W rocznicę utworzenia Armii Krajowej

0
39

Gimnazjum nr 1 po raz kolejny uroczyście obchodziło Dzień Patrona. Uczniowie, nauczyciele i ich goście uczcili w piątek 74. rocznicę powstania Armii Krajowej.
Szkoła nosi imię Armii Krajowej od 2002 r. W 2013 r. przy głównym wejściu odsłonięto tablice pamiątkową poświęconą żołnierzom AK. Przy niej, podczas ważnych uroczystości składane są kwiaty i zapalane znicze. Tak było i tym razem.
Piątkowa (12.02) uroczystość rozpoczęła się w sali gimnastycznej. Dyrektor Gimnazjum nr 1 Małgorzata Chełchowska przywitała zebranych gości, wśród których byli m.in. zastępca prezydenta Tychów Miłosz Stec, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej na czele z prezesem okręgu śląskiego Januszem Kwapiszem oraz pełnomocnik Marszałka Województwa Śląskiego do spraw kombatantów dr Andrzej Krzystyniak. Następnie wicedyrektor szkoły Jacek Biernacki przypomniał dzieje utworzenia Armii Krajowej, walkę w okupowanej Polsce i powojenne losy żołnierzy. – To była największa w Europie konspiracyjna armia, ewenement na skalę światową – mówił. – W okresie rozwoju liczyła 300 tys. żołnierzy pod bronią, czyli więcej niż mamy obecnie.
– Trzeba kultywować pamięć o AK, która walczyła z dwoma okupantami, a celem tej walki była pełna suwerenność i niepodległość Polski. Ta walka nie zakończyła się w 1945 r., trzeba pamiętać co działo się z żołnierzami AK potem – mówił do zebranej młodzieży dr Andrzej Krzystyniak. – Dzisiaj nie musicie poświęcać życia, waszym celem jest nauka. To jest to, co powinniście ofiarować ojczyźnie – dodał.
Ważnym punktem uroczystości było nadanie uczniom klasy mundurowej awansów na stopień kadeta. – Nie wszyscy mogli być dzisiaj awansowani, trzeba było do tego spełnić wiele kryteriów, a jednym z nich były wyniki w nauce – mówiła dyrektor szkoły Małgorzata Chełchowska. – Mam nadzieję, że już niedługo wszyscy uczniowie otrzymają stopnień kadeta.
W części artystycznej uczniowie przedstawili historię Armii Krajowej w inscenizacji, przygotowanej z wykorzystaniem pieśni z epoki; partyzanckich, żołnierskich i ulicznych. Gimnazjaliści uczestniczyli też w uroczystej mszy świętej w kościele pw. św. Marii Magdaleny w niedzielę, 14 lutego – czyli dokładnie w 74. rocznicę wydania przez Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych Władysława Sikorskiego rozkazu, przemianowującego Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową.
Foto: SW