Skorzystaj z darmowej porady prawnika

0
195

Bezpłatna pomoc prawna – to nowość, z jakiej już od stycznia 2016 roku będzie można skorzystać na terenie naszego miasta. Jakie porady będą udzielane i komu?
Wyjaśnimy, na listopadowej sesji Rady Miasta Tychy radni podjęli cztery istotne uchwały dotyczące miejskiej profilaktyki rozwiązywania problemów alkoholowych, narkomanii, przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi. I właśnie w ramach tego ostatniego programu realizowana będzie bezpłatna pomoc prawna.
Po nitce do kłębka
Wszystkie podjęte uchwały wynikają wprost z przepisów prawa. Są odpowiedzią na zadania własne gminy. To swoista mapa, taki drogowskaz tego, gdzie gmina zmierza, jakie zadania w danych dziedzinach są dla nas priorytetowe i co będziemy robić w partnerstwie z organizacjami pozarządowymi – mówi Aneta Koniarczyk z Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta Tychy.
Te programy w pewnym sensie mają formę strategii, na podstawie których, ogłaszamy konkursy na realizację konkretnych działań. Te dokumenty to dla nas wskazówka, ukierunkowują nas na podejmowanie konkretnych zadań czy działań – dodaje Krystyna Rumieniuch, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta Tychy.
Jakie programy?
Warto wyjaśnić, radni przegłosowali cztery uchwały: Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Miejski Program Przeciwdziałania Narkomanii, Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Program Współpracy Miasta Tychy z Organizacjami Pozarządowymi.
Programy przeciwdziałania narkomanii, problemom alkoholowym i współpracy z NGO są uchwalane co roku. Pewną nowością jest natomiast program przeciwdziałania przemocy w rodzinie – wyjaśnia Aneta Koniarczyk. – Zastąpił stary, lokalny program, który radni przegłosowali w 2008 roku. Ten podjęty teraz jest nieco odmieniony, ale nadal jest to kontynuacja działań z lat ubiegłych – dodaje.
Alkoholizm i narkomania
W programach przeciwdziałania problemom alkoholowym i narkomanii do ważniejszych kierunków działań gminy należą : zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków; udzielanie rodzinom, w których występują problemy z nałogiem pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie; prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży; wspieranie reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym; wspomaganie działalności instytucji, organizacji pozarządowych i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych i narkotykowych.
Przemoc w rodzinie
Program przeciwdziałania przemocy w rodzinie został przyjęty na pięć lat. To go odróżnia od pozostałych trzech, które są uchwalane na rok, bowiem są częścią pięcioletniej strategii przyjętej w 2014 roku. – Natomiast program przeciwdziałania przemocy w rodzinie ma formę strategii, dlatego uchwalony został na lata 2016-2021 – mówi Aneta Koniarczyk.
Główne kierunki działań gminy przyjęte w ramach programu to: zintensyfikowanie działań profilaktycznych oraz edukacyjnych w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie; zwiększenie dostępności i skuteczności ochrony oraz wsparcia osób dotkniętych przemocą w rodzinie; zwiększenie skuteczności oddziaływań wobec osób stosujących przemoc w rodzinie; zwiększenie poziomu kompetencji przedstawicieli instytucji i podmiotów realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Oczywiście wszystkie te działania podejmujemy we współpracy z lokalnymi partnerami, którymi są między innymi organizacje pozarządowe – mówi naczelnik Krystyna Rumieniuch. – Te wszystkie stowarzyszenia i fundacje to nasi partnerzy – dodaje.
Współpraca z NGO
Do priorytetowych obszarów współpracy gminy z NGO w roku 2016 – zgodnie z uchwalonym programem – należą: pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób; ochrona i promocja zdrowia; działalność na rzecz osób niepełnosprawnych; nauka, szkolnictwo wyższe, edukacja, oświata i wychowanie; kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego; wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej (w tym wspieranie rozwoju sportu); ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego; przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym; udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz zwiększanie świadomości prawnej społeczeństwa.
Darmowa pomoc prawnika
Większość tych zadań w naszej gminie jest już podejmowana. Jednak od 1 stycznia 2016 roku po raz pierwszy mieszkańcy w ramach naszego programu będą mogli nieodpłatnie skorzystać z fachowej pomocy prawnej. Ustawa wyjaśnia konkretnie, kto może z takiej pomoc skorzystać – przyznaje naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia UM Tychy.
Kto zatem może skorzystać z porady prawnika? Nieodpłatna pomoc prawna przysługuje osobie fizycznej, której w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej i wobec której w tym okresie nie wydano decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia. Z porad może skorzystać także m.in. osoba, która posiada ważną Kartę Dużej Rodziny. Darmowa pomoc prawna przysługuje również osobie, która uzyskała zaświadczenie, o którym mowa w ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, lub która posiada ważną legitymację weterana. Pomoc prawna przysługuje także osobom, które nie ukończyły 26 lat i tym które ukończyły 65 lat. Na nieodpłatną poradę prawną mogą liczyć także wszyscy, którzy w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej znaleźli się w sytuacji zagrożenia lub ponieśli straty.
Jakie porady?
Uwaga! Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje m.in. : poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach; wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.
Bezpłatna pomoc prawna z kolei nie obejmuje spraw: podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej; z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego; związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.
Warto dodać, że bezpłatna pomoc prawna w naszym mieście będzie realizowana przez dwie kancelarie prawne i trzy organizacje pozarządowe. 10 grudnia zostanie rozstrzygnięty konkurs i wtedy będzie wiadomo, gdzie konkretnie będzie można skorzystać z nieodpłatnej porady. Oczywiście, poinformujemy Was o tym na naszych łamach.
Źródło: Twoje Miasto
Fot. ARC