Jak przetrwać afrykańskie upały?

0
51

W tym roku na wakacyjną pogodę narzekać nie możemy. Upały chyba zagościły u nas na dłużej. Jak zatem mądrze korzystać z uroków lata?
Lekarze ostrzegają, słoneczna, upalna pogoda może być bardzo niebezpieczna. Szczególnie ostrożne powinny być osoby starsze i małe dzieci. Uważać muszą także pacjenci z chorobami układu oddechowego i układu krążenia, zwłaszcza z chorobą niedokrwienną serca i nadciśnieniem tętniczym oraz niewydolnością serca.
Jak się chronić przed upałami? Należy unikać przebywania na słońcu w najgorętszym okresie dnia, czyli w godz. od 11 do 17. Gdy już przebywamy na słońcu, musimy pamiętać o filtrach UV, które zabezpieczają przed nadmiernym opaleniem, czy wręcz poparzeniem skóry. Filtry UV to również pewnego rodzaju profilaktyka przeciwko nowotworom skóry, które mogą być wywoływane przez promieniowanie ultrafioletowe.
Drugą istotną rzeczą jest przyjmowanie dużej ilości płynów. Dorosły, przy temperaturze powyżej 25–26 st. C, powinien wypić przynajmniej dwa litry płynów w ciągu dnia. Najlepsza jest woda mineralna niegazowana. Powinna być lekko schłodzona lub w temperaturze pokojowej, niekoniecznie musi być zmrożona. Jeżeli dzieci mają swoje ulubione soki, dobrze jest rozcieńczać je wodą w proporcjach pół na pół. Poza tym, nie można zapominać o nakryciu głowy. Warto też zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne.
Przy upałach wskazana jest dieta lekkostrawna. W gorące dni zalecane jest spożywanie owoców, sałatek i przetworów mlecznych np. kefirów naturalnych, które są pożywne i gaszą pragnienie.
Czy używanie klimatyzacji jest wskazane? Tak, przekonują specjaliści, ale trzeba to robić w sposób umiejętny. Należy unikać dużej różnicy temperatur pomiędzy otoczeniem a pomieszczeniem klimatyzowanym, jak również gwałtownego ochładzania. Zwłaszcza w samochodzie dobrze jest nastawiać klimatyzację na wartości pośrednie, a nie najniższe. Używanie klimatyzacji ma też istotny wpływ na odporność naszego organizmu. Nieumiejętne użytkowanie może powodować przeziębienia lub tak zwane postrzały, a także dolegliwości bólowe, zwłaszcza w okolicy kręgosłupa. Pamiętać trzeba również, by nie ustawiać nawiewów w samochodzie w kierunku twarzy czy ciała, bo może to doprowadzić do przewlekłego zapalenia zatok. Najlepiej skierować je na szyby lub dach.
Fot. S. Witman