Wielkanocny stół: klasyczny czy wiosenny?

0
922

Poprosiliśmy restaurację „U Przewoźnika” o przygotowanie stołu wielkanocnego. Jak wygląda dekoracja i jakie potrawy zaserwowano?
Stół wielkanocny to wizytówka każdego domu. To przecież przy nim zasiada cała rodzina do uroczystego świątecznego śniadania. Każda pani domu wkłada w jego przygotowanie wiele pracy i wysiłku. Co zrobić aby był wyjątkowy? Wystarczy odrobina kreatywności. Pomysłów na dekorację jest mnóstwo. Handlowcy prześcigają się w sprzedaży świątecznych ozdób. Jest zatem w czym wybierać. Jedyne co nas ogranicza, to nasza wyobraźnia.
Artur Żogała z restauracji „U Przewoźnika” na nadchodzące święta poleca stół w klasycznym wydaniu (zdjęcie górne). Chyba najbardziej dekoracyjnym elementem jest tu piękny, biały obrus w tradycyjnym stylu. Taki stół z pewnością u wielu z Was wywoła cudowne wspomnienia świąt z dzieciństwa.
– Ten obrus to taki śląski akcent – przyznaje pan Artur. – Porcelana jest stylizowana na starodawną, wygląda na ciężką. Taka idealne pasuje do naszego śląskiego obrusa. Nie ma żywych kwiatów, ale są bazie i zielone gałązki bukszpanu. Stawiamy tutaj na żółte akcenty w postaci np. serwetek. Dobrym dodatkiem do stołu w wersji tradycyjnej jest np. rzeżucha czy owies – dodaje.
Z kolei osobom, które z utęsknieniem czekają na wiosnę, Artur Żogala poleca stół w wydaniu wiosennym (zdjęcie dolne). Jego podstawowym elementem może być biały obrus z zielonymi dodatkami i oczywiście kwiaty, żonkile, bazie, bukszpan. Do tego biała porcelana, zielona kokarda na środku, zielone serwetki. – Wszystko w radosnym, optymistycznym wydaniu – mówi pan Artur. – Polecam także zrobienie kolorowych pisanek, które również doskonale wyglądają na wielkanocnym stole – przekonuje.
Propozycje dań na śniadanie wielkanocne przygotował dla nas Rafał Giermek. Co zaserwował? Oczywiście jajka. Pan Rafał poleca je w trzech wersjach: tradycyjne z majonezem, faszerowane pieczarkami, szynką i cebulą oraz panierowane w bułce i smażone na głębokim oleju. Poza tym, pyszną struclę z kapustą włoską i boczkiem, sos jogurtowy ze szczypiorkiem, twarożek z ogórkiem, koperkiem i pomidorkiem. Nie może zabraknąć także dobrej wędlinki. Na naszym stole jest salceson, pasztet swojski, mięsa pieczone: karczek w ziołach, schab po krakowsku z frankfuterką, schab ze śliwką, schab z morelą i wiejska kiełbasa. Jest również żurawina, pieczywo, ćwikła z chrzanem i chrzan z jajkiem. Ciasta to mazurek, makowiec i babka piaskowa.
Drodzy Czytelnicy życzymy Wam, by stoły wielkanocne w Waszych domach były cudowne i niezapomniane!

Ciekawostki wielkanocne

  • Ciasto ucierane pieczemy w 180 st.C, piernik – 180-190 st. C, ciasto drożdżowe – 180-200 st. C, ciasto kruche i parzone – 200 220 st. C, ciasto francuskie. – 220-250 st. C.
  • Jeśli chcesz, aby masa makowa w twoim makowcu była puszysta i nie rozwarstwiała się, dodaj do jednego kilograma masy makowej trzy ubite białka.
  • Jeśli chcesz, aby polewa na twoim mazurku była plastyczna i wspaniale się kroiła, zrób ganache. Zagotuj 100 g śmietanki 30% i zalej nią 200 g czekolady deserowej, następnie zblenduj.
  • Alternatywa tłuszczu – aby obniżyć kaloryczność niektórych ciast, możemy – zamiast tłuszczu – dodać twaróg. Oczywiście nie w całości, ale w proporcji pół na pół.
  • By lukier na naszym cieście pięknie błyszczał, należy dodać do niego odrobinę tłuszczu roślinnego. To tak niewiele, a efekt będzie powalający!


Foto: Ewa Strzoda