Dzikie wysypiska i pełne kontenery

0
179

Jak wygląda odbiór odpadów z terenu Rodzinnych Ogródków Działkowych w naszym mieście? Czy istnieje obowiązek ustawienia tam pojemników na odpady? Jak walczyć z dzikimi wysypiskami przy działkach? Z takimi pytaniami zwrócili się do nas Czytelnicy.
Po przeprowadzonej kontroli w maju i czerwcu stwierdziliśmy, że na terenie wszystkich ogródków działkowych w Tychach są pojemniki na odpady – mówi Agnieszka Lyszczok, dyrektor Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych. – Niestety, w trakcie przeprowadzanych kontroli, nasi pracownicy na terenie niektórych ogródków po raz kolejny spotkali się ze zjawiskiem nadwyżki odpadów. Krótko mówiąc, obok przepełnionych kontenerów leży sterta śmieci na podłodze. Wezwaliśmy zarządy ROD do usunięcia odpadów – dodaje.
Obowiązkowe deklaracje
Z czego wynika problem zbyt dużej ilości śmieci na terenach Rodzinnych Ogródków Działkowych? Wielkość pojemników na działkach, ich ilość i rodzaj jest zgodna z deklaracjami, jakie prezesi działek podpisują z Tyskim Zakładem Usług Komunalnych. To również działkowcy decydują o tym, jak często odpady są odbierane i wywożone. – Niestety często jest tak, że zgłoszenia w deklaracjach są nieadekwatne do rzeczywistych potrzeb danego ROD. Po przeprowadzonej przez nas kolejnej kontroli, okazało się, że w wielu ogródkach działkowych trzeba by ustawić albo więcej pojemników albo zwiększyć częstotliwość ich wywozu – wyjaśnia Michał Arndt z TZUK. – Te ROD-y, w których to zjawisko było nagminne, zostały wezwane do złożenia stosownych korekt deklaracji. Uczyniły to wszystkie zarządy działek – przyznaje.
W czerwcu pracownicy TZUK spotkali się również z prezesami wszystkich tyskich ogródków działkowych. Kolejny raz rozmawiano o tym, aby wielkość i ilość pojemników na działkach była adekwatna do rzeczywistej liczby odpadów. Poruszono także temat wynoszenia śmieci poza teren ROD-ów. – Mamy sygnały, że działkowicze śmieci wywożą do śmietników zlokalizowanych w pobliżu ich domów. A tego robić nie wolno. Niestety zdarza się także, że odpady wywiezione z działki pozostawiają w przypadkowych miejscach, zupełnie do tego celu nie przeznaczonych, tworząc tzw. dzikie wysypiska – mówi Agnieszka Lyszczok.
Dzikie wysypiska
Co robi TZUK, gdy dostanie sygnał o tym, że w mieście powstało nielegalne, dzikie wysypisko śmieci?
– Najpierw jedziemy i przeprowadzamy kontrolę. Jeżeli śmieci leżą na terenie ogródków działkowych, wtedy władze danego ROD-u są wzywane do złożenia nowej deklaracji. Chodzi o zwiększenie wielkości, liczby czy rodzaju pojemników na odpady lub o częstszy ich wywóz. Natomiast, jeżeli dzikie wysypisko znajduje się w miejscu sąsiadującym z terenem ogródków działkowych i jeżeli mamy pewność, że charakter odpadów i ich wielkość świadczy o tym, że to śmieci pozostawione przez działkowców w pierwszym rzędzie próbujemy skłonić ROD do samodzielnego usunięcia tych odpadów. Na własny koszt i we własnym zakresie. Niektórzy działkowcy się na to godzą, bo to nie obciąża ich budżetów. Jeżeli to nie działa, my te śmieci wywozimy i wystawiamy rachunek – tłumaczy Michał Arndt.
Zmiany od nowego roku
Od stycznia 2016 roku obowiązywać będą nowe przepisy. Chodzi o nowy system rozliczenia ogródków działkowych za odbiór odpadów. – We wrześniu będziemy przeprowadzać mediacje z zarządami tyskich ROD. Przygotowujemy się zatem do wdrożenia nowej uchwały Rady Miasta Tychy, która będzie dotyczyła tzw. stawki zryczałtowanej na ogródki działkowe – wyjaśnia Agnieszka Lyszczok.
Co się zmieni? Wyjaśnijmy, do tej pory było tak, że ogródki działkowe mogły wyzerować swoje deklaracje na odbiór odpadów. Najprościej rzecz ujmując, działkowcy mogli odmówić czy zawiesić na jakiś czas wywóz śmieci. Było to robione z reguły poza sezonem, w okresie jesiennym i zimowym. Natomiast po zmianach, od 1 stycznia takiej możliwości już nie będzie. Nowa stawka zryczałtowana będzie płacona przez cały rok kalendarzowy.
Skąd zmiany?
Dlaczego takie zmiany są wprowadzane? – Do takich działań obligują nas przepisy znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Następstwem tego było podjęcie stosownej uchwały przez tyskich radnych. Wychodząc naprzeciw prezesom ogródków działkowych postanowiliśmy zaczekać i zmiany wprowadzić dopiero od 1 stycznia przyszłego roku. Teraz wszystkie ROD-y mają już pozamykane budżety na ten rok kalendarzowy. Nie chcieliśmy im zatem wprowadzać zmian w połowie roku – przyznaje dyrektor TZUK.
Wzrost kosztów
Niestety, zmiany w przepisach będą się wiązały ze wzrostem stawek za wywóz odpadów z działek. Ale z drugiej strony zabezpieczy to też ogródki właśnie przed takimi zjawiskami, jakie występują obecnie. Chodzi o przepełnione kontenery i dzikie wysypiska śmieci. Od nowego roku opłata za wywóz będzie stała, całoroczna i również przez cały rok z terenu ROD-ów odpady będą odbierane i wywożone. – W ramach tej opłaty ryczałtowej, my jako gmina będziemy zobowiązani do odbioru wszystkich śmieci powstających na działkach. Natomiast po stronie działkowców nadal będzie leżał obowiązek zaopatrzenia w odpowiedni dla ich faktycznych potrzeb pojemnik na odpady – podkreśla Michał Arndt.
Jak będzie liczona stawka zryczałtowana? – Mając informację o tym, ile jest ogródków działkowych na terenie danego ROD oraz znając wielkość powstających tam w miesiącu odpadów (to wynika z podpisanych deklaracji) jesteśmy w stanie wyliczyć średnią stawkę opłaty. Będzie ona taka sama dla wszystkich właścicieli ogródków w danym ROD-zie – podsumowuje dyrektor Agnieszka Lyszczok.
Na zdjęciu: Dzikie wysypisko przy ulicy Dojazdowej w Tychach, przy której znajdują się Rodzinne Ogródki Działkowe „Relaks”.
Fot. mat. pras. TZUK