Razem pomagajmy zwierzętom

0
465

Już wkrótce w mieście ruszy duża kampania, której głównym celem będzie zbiórka pieniędzy dla zwierzaków z tyskiego schroniska. W wielkie pomaganie może się włączyć każdy mieszkaniec.
Rozszerzamy działalność promocyjną. Zależy nam, żeby w świadomości wszystkich tyszan zaistniał fakt, że w naszym mieście jest schronisko, które pracuje przez cały rok. Że opiekuje się dużą liczbą zwierząt. Że ma różne trudności i dlatego potrzebuje wsparcia – mówi Agnieszka Lyszczok, dyrektor Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych (którego częścią jest Miejskie Schronisko dla Zwierząt w Tychach). – Do uczestnictwa w naszej kampanii chcemy zaprosić wszystkich mieszkańców naszego miasta. Chodzi zarówno o osoby prywatne, jak i tyskich przedsiębiorców oraz uczniów – przyznaje.
Dla przedsiębiorców
Jak mogą pomagać właściciele tyskich firm? – Zapraszamy do współpracy przedsiębiorców. W naszym mieście działa wiele różnego rodzaju firm. Wystarczy chociażby się wybrać na tereny Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Możliwości współpracy naprawdę jest wiele. Wiemy, że tyscy przedsiębiorcy chętnie się włączają w różnego rodzaju akcje charytatywne. Mamy nadzieję, że tym razem będzie podobnie. Już w drugiej połowie sierpnia skierujemy do nich specjalny list intencyjny z zaproszeniem do udziału w akcji na rzecz schroniska – wyjaśnia dyrektor Lyszczok.
Możliwych form pomocy jest kilka do wyboru. – Można wpłacać indywidualnie pieniążki na nasze konto, które będą przeznaczone na bieżące wydatki w schronisku. Można także wesprzeć nas, dostarczając suchą karmę, puszki i saszetki, kaszę, ryż, makaron a także koce i ręczniki – tłumaczy Agnieszka Lyszczok. – Zachęcamy również do wirtualnej adopcji – dodaje.
Wirtualna adopcja
Na czym polega wirtualna adopcja? Można sobie wybrać jednego zwierzaka ze schroniska i wpłacać pieniążki na jego wyżywienie i utrzymanie. Pewną formą gratyfikacji dla sponsora – będzie możliwość ustawienia przy kojcu danego pieska lub kota tabliczki z informacją o tym, która firma jest zaangażowana w pomoc. Darczyńca będzie mógł również wybrać imię dla swojego adopcyjnego zwierzaka oraz jakieś hasło lub cytat, które chciałby umieścić na tablicy.
Dla tyskich szkół
Jak wyjaśnia Agnieszka Lyszczok, Miejskie Schronisko dla Zwierząt współpracuje z tyskimi placówkami oświatowymi już od dawna. Jednak teraz ta współpraca ma zostać rozszerzona. – Do tej pory wyglądało to tak, że zapraszaliśmy do siebie uczniów, żeby mogli na własne oczy zobaczyć, jak wygląda życie zwierząt w schronisku oraz jaka jest specyfika pracy w takim miejscu – tłumaczy dyrektor Lyszczok. – Teraz chcemy zorganizować dla tyskich uczniów cykl lekcji tematycznych – dodaje.
Na początek zaplanowano blok zajęć dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Każda lekcja będzie poświęcona innemu tematowi. – Zależy nam, żeby uwrażliwiać młode pokolenie na potrzeby bezdomnych zwierząt. Taka edukacja w młodym wieku w przyszłości z pewnością zaprocentuje – uważa Agnieszka Lyszczok. – W następnej kolejności zamierzamy zorganizować takie lekcje dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych – dodaje.
Tematy lekcji
Oto kilka przykładowych tematów zajęć edukacyjnych, które poprowadzą pracownicy schroniska: „Mój przyjaciel pies/kot”; „Rozwijanie wrażliwości na potrzeby zwierząt”; „Schronisko – kara czy wybawienie?”; „Kochaj mnie mądrze, to nie zrobię krzywdy”.
Już na początku roku szkolnego do tyskich podstawówek będą wysyłane zaproszenia do udziału w akcji. – Liczymy na to, że odzew będzie duży – przyznaje nasza rozmówczyni.
Dla wolontariuszy
Przewidziana jest również taka forma pomocy jak wolontariat. – Zapraszamy miłośników zwierząt, którzy mają trochę wolnego czasu i chcą go poświęcić naszym milusińskim – zachęca Agnieszka Lyszczok.
Co robi wolontariusz w schronisku? Możliwości jest wiele, m.in.: wyprowadzanie psów na spacery, wyczesywanie psów oraz inne zabiegi pielęgnacyjne, sprzątanie boksów i inne prace porządkowe, naprawcze (np. remont bud). Wolontariusz może pomagać również poza terenem schroniska. Do jego obowiązków należy wtedy np. poszukiwanie nowych domów dla psów i kotów, tworzenie ogłoszeń adopcyjnych w internecie i poza nim, zachęcanie do wirtualnych adopcji, szukanie sponsorów i darczyńców, tworzenie ulotek, plakatów, organizowanie zbiórek specjalistycznej karmy dla psów itd.
Kto może zostać wolontariuszem? Każdy! Nawet osoby niepełnoletnie mogą pomagać w schronisku. Wtedy oczywiście wymagana jest pisemna zgodna rodziców lub opiekunów prawnych. Każdy wolontariusz zanim rozpocznie pracę, musi przejść specjalne szkolenie. Zachęcamy – włącz się do akcji i pomagaj bezdomnym zwierzakom!

Gdzie znaleźć informacje?
Wszystkie informacje o zwierzakach oraz o tym, w jaki sposób można pomagać, już w połowie sierpnia będą dostępne na stronie internetowej tyskiego schroniska. Z kolei z końcem września planowane jest uruchomienie nowej strony Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych, na której będzie specjalny panel poświęcony Miejskiemu Schronisku dla Zwierząt w Tychach.
Zostań darczyńcą
Kampania wspierająca tyskie schronisko rusza za kilka tygodni. Ale pomagać można już teraz. Jak? Na przykład dokonać wpłaty na konto TZUK. Wszystkie darowizny zostaną przeznaczone na karmę i bieżące potrzeby zwierzaków.
Warto wiedzieć
Od początku 2015 roku do tyskiego schroniska trafiło 181 psów i 44 koty, z czego w czerwcu do schroniska trafiło 29 psów i 12 kotów, a nowy dom znalazło 41 zwierzaków. W chwili obecnej w tyskim schronisku znajdują się 123 psy i 17 kotów.
W liczbach
Od stycznia do czerwca br. tyskie schronisko otrzymało: 2 313,33 kg suchej karmy dla psów, 940,09 kg puszek dla psów, 316,77 kg suchej karmy dla kotów, 173,41 kg puszek dla kotów, 106,00 kg kaszy, 89,80 kg ryżu, 115,00 kg makaronu, 23,71 kg saszetek dla kotów, 14,80 kg saszetek dla psów, 50,00 kg mięsa.
Źródło: Twoje Miasto
Fot. mat. pras. tyskiego schroniska