Obrazy jak żywe

0
776

Dziesięć szkół – w większości tyskich ale też z Mikołowa, Gliwic i Warszawy – prezentowało w Teatrze Małym inscenizacje przedstawiające dzieła słynnych malarzy impresjonistów. W poniedziałek, 16 maja odbyła się trzecia edycja Konkursu Plastyczno-Scenograficzny „Żywe Obrazy”.
Konkurs ma wieloletnią historię. Najpierw był organizowany w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi, w ramach Dni Kultury Uczniowskiej. W 2014 r. po raz pierwszy odbył się jako konkurs ogólnopolski i wzbudziła bardzo duże zainteresowanie. W tym roku po raz pierwszy miał rangę konkursu międzynarodowego i odbył się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.
Zadaniem uczestników jest odtworzenie „na żywo” scen uwiecznionych na płótnach przez wielkich mistrzów malarstwa. Zespoły przygotowują scenografię, kostiumy, a następnie sami wchodzą w role postaci uwiecznionych na słynnych obrazach. Prezentacji towarzyszy też informacja o artyście i historii powstania obrazu.
Podczas finału w Teatrze Małym uczestnicy zaprezentowali inscenizacje takich dział, jak: „Ostatnia wieczerza” Leonarda da Vinci, „Babie lato” Józefa Chełmońskiego, „Żydówka z pomarańczami” Aleksandra Gierymskiego czy „Foyer tancerek w Operze przy ulicy Le Peletier” Edgara Degas.
Nauczycielka Jolanta Czyrwik przygotowała grupę ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Tychach, która przedstawiła inscenizację tego ostatniego obrazu. – Staraliśmy się wybrać taką scenę, w której jest jak najwięcej osób, żeby jak najwięcej dzieci z klasy mogło wziąć w niej udział – mówi. – Potem wymyślaliśmy stroje, dziewczynki pomagały szyć spódniczki, dobieraliśmy peruki. Musieliśmy zaangażować trzech chłopców, bo nie mamy w klasie aż tyle dziewczynek. Ale oni chętnie się zgodzili i wystąpili jako tancerki.
– Przygotowywaliśmy się około dwóch miesięcy, szyłyśmy spódniczki, robiliśmy próby – mówią uczennice pani Jolanty. – Najwięcej pracy było przy malowaniu scenografii. Ale było to bardzo ciekawe zajęcie i dobra zabawa.
Spośród wszystkich zgłoszeń jakie wpłynęły w tym roku na konkurs, organizatorzy wybrali 21, z czego 10 drużyn zaprezentowało się w Teatrze Małym. Kolejne 9 szkół zgłosiło swoje realizacje w formie filmów – tu znalazły się szkoły z Poznania, Wrocławia, Rzeszowa, Zielonej Góry, Hajnówki i innych miast Polski. Wśród zakwalifikowanych do finału znalazły się też dwie szkoły z Irlandii, które jednak z przyczyn technicznych nie zdołały przygotować i nadesłać filmów i zadeklarowały swój udział w przyszłym roku.
Jury przyznawało Złotą, Srebrną i Brązową Ramę jako I, II, III miejsce oraz wyróżnienia. Wyniki konkursu:
Złote Ramy:
1. „Foyer tancerek w Operze…”, Edgar Degas – SP nr 5 w Tychach
2. „Ostatnia wieczerza”, Leonardo da Vinci – ZSzOI w Tychach
Srebrne Ramy:
1. „Śniadanie wioślarzy”, August Renior – Gimnazjum nr 11 w Tychach
2. „Girls on the seashore”, Auguste Renoir – Zespół Szkół nr 3 w Mikołowie
Brązowe Ramy:
1. „Babie lato”, Józef Chełmoński – Zespół Szkół nr 9 w Tychach
2. „Kolejka trwa”, Andrzej Wróblewski – SP nr 6 w Tychach
Wyróżnienia otrzymały:
1. „Żydówka z pomarańczami”, Aleksander Gierymski – Dwujęzyczne Gimnazjum 42 w Warszawie
2. „Bociany”, Józef Chełmoński – Gimnazjum 3 w Zielonej Górze
3. „Prasująca”, Edgar Degas – Zespół Szkół Mechanicznych w Poznaniu
Przyznano też nagrody publiczności.
W Teatrze Małym jako „żywe obrazy” można było obejrzeć także następujące dzieła: „Grający w karty” – Paul Cezanne (Gimnazjum 4 w Tychach), „Tańce w Bougival” – Auguste Renoir (Gimnazjum 1 w Tychach) i „Dziewczyna czytająca książkę” – Jean Honore Fragonard (Gimnazjum 4 w Gliwicach).
Organizatorami konkursu są Stowarzyszenie Piątka Dzieciom przy Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi i Gimnazjum 2 w Tychach, przy współpracy Miejskiego Centrum Kultury i Teatru Małego.


Foto: SW