piłkarska impreza na Starym Kontynencie – młodzieżowe mistrzostwa Europy. W Tychach odbędą się mecze grupowe i półfinał. A poza tym o mistrzostwo i w kolejnej edycji pucharu Kontynentalnego powalczą nasi hokeiści…
Podczas Forum głos zabrali także Katarzyna Ptak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tychach, która mówiła o wsparciu finansowym pracodawców ze środków Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego”, Andrzej Szteliga, pełnomocnik marszałka ds. Biura Regionalnego Woj. Śląskiego w Brukseli, Małgorzata Mazur z Okręgowej Izby Przemysłowo-Handlowej, Teresa Rduch-Michalik – dziekan wydziału zamiejscowego w Wiedniu z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach, Domenico Di Bisceglie z WKB Wierciński Kwieciński Baehr, Andrea Bandirali z ItalDesk Central Europe.
Jedna włoskich firm zaprezentowała opatentowany przez siebie automatyczny dystrybutor „Look & Cook”. Maszyna składa się z dwóch części – lodówki, w której znajdują się potrawy włoskie (ok. 60 łącznie z pizzą) oraz kuchenek mikrofalowych. Wybrane danie można podgrzać w kuchence i zjeść na miejscu lub zabrać do domu. Skomputeryzowane urządzenie informuje o składzie danej potrawy, a zapłacić można gotówką lub kartą.
Forum i Targi Biznesu zakończył koncert dwujęzyczny (francusko-włoski) Doroty Zygadło.