Dzień Wolnej Sztuki w tyskim muzeum

0
24

18 kwietnia o godz. 12.00 w muzeach i galeriach w całej Polsce odbędzie się piąta edycja akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki. W tym roku dołączyło do niej także Muzeum Miejskie w Tychach. Akcja zorganizowana zostanie w Starym Magistracie (pl. Wolności 1).
Uczestnicy Dnia Wolnej Sztuki przez godzinę będą mogli skupić swoją uwagę na pięciu wybranych dziełach. Przy każdym z nich będzie obecna osoba motywująca do refleksji, zadawania pytań i wyrażania opinii na temat oglądanego eksponatu. – Ma to uświadomić, że do obcowania ze sztuką nie jest niezbędna specjalistyczna wiedza czy wykształcenie, a muzea można zwiedzać bez kompleksów – przekonują organizatorzy.
Trwające godzinę oglądanie eksponatów zakończy dyskusja, w czasie której można będzie podzielić się swymi wrażeniami. Poprowadzi ją Patryk Oczko z Działu Sztuki.
W ramach akcji w Muzeum Miejskim w Tychach prezentowane będą prace z dziedziny rzeźby: model plenerowej grupy rzeźbiarskiej Niedźwiadki autorstwa Augustyna Dyrdy oraz projekt rekonstrukcji pomnika Powstańców Śląskich w Czułowie autorstwa Tomasza Wenklara. Oba eksponaty znajdują się w zbiorach Muzeum Miejskiego w Tychach.
Zostaną także zaprezentowane prace wypożyczone od twórców: niezrealizowany projekt rzeźby plenerowej upamiętniającej Ryszarda Riedla autorstwa Tomasza Wenklara, niezrealizowany projekt abstrakcyjnej rzeźby plenerowej dla miasta Tychy autorstwa Stefana Borzęckiego oraz projekt fontanny „Zdobywcom przestrzeni”, wykonany przez Jerzego Nowakowskiego.
Wybór eksponatów zaproponowany przez Muzeum koresponduje z najbliższymi planami instytucji – wydaniem publikacji „Tychy. Sztuka w przestrzeni miasta”, na którą Muzeum otrzymało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wystawy o tym samym tytule, której otwarcie odbędzie się już 15 maja.
Organizatorem i pomysłodawczynią Dnia Wolnej Sztuki jest historyk sztuki Zuzanna Stańska, założycielka firmy MOISEUM, od 2010 roku zajmującej się unowocześnianiem i uatrakcyjnianiem oferty muzeów oraz instytucji kultury (więcej na www.moiseum.com). Projekt nawiązuje do popularnej na świecie idei Slow Art (Wolnej – a raczej Powolnej – Sztuki) – w jednym dniu w roku, w ramach Slow Art Day, w muzeach na świecie organizuje się wydarzenie, którego celem jest pokazanie zwiedzającym tylko pięciu eksponatów.
Obiekty, które pokazane zostaną w czasie ogólnopolskiej akcji publikowane są na https://pl-pl.facebook.com/dzienwolnejsztuki.
Foto: ARC