Odpis "od ręki", ślub w plenerze

0
285

W malowniczej okolicy Jeziora Paprocańskiego odbyła się w poniedziałek (14.10) konferencja prasowa dotycząca zmian w Prawie o aktach stanu cywilnego. Dlaczego akurat w tym miejscu? Bo jedną z nowości jakie czekają nas od 1 stycznia 2015 r. będzie m.in. możliwość organizowania ślubów cywilnych w plenerze.
– Liczymy, że piękniejące tereny nad Jeziorem Paprocańskim będą miejscem często wybieranym przez pary pragnące zawrzeć związek małżeński – mówiła podczas konferencji sekretarz miasta Tychy Aneta Moczkowska.
Ślub w plenerze będzie podlegał dodatkowej opłacie – maksymalnie 1050 zł – która pokryje koszty dojazdu urzędnika i sprawdzenia czy wybrane przez nowożeńców miejsce zapewnia odpowiednią powagę uroczystości i przede wszystkim bezpieczeństwo wszystkich jej uczestników.
Ale śluby poza urzędem stanu cywilnego to tylko jedna z nowości jakie wniesie ze sobą nowe prawo. O zmianach i nowych możliwościach mówili w poniedziałek także: radny Maciej Gramatyka – przewodniczący Doraźnej Komisji ds. Innowacji i Cyfryzacji Administracji Samorządowej, Jolanta Mucha – kierownik USC w Tychach i Marek Wójcik – poseł na sejm RP i przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych.
Najważniejsze zmiany to informatyzacja i „odmiejscowienie” aktów stanu cywilnego. Od 1 stycznia wszystkie nowe akty (urodzenia, małżeństwa, zgonu) nie będą już tworzone i archiwizowane w wersji papierowej lecz jako dokumenty elektroniczne, w Centralnym Rejestrze Stanu Cywilnego. Te akty, które obecnie archiwizowane są w księgach, również będą stopniowo przenoszone do systemu komputerowego. Znacznie uprości to m.in. pozyskiwanie odpisów, które będzie można uzyskać w każdym Urzędzie Stanu Cywilnego na terenie kraju, a nie tylko w tym który akt sporządził i przechowuje. Gdy akt zostanie już wprowadzony do elektronicznego rejestru, odpis będzie można otrzymać w dowolnym urzędzie „od ręki”, bez konieczności długiego oczekiwania.
Skróci się też i uprości procedura nadawania numeru PESEL. Rodzice będą mogli go otrzymać już w dniu rejestracji nowo narodzonego dziecka.
Jak wyjaśniał poseł Marek Wójcik, Tychy były bardzo zaangażowane w przygotowanie nowej ustawy. W sierpniu tyski samorząd opiniował jej projekt i zaproponował szereg poprawek. – Miedzy innymi dzięki uwagom miasta Tychy udało się wprowadzić zabezpieczenia, które gwarantują od 1 stycznia 2015 pełne bezpieczeństwo tego procesu, gwarantują że obsługa obywateli nie będzie zagrożona. Chodzi to, by w momencie gdy będzie już wdrażany nowy system, wszystkie samorządy w Polsce miały możliwość wspierania się jeszcze poprzednim systemem, który w tym momencie posiadamy – mówił poseł.
Nowa ustawa o aktach stanu cywilnego została już przyjęta przez sejm, czeka jeszcze na głosowanie w senacie i podpis głowy państwa.
Foto: SW