IX Festiwal Monodramu MOTYF – program

0
71

Miejskie Centrum Kultury w Tychach zaprasza na IX Festiwal Monodramu MOTYF, który potrwa od 3 do 6 marca 2016. Program wydarzenia zapowiada się ciekawie. Co przygotowali organizatorzy?
Program IX Festiwalu Monodramu MOTYF:
3 marca:
19:00 – Uroczysta inauguracja Festiwalu
„Czy to serce pękło“ – monodram w wykonaniu Pawła Drzewieckiego (Klub MCK „Wilkowyje“, Tychy, ul. Szkolna 94), bilety: 10, 15, rezerwacje: 32/227 26 22
Muzyczny spektakl teatralny, którego scenariusz zbudowano na wierszach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, zrealizowany został z okazji obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego oraz siedemdziesiątej rocznicy śmierci poety. Opowieść o miłości i wspólnej drodze dwojga bliskich sobie ludzi, którzy próbowali przetrwać okrutny wojenny czas. Bohaterem przedstawienia nie jest sam Baczyński, ale przedstawiciel „pokolenia Kolumbów” – człowiek młody, z głową pełną marzeń i życiowych pragnień, których realizację uniemożliwił koszmar wojny.
Scenariusz: Aneta Drzewiecka, Paweł Drzewiecki, Opieka artystyczna: Aneta Drzewiecka
Muzyka: Marian Szczepański
4 marca:
10:00 Przegląd spektakli konkursowych (MCK, Tychy, Boh. Warszawy 26)
10:00 Roksana Salwerowicz „Planeta B”, reż. Aneta Ćwieluch
10:50 Irmina Liszkowska „Sonia Marmieładowa”, reż. Jolanta Hinc-Mackiewicz
11:40 Michał Orchowski „Selfie”, reż. Ryszard Polaszek
12:30 Agata Nawrat „Łyżka”, reż. Iwona Woźniak
13:00-15:00 przerwa obiadowa
15:00 Klaudia Kowalik „Dwudziesty pierwszy”, reż. Aneta Ćwieluch
15:45 Dawid Nowak „Skrawki tęczy na moim niebie”, reż. Sebastian Podleśny
16:40 Anna Braun „Do kogo idziesz”, reż. Małgorzata Baryła
18:00 Panel dyskusyjny z udziałem prof. Bronisława Wrocławskiego, dr Tomasza Grochoczyńskiego, dr Katarzyny Flader, dyr. art. Festiwalu, Pawła Drzewieckiego.
5 marca:
10:00 Przegląd spektakli konkursowych (MCK, Tychy, Boh. Warszawy 26)
10:00 Monika Kowalczyk „L”, reż. Lena Różańska
10:40 Szymon Majchrzak „Pokuć”, reż. Ewa Czapik-Kowalewska
11:35 Katarzyna Łyczkowska „Pamiętnik Wendy”, reż. Ena Kielska
12:35 Olaf Józefoski „Bombel”, reż. Michał Skiba
13:15 Irena Tkaczyk „Zimna ściana”, reż. Aneta Ćwieluch
13:45-16:30 przerwa
16:30 Warsztaty aktorskie – prowadzenie: Tomasz Grochoczyński (MCK, Boh. Warszawy 26)
19:00 „Sex prochy i rock’n‘roll“- spektakl mistrzowski w wykonaniu Bronisława Wrocławskiego (Teatr Mały, Tychy, Hlonda 1), bilety: 40,25, rezerwacje: 32 227 36 17
Bogosian w ironiczny sposób portretuje ludzi o różnym statusie społecznym i materialnym. Jego bohaterowie to żałośni frustraci, momentami odrażający, to znów budzący współczucie. Szukają własnego miejsca w brutalnej rzeczywistości, którą sami współtworzą. Czyniąc z pieniędzy, seksu, narkotyków współczesne fetysze, wpadają w sidła zastawione przez samych siebie. W pogoni za surogatem tracą z oczu autentyczne wartości. Życie jest namiastką życia, a oni sami stają się karykaturami ludzi. Konfrontacja otaczającego świata z wizją Bogosiana skłania jednak do zastanowienia się, czy autor sztuki rzeczywiście ma skłonności do efektownych przerysowań, czy też jest po prostu wnikliwym obserwatorem.
reżyseria i scenografia Jacek ORŁOWSKI, przekład Sławomir Michał CHWASTOWSKI
6 marca:
10:00 Warsztaty aktorskie – prowadzenie: Bronisław Wrocławski (MCK, Boh. Warszawy 26)
14:00 Forum teatralne z udziałem Bronisława Wrocławskiego, Tomasza Grochoczyńskiego, Pawła Drzewieckiego (MCK, Tychy, Boh. Warszawy 26)
17:00 Gala finałowa, wręczenie nagród ( MCK, Boh. Warszawy 26)
„Oczami mojej żony. Bohumil Hrabal” – monodram w wykonaniu Katarzyny Flader
(MCK, Boh. Warszawy 26), bilety 10/15 zł, rezerwacje: 32/327 02 90
„…Warto wspomnieć Katarzynę Flader, która sięgnęła po literaturę zawsze świetnie sprawdzającą się w teatrze jednoosobowym, a wykorzystała ją, by w „Oczami mojej żony wg Bogumiła Hrabala opowiedzieć historię pewnej zwyczajnej kobiety w sposób najprostszy z możliwych. Na scenę weszła z walizką, w której zmieściła wszystko, co było jej potrzebne do narysowania postaci: najpierw jako szara myszka, nieco zagubiona, a potem jako pewna siebie elegancka dama. Miło było patrzeć na ową metamorfozę, zachodząca nie tylko w stroju, ale i zachowaniu bohaterki”. (Elwira Militowska, „Scena”) na podstawie „Wesel w domu” Bohumila Hrabala (tłum. Piotr Godlewski)
scenariusz: Katarzyna Flader, Jan Zdziarski, reżyseria: Jan Zdziarski
Foto: mat. pras. MCK Tychy