Tyski Uniwersytet Dziecięcy już działa

0
85

Najmłodsi studenci w naszym mieście rozpoczęli rok akademicki. W niedzielę, 18 października, odbyła się uroczysta inauguracja zajęć na Tyskim Uniwersytecie Dziecięcym.
Około 600 maluchów wysłuchało pierwszego wykładu. Poznawali tajniki trudnej dziedziny jaką jest biotechnologia. Wykład poprzedziło uroczyste otwarcie i wręczenie studentom indeksów. W inauguracji udział wzięli: rektor Wyższej Szkoły Humanitas prof. WSH dr hab. Michał Kaczmarczyk, wiceprezydent Tychów Daria Szczepańska, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Tychach Dorota Gnacik, a także mali studenci i ich rodzice.
Frekwencja na dzisiejszym wykładzie przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Mam nadzieję, że tak będzie również później. Dziękuję, że wybraliście ofertę Tyskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Dziękuję, że zdecydowaliście na tę naukowo-intelektualną przygodę wraz z nami. Zrobimy wszystko, żeby ta przygoda dostarczyła wam wiele radości, wiele uśmiechu i kolorowych wspomnień – mówił rektor Michał Kaczmarczyk.
Nauka to przygoda, to pasja, coś co wciąga. Mam nadzieję, że te zajęcia których będziecie tutaj świadkami, uczestnikami wciągną was w magiczny świat nauki, z którego nigdy nie będziecie chcieli wyjść. Poszerzanie wiedzy to coś, co daje nam wielką radość i satysfakcję. Sprawia, że czujemy się lepiej – mówiła na inauguracji wiceprezydent Daria Szczepańska, inicjatorka utworzenia w naszym mieście Uniwersytetu Dziecięcego.
Przypomnijmy, Tyski Uniwersytet Dziecięcy w naszym mieście będzie prowadzić Wyższa Szkoła Humanitas z Sosnowca. Gmina Tychy będzie dofinansowywać jego działalność. Zajęcia odbywać się będą w auli budynku przy al. Niepodległości 32, który jest administrowany przez spółkę „Śródmieście” (były WSZiNS). Ze względu na dużą liczbę chętnych, organizatorzy podzieli uczestników UD na dwie grupy wiekowe. Jedną tworzą słuchacze z klas I-III, drugą z klas 4-6 szkół podstawowych. Oferta zajęć na najbliższy rok akademicki zapowiada się niezwykle ciekawie. Wykłady będą się odbywać raz w miesiącu.Jakie zajęcia przygotowano dla młodych słuchaczy? W programie są wykłady z: biochemii i genetyki, meteorologii, chemii, muzyki, antropologii, geografii, biologii i filozofii. Temat ostatniego, czerwcowego wykładu wybrany zostanie na podstawie wyników plebiscytu, który przeprowadzony zostanie wśród małych uczestników.
Ale to jeszcze nie wszystko. Organizatorzy nie zapomnieli również o rodzicach. Z myślą o nich od listopada ruszy Akademia Rozwoju Rodzica Humanitas. Podczas, gdy dzieci będą uczestniczyły w sobotnich wykładach UD, rodzice w sąsiedniej auli będą mogą uczestniczyć w zajęciach pod hasłem: „Rodzic z autorytetem”.
Fot. Ewa Strzoda