Marszałek sprzeda nam szpital

0
52

Na ostatniej sesji Sejmik Województwa Śląskiego jednogłośnie przegłosował uchwałę w sprawie podjęcia działań zmierzających do zbycia na rzecz Miasta Tychy udziałów Województwa Śląskiego w spółce Megrez oraz nieruchomości, w których mieści się szpital i przychodnie specjalistyczne.
Co podjęta uchwała Sejmiku oznacza w praktyce? – Zmiana właściciela będzie oznaczała nowe obowiązki. Odpowiedzialny właściciel musi poprawić infrastrukturę szpitala (budynek pochodzi z lat 70.) i w dalszym ciągu inwestować w aparaturę medyczną. Wszystko po to, żeby tyszanie mogli korzystać ze szpitala, który świadczy usługi zgodne z najwyższymi standardami współczesnej opieki zdrowotnej – mówi Daria Szczepańska, zastępca prezydenta ds. społecznych i dodaje, że będą to wielomilionowe nakłady.
Po nitce po kłębka
Przypomnijmy, że Tychy i gminy powiatu bieruńsko-lędzińskiego już raz zainwestowały w szpital. – Już teraz jesteśmy współwłaścicielami spółki Megrez. Jednak nie odkupiliśmy udziałów od marszałka, bo wtedy pieniądze trafiłyby na konto województwa – tłumaczy wiceprezydent Szczepańska. – Za zgodą sejmiku objęliśmy nowe udziały. Dzięki temu środki finansowe zostały przekazane bezpośrednio do spółki – wyjaśnia.
Warto dodać, że pieniądze te spółka przeznaczyła na inwestycje, remonty i zakupy specjalistycznego sprzętu. Jednym z największych zakupów było kupno aparatu RTG.
Radni Sejmiku
Wróćmy jednak do podjętej ostatnio uchwały. Radni Sejmiku wyrazili zgodę na podjęcie przez Zarząd Województwa działań mających na celu sprzedaż miastu Tychy 181 177 udziałów w spółce Megrez oraz nieruchomości po przekształconym wojewódzkim szpitalu specjalistycznym w Tychach. Są one obecnie w większości dzierżawione Megrezowi, a także spółce pracowniczej o nazwie Zespół Przychodni Specjalistycznych.
Tyscy pacjenci
Obecnie opieką medyczną świadczoną przez Megrez objęci są przede wszystkim mieszkańcy Tychów i powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Posiadanie przez miasto całego pakietu udziałów pozwoli na zaangażowanie większych środków finansowych w opiekę medyczną nad lokalną społecznością.
Z kart historii
Przypomnijmy, spółkę Megrez powołał Fundusz Górnośląski w 2008 roku. W 2012 roku spółka przejęła prowadzenie zlikwidowanych oddziałów szpitalnych po przekształceniu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Tychach. Województwo Śląskie stało się właścicielem 181 177 udziałów Megrezu, pozostając jego jedynym udziałowcem.
W 2014 r. został podpisany list intencyjny pomiędzy Województwem Śląskim, miastem Tychy, Powiatem Bieruńsko-Lędzińskim oraz gminami: Lędziny, Imielin, Bojszowy i Chełm Śląski. Skutkiem jego realizacji było dokapitalizowanie Megrezu przez miasto Tychy na łączną kwotę 6 390 000 zł oraz przez Powiat Bieruńsko-Lędziński na kwotę 200 000 zł.
Aktualny procentowy udział wspólników w spółce przedstawia się następująco: Województwo Śląskie – 57,89% (9 058 850,00 zł), Miasto Tychy – 40,83% (6 390 000,00 zł), Powiat Bieruńsko-Lędziński – 1,28% (200 000,00 zł).
Krok do przodu
Podjęta ostatnio uchwała jest uchwałą intencyjną. Ale przed nami jeszcze długa droga. To dopiero początek procesu zmierzającego do tego, aby Tychy stały się właścicielem spółki Megrez i budynków szpitala – podsumowuje zastępca prezydenta ds. społecznych.
Fot. ARC