Uratuj komuś życie

0
49

Wakacje to okres, gdy w całym kraju brakuje zapasów krwi. Sytuacja w naszym regionie jest opanowana. Co nie oznacza jednak, że krwi nie potrzeba…

Niedawno media ogólnopolskie alarmowały o tym, że w niektórych regionach Polski kończą się zapasy krwi. Wiele szpitali i klinik nie przeprowadzało planowych zabiegów. Centra krwiodawstwa zwracały się o pomoc m.in. do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.  Na szczęście w naszym województwie sytuacja jest stabilna. Wszystko dzięki działaniom promocyjnym podjętym przez placówkę. Między innymi, od ubiegłego roku katowickie RCKiK regularnie wysyła sms-y do dawców z informacją o tym, jaka grupa krwi jest w danym momencie najbardziej potrzebna. To spowodowało znaczny wzrost ilości pobieranej krwi.  Ale uwaga! To wszystko nie oznacza jednak, to że honorowi dawcy krwi w naszym regionie mogą iść na urlop. Jak informuje nas, Aleksandra Dyląg z RCKiK w Katowicach, aby zapasy tego bezcennego leku ratującego życie były wystarczające, każdego dnia około 400 osób musi oddać krew.

Każdego dnia na ten dar czekają m.in. pacjenci po urazach, wypadkach, biorcy przeszczepów szpiku i wątroby, chorzy na nowotwory, dzieci i noworodki. Jak podkreśla Aleksandra Dyląg z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, na co dzień niewielu z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że krew jest lekiem ratującym życie, a jedynym jej źródłem jest człowiek. Mimo ogromnego rozwoju medycyny i wielu prób nie udało jej się wytwarzać poza ustrojem człowieka. Dlatego tak ważne jest abyśmy nie przechodzili obojętnie obok placówek krwiodawstwa i ambulansów do poboru krwi. Pamiętajmy, odpowiednia, stała rezerwa krwi to bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych. Nie wiadomo bowiem, w którym momencie będziemy zmuszeni z niej skorzystać…

Warto przy okazji dodać, że katowickie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaopatruje w krew i jej składniki 135 szpitali i klinik regionu śląskiego, w tym obydwa szpitale w naszym mieście.

Kto może oddać krew? Jeżeli: czujesz się zdrowy, ważysz nie mniej niż 50 kg, jesteś osobą pełnoletnią i nie przekroczyłeś 65. roku życia możesz zostać krwiodawcą. Zgłoś się do RCKiK w Katowicach  (ul. Raciborska 15) po lekkim posiłku z dowodem osobistym.

Warto również wiedzieć, że każdy krwiodawca może uzyskać bezpłatne wyniki swoich badań (oznaczenie grupy krwi, morfologię, badania wirusologiczne). Po oddaniu krwi dawcy przysługuje m.in.: posiłek regeneracyjny, zwolnienie z pracy w dniu, w którym oddaje krew oraz zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy.

Warto wiedzieć, iż w środę, 7 sierpnia, w czasie obchodów Święta Wojska Polskiego na placu pod „Żyrafą” będzie stał ambulans do pobierania krwi. Zachęcamy by przyjść i zostać honorowym dawcą!

Ewa Strzoda, Twoje Tychy

zdjęcie: Michał Giel