Eko-Kiermasz dla zdrowia

0
214

Przez dwa dni (21-22 września) trwał w tym roku VI Eko-Kiermasz w Zespole Szkół nr 1 w Tychach. Impreza organizowana przez tyskie koło Polskiego Klubu Ekologicznego, przyciąga z roku na rok więcej wystawców. Współorganizatorami imprezy (poza PKE i ZS 1) byli naukowcy z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i tyski oddział PTTK.
Na jednym stoisku korzenie, nalewki, zioła; na innym tradycyjne, staropolskie wyroby wędliniarskie – kiełbasy, pasztety, szynki, krupnioki; na kolejnym oscypki na gorąco i zwykłe, choć w różnych kształtach, bunc i inne wyroby z owczego mleka, które przyjechały tu z Podhala – z Nowego Targu i Zębu, wioski najwyżej położonej w Polsce. Wzrok przyciągają piękne ozdoby i biżuteria naturalnego pochodzenia, a także bochenki pachnącego chleba, różnorodne pierogi czy buteleczki i słoiki z przetworami owocowymi. – Mamy soki i syropy z owoców uprawianych we własnym gospodarstwie – wyjaśnia Urszula Faruga, właścicielka firmy z Pruchnej k/Skoczowa. – Są to owoce certyfikowane, ekologiczne. Aby zwiększyć opłacalność ich produkcji, przetwarzamy je i sprzedajmy klientom także w tej postaci. Mamy syropy malinowe, aroniowe, z czarnej porzeczki, truskawkowe i jabłkowe. Mamy też wersję bezcukrową. W Tychach można to wszystko nabyć na halach targowych lub w sklepach ze zdrową żywnością.
Tegoroczny kiermasz został wzbogacony o tematykę zdrowego stylu życia dla seniorów (60+). Na ten temat prelekcję wygłosiła Ewa Dziekońska, prezes tyskiego PKE. – Przez te sześć lat organizowania kiermaszu osiągnęliśmy pewną stabilność wystawców – mówi Ewa Dziekońska.- Sami telefonują, wypytują, mają nawet stałe miejsca na sali. Lubią do nas przyjeżdżać, bo – jak mówią – panuje tu miła atmosfera. To są ciepłe, sympatyczne kontakty. Zauważyłam, że dla tyszan najbardziej atrakcyjne są wyroby wędliniarskie z Niemczy – ustawia się do nich kolejka, są znakomite owoce, stałym wątkiem jest rękodzieło. Jedna z pań robi ozdoby w recyklingu artystycznym – tak to można określić, bo podstawą wyrobu są stare gazety. Zawsze są miody, produkty z ogródków działkowych, a także książki tematycznie powiązane ze zdrową żywnością. Jeśli mówimy o zdrowym stylu życia, to oprócz diety i ruchu, trzeba wspomnieć o czystym powietrzu; w tym roku zaprosiliśmy producentów kolektorów słonecznych. PTE należy do „koalicji klimatycznej” zajmującej się pracami nad jakością i czystością powietrza.
Liczba wystawców się zwiększa, w tym roku jest ich 35. Po raz pierwszy kiermasz jest dwudniowy, bo połączony z przypadającym na 22 września Europejskim Dniem bez Samochodu. Odbył się dziecięcy rajd rowerowy, konkurs sprawnościowy, indywidualne, darmowe konsultacje dietetyczne, prezentacja szybkiego i zdrowego beztłuszczowego gotowania, konkursy z nagrodami ufundowanymi przez Urząd Miejski, reportaż filmowy z rajdu rowerowego PTTK wokół granic Polski, wreszcie pokaz i nauka zumby, a wszystko dla propagowania zdrowego stylu życia.
Fot. M. Ciszak.