25 lat galerii MDK nr 1

0
411

Dzisiaj, 6 września, odbył się wernisaż jubileuszowej wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej „Artyści Młodym” w MDK nr 1. Przedmiotem ekspozycji są dary zaprzyjaźnionych z tym miejscem artystów. A było ich wielu…
Dość powiedzieć, że wystawa pomieściła się w dwóch salach ale i tak daleko nie wszystkie prace zostały pokazane.
Przez 25 lat…
…funkcjonowania galerii, zostało zorganizowanych 156 wystaw artystów profesjonalnych. Było malarstwo sztalugowe, grafika, rzeźba, karykatura, unikatowa biżuteria, grawerstwo, exlibrisy, akwarela, medalierstwo, tkanina artystyczna, fotografia.
– Tu nie ma wszystkich darów, które nam ofiarowywano, bo po prostu brakło by nam ścian na taką wystawę – komentowała Teresa Wodzicka, dyrektor MDK 1. – Dla mnie to jest już 30 lat przygody z galerią, bo wcześniej przez 5 lat prowadziłam takową w Zespole Szkół Samochodowych przy fabryce Fiata, obecnie ZS nr 6. To jest także mój, zawodowy jubileusz. Zawsze celem podstawowym była szeroko rozumiana edukacja plastyczna, realizowana ku rozbudzeniu miłości młodzieży do sztuk pięknych. Nasz zamysł był jednak szerszy – chcieliśmy zainteresować plastyką tych, którzy uczęszczają do nas na inne zajęcia. Stąd pomysł na zmienne ekspozycje, i w sumie – powstanie galerii – mówiła.
Autorami byli przede wszystkim twórcy śląscy, ale także innych regionów Polski i Europy. Patrząc na działalność galerii, trzeba podkreślić jedną z jej cech, jaką jest gromadzenie dzieł sztuki. Duża część artystów uznała za słuszne i celowe przekazanie młodzieży swoich prac w celach edukacyjnych. Zbiory te liczą 92 eksponaty i na co dzień upiększają sale dydaktyczne i korytarze MDK, umożliwiając młodzieży codzienny kontakt ze sztuką. Żadne z podarowanych dzieł nie zalega w magazynie. Rocznie odbywa się 4-6 wystaw sztuki profesjonalnej, co może nie jest ilością dużą; galeria broni się jednak różnorodnością, a może przede wszystkim dydaktycznym efektem.
Wokół wystawy
Cechą wernisaży organizowanych w MDK 1 jest entourage – z reguły bogate współuczestnictwo grup tanecznych, wokalnych a bywa, że i teatralnych. To chyba jedyna galeria w mieście, w której przy okazji oglądania obrazów, można spotkać się z innymi dziedzinami sztuki. Na wernisażu wystąpili: Zespół Pieśni i Tańca „Tyszanie”, połączone grupy „Collage” i „Ton Formacja” pod kierownictwem Rafała Białasa a trzeba przyznać, że zaprezentowane krótkie propozycje repertuarowe, spotkały się z aplauzem gości wernisażu.
Sama ekspozycja nasuwa kilka refleksji. Po pierwsze – szacunek i wdzięczność dla – tak przecież rozmaitych artystów – że zechcieli podarować swe prace domowi kultury. Wbrew pozorom, nie jest to zbyt częste zjawisko. Bywają malarze, graficy, rzeźbiarze, którym bardzo trudno rozstać się ze swoją pracą, z wielu powodów. Gdyby policzyć wszystkie prośby o podarowanie swego dzieła, z jakimi spotykają się twórcy, to ta niechęć staje się zrozumiała. Po drugie – ekspozycja w MDK 1 daje nam możliwość spojrzenia na trendy współczesnego malarstwa. Fakt, że nie ma tam tak medialnie nagłaśnianych instalacji, performance’u i innych, ciągle uznawanych za awangardę, propozycji. Nie ma, bo być nie powinno. Dzieci i młodzież – zanim zetkną się z niektórymi aspektami współczesnej sztuki – powinny poznać walor tradycyjnego malarstwa sztalugowego, prostej akwareli czy czarno-białej grafiki. Nie jest chyba źle, jeśli podoba im się Marszałek Józef Piłsudski – jak żywy w miedziowej, metaloplastycznej prezentacji Wacława Gwoździaka a figuratywne impresje malarskie na temat Gdańska (Edward Dziechciarczyk) czy Łagowa (Stanisław Mazuś), są im bliskie i zrozumiałe?
Wystawę można oglądać do końca września w MDK nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wernisażu wystawy jubileuszowej.
Fot. M. Ciszak