Szkolenia, staże, praca

0
209

W ramach programu unijnego „Gwarancje dla młodzieży”, trwa właśnie rekrutacja do dwóch projektów: „Równi na rynku Pracy” i „Pomysł na siebie”. To propozycja dla młodych ludzi będących w trudnej sytuacji życiowej, którzy chcieliby zdobyć kwalifikacje zawodowe. Nabór prowadzą Ochotniczy Hufiec Pracy i Młodzieżowe Biuro Pracy w Tychach – od niedawna pracujące pod tym samym adresem, przy ul. Edukacji 5.
Młodzieżowe Biuro Pracy przez 20 lat mieściło się przy ul. Budowlanych 59 (przy Powiatowym Urzędzie Pracy). Niedawno zmieniło siedzibę i teraz dzieli lokum z Ochotniczym Hufcem Pracy przy ul. Edukacji 5 (przy budowanym stadionie, wejście od podwórza). Biuro zmieni też nazwę, na Punkt Pośrednictwa Pracy OHP. Nie zmieni się natomiast numer telefonu (32 780 22 42) jak też zakres działalności biura. Wciąż dysponuje ono ofertami pracy sezonowej, wakacyjnej i stałej, zarówno dla młodzieży, jak i bezrobotnych osób dorosłych.
Oprócz ofert pracy, MBP i OHP mają teraz dla młodych ludzi inną ciekawą ofertę. W ramach programów unijnych można skorzystać z bezpłatnych szkoleń i zdobyć kwalifikacje zawodowe. Uczestnicy projektu będą mieli zapewnione wyżywienie podczas trwania szkolenia, zwrot kosztów dojazdu na zajęcia, a także np. refundację opieki nad dzieckiem.
– „Równi na rynku pracy” to projekt skierowany dla osób w trudnej sytuacji życiowej, zagrożonych wykluczeniem, również dla młodych matek – wyjaśnia Maria Konopka, pośrednik pracy filii MBP w Tychach. – Dotyczy osób w wieku 18–24 lata, które nie uczą się i nie uczestniczą w żadnych szkoleniach. Kandydaci sami będą określać jakie kursy ich interesują. Mogą skorzystać m.in. z kursu na prawo jazdy, języka obcego, obsługi komputera oraz szkoleń zawodowych, m.in. obsługi maszyn CNC czy wózków widłowych. Oprócz kursu odbędą staże zawodowe u pracodawców. Jeśli kandydat się sprawdzi na stażu, będzie to dla niego szansa na zatrudnienie.
Podobny projekt, „Pomysł na siebie”, realizuje Ochotniczy Hufiec Pracy. To oferta skierowana dla innej grupy wiekowej – młodzieży w wieku 16–17 lat. – To oferta dla osób, które ukończyły gimnazjum i nie kontynuują nauki – mówi Anna Pawlik, komendant OHP w Tychach. – Te osoby będą mogły skorzystać z podobnych kursów zawodowych, będą też odbywać praktyki zawodowe. Jako osoby niepełnoletnie nie będą mogły podjąć pracy, ale mają okazję zdobyć kwalifikacje. Pierwsze szkolenia mają rozpocząć się we wrześniu. – Teraz zbieramy grupy – mówi Maria Konopka. – Nie wiadomo jeszcze gdzie będzie się mieścić jednostka szkoląca. Osoby zainteresowane mogą przyjść do nas i wypełnić ankietę. O kwalifikacji do projektu zostaną przez nas poinformowani.
Fot. mat. pras.