Komisje Rady Miasta: Pole do dyskusji

0
216

Po listopadowych wyborach samorządowych, Rada Miasta Tychy kadencji 2014-2018 wybrała już przewodniczącego (dwukrotnie), a także jego zastępców i przewodniczących poszczególnych komisji. Ukształtowały się składy osobowe ośmiu stałych komisji Rady Miasta, a każda z nich przyjęła plan pracy na rok 2015.
Warto przyjrzeć się pracom komisji, bo to właśnie tam odbywa się główna część dyskusji nad projektami uchwał, problemami, czy wnioskami mieszkańców. Posiedzenia komisji są – podobnie jak sesje Rady Miasta – otwarte dla mieszkańców. Jednak w odróżnieniu od sesji, gdzie mieszkaniec może właściwie tylko przysłuchiwać się obradom, na posiedzeniu komisji może też zabrać głos, przedstawić swoją sprawę i uczestniczyć w dyskusji. Jak mówi radna Urszula Paździorek-Pawlik, przewodnicząca Komisji Porządku Publicznego i Zdrowia, mieszkańcy często korzystają z tej możliwości. – Wiele spraw, jakie mieszkańcy zgłaszają komisji, to problemy o których wcześniej nie wiedzieliśmy – mówi Urszula Paździorek-Pawlik. – Wszytko, co jest w granicach naszych możliwości, staramy się załatwić pozytywnie dla mieszkańców. Jeśli to się nie udaje to najczęściej z przyczyn natury prawnej, gdy problem wykracza poza kompetencje gminy.
Warto przyjść
Jeżeli mówi Urszula Paździorek -Pawlik, Radna Miasta Tychy od 12 lat, sprawując mandat radnego nie zawsze zna się wszystkie problemy mieszkańców, dlatego warto zgłaszać istniejące problemy radnym, czy to poprzez dyżury, skrzynki korespondencyjne w urzędzie miasta, czy właśnie podnosząc sprawę na posiedzeniu odpowiedniej komisji.
– Jeżeli mieszkaniec czy grupa mieszkańców chce przyjść na komisję i poruszyć jakiś temat, dobrze jest wcześniej zgłosić ten zamiar w Biurze Obsługi Rady Miasta (Urząd Miasta, III piętro) – mówi radna Paździorek-Pawlik. – Panie urzędniczki poinformują o terminach posiedzeń i zgłoszą sprawę przewodniczącemu komisji. Bardzo często prosi się też już o jakieś materiały, które mieszkańcy chcą przedstawić, by członkowie komisji mogli lepiej się przygotować do dyskusji.
Sprawy rozpatrzone przez komisje mogą przybrać formę projektów uchwał, nad którymi następnie głosuje Rada Miasta, lub – co nawet częstsze – wniosków kierowanych do Prezydenta Miasta Tychy. – Wiele spraw udało się już w ten sposób pozytywnie rozwiązać, chociaż oczywiście nie zawsze dzieje się to od razu – dodaje Urszula Paździorek-Pawlik. – Sprawę trzeba najpierw szczegółowo omówić i zweryfikować merytorycznie. Ale komisja to jest właśnie pole do dyskusji i omawiania wniosków mieszkańców. Tu można wszystko w sposób przystępny przedstawić i omówić. Takim miejscem nie jest sesja Rady Miasta.
Decyzja Rady
Osiem stałych komisji Rady Miasta Tychy to przede wszystkim organy opiniujące projekty uchwał, poddawane później pod głosowanie podczas sesji Rady Miasta.
– Uchwały podejmuje Rada Miasta, komisja tylko je opiniuje. Przy czym radni Rady Miasta, podejmując decyzję, kierują się w głównej mierze opinią komisji – wyjaśnia radny Józef Twardzik, od 12 lat pracujący w Komisji Inicjatyw Lokalnych i Łady Przestrzennego, w obecnej kadencji jako jej przewodniczący. – Członkowie komisji nad sprawą pochylają się dogłębnie. Najczęściej są to osoby posiadające wiedzę w danej dziedzinie i często też doświadczenie z poprzednich lat pracy w komisji. Pozytywna czy negatywna opinia komisji nie zobowiązuje oczywiście Rady Miasta do przyjęcia czy odrzucenia uchwały, jednak raczej się nie zdarza, by decyzja Rady była inna niż decyzja komisji.
Dla mieszkańców
Jeśli więc interesuje was jakaś sprawa i chcielibyście zabrać w niej głos, nie czekajcie aż projekt uchwały trafi pod głosowanie Rady Miasta. Wówczas można oczywiście przyjść do sali sesyjnej w urzędzie miasta i obserwować głosowanie, jednak na zabranie głosu jest już wtedy za późno. W dyskusji poprzedzającej głosowanie mogą brać udział jedynie radni.
Jednak wcześniej, gdy sprawa omawiana jest na posiedzeniu komisji, możecie przyjść, zabrać głos i przedstawić swój punkt widzenia. Komisja opiniująca projekt uchwały weźmie z pewnością pod uwagę głosy mieszkańców. Otwarte dla mieszkańców są posiedzenia wszystkich komisji, poza jedną. – Komisja Rewizyjna.
Komisja rewizyjna ma trochę inną specyfikę niż pozostałe komisje Rady Miasta – mówi Klaudiusz Slezak, przewodniczący Komisji Rewizyjnej w poprzedniej i obecnej kadencji. – Przede wszystkim jest to jedyna komisja wymieniona w ustawie o samorządzie gminnym, która musi być utworzona w każdej gminie. Inne komisje mogą powstawać, ale nie muszą. Mogą też mieć różne zakresy kompetencji i różne nazwy, w zależności od specyfiki gminy.
Ochrona danych
Komisja Rewizyjna ma trzy podstawowe zadania: kontrolę prezydenta miasta, wydziałów urzędu miasta i jednostek miejskich, przygotowanie uchwały dotyczącej absolutorium (czyli tego jak prezydent wykonuje budżet uchwalony przez radę miasta) i rozpatrywanie skarg które wpływają do rady miasta na działalność prezydenta i jednostek mu podległych.
– Komisja Rewizyjna nie zaprasza na swoje posiedzenia mieszkańców, z uwagi na ochronę danych osobowych – wyjaśnia Klaudiusz Slezak. – W swoich skargach ludzie często opisują swoje prywatne sprawy i problemy, podają dane swoje i swoich bliskich. Tych informacji nie wolno nam upubliczniać.
Warto jeszcze wyjaśnić, że radni Rady Miasta sami podejmują decyzje w której komisji chcą pracować, przy czym radny nie może być członkiem więcej niż dwóch komisji. W obecnej, trwającej od listopada kadencji, najwięcej radnych zgłosiło chęć pracy w Komisji Finansów Publicznych (16 osób), a najmniej w Komisji Rewizyjnej (2 osoby).

Komisje stałe Rady Miasta Tychy:
Komisja Finansów Publicznych – zajmuje się sprawami a zakresu gospodarowania budżetem i majątkiem gminy. Opiniuje uchwały w sprawach m.in. ustalenia wynagrodzenia prezydenta miasta, ustalenia i zmian w budżecie gminy, podatków i opłat, przekazywania środków budżetowych jednostkom miejskim oraz sprawozdania z wykonania budżetu przez prezydenta.
Komisja Inicjatyw Lokalnych i Ładu Przestrzennego – zajmuje się sprawami z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego miasta. Opiniuje uchwały dotyczące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania oraz planów zagospodarowania przestrzennego.
Komisja Porządku Publicznego i Zdrowia – zajmuje się sprawami z zakresu ochrony zdrowia i profilaktyki uzależnień, a także z zakresu bezpieczeństwa i porządku. Współpracuje z policją i niepublicznymi zakładami opieki zdrowotnej, przyjmuje sprawozdania z działalności Straży Miejskiej.
Komisja Oświaty i Spraw Społecznych – Monitoruje pracę instytucji oświatowych oraz instytucji pomocy społecznej, współpracuje z jednostkami miejskimi, organami administracji rządowej i organizacjami społecznymi. Opiniuje projekty uchwał w zakresie wydatków budżetowych na oświatę i pomoc społeczną.
Komisja Infrastruktury Miejskiej i Ochrony Środowiska – Zajmuje się sprawami z zakresu zaopatrzenia ludności w media energetyczne i wodę, odprowadzenia ścieków komunalnych, stanu dróg, odbioru i unieszkodliwiania odpadów oraz ochroną środowiska. Współpracuje z państwowymi służbami ochrony środowiska i organizacjami ekologicznymi.
Komisja Kultury, Sportu i Turystyki – współpracuje z placówkami: kulturalnymi, oświatowymi, turystycznymi i sportowymi istniejącymi na terenie miasta, monitoruje pracę instytucji kultury i sportu, opiniuje projekty uchwał w sprawie wydatków budżetowych na sport, kulturę i turystykę. Współpracuje z innymi gminami przy organizowaniu festiwali, konkursów, rozgrywek sportowych.
Komisja Samorządowa – monitoruje system współpracy pomiędzy miastem a jednostkami pomocniczymi (radami osiedli) oraz organizacjami pozarządowymi. W ostatnim roku komisja zajmowała się m.in. uchwałą o budżecie partycypacyjnym i o utworzeniu Tyskiej Rady Seniorów.
Komisja Rewizyjna – kontroluje działalność prezydenta miasta i jednostek mu podległych, rozpatruje skargi mieszkańców na działalność prezydenta i urzędników miejskich. Występuje do Rady Miasta z wnioskiem o udzielenie lub nieudzielenie absolutorium Prezydentowi Miasta.
Foto: Sylwia Witman