Wskaźnik HDI: Tychy w czołówce rankingu

0
1005

Tychy znalazły się na 26. miejscu wśród kilkuset polskich powiatów pod względem wskaźnika HDI (Human Development Index), czyli wskaźnika rozwoju społecznego. W badaniu uwzględniono takie czynniki, jak zdrowie, dostęp do edukacji i zamożność mieszkańców.
Wskaźnik HDI od lat 90-tych  jest wykorzystywany przez Organizację Narodów Zjednoczonych do oceny i porównania rozwoju ekonomicznego i społecznego poszczególnych państw. W Polsce po raz pierwszy został zastosowany do oceny rozwoju województw i powiatów. Tychy znalazły się w czołowej trzydziestce, wśród kilkuset przebadanych polskich powiatów. Zajęły 26. miejsce i jest to najwyższa pozycja spośród powiatów województwa śląskiego. Za Tychami uplasowały się Katowice (28. miejsce) i Bielsko- Biała (29. miejsce).
W badaniu wzięto pod uwagę trzy podstawowe komponenty – zdrowie, dostęp do edukacji i zamożność mieszkańców. Przy ocenie zdrowia badano m.in. przeciętną długość życia, liczbę zgonów spowodowanych chorobami nowotworowymi i chorobami układu krążenia. Przy edukacji wzięto pod uwagę odsetek dzieci 3 i 4-letnich uczęszczających do przedszkoli oraz wyniki egzaminu gimnazjalnego. Zamożność mieszkańców oceniono na podstawie dochodów będących postawą opodatkowania. Zarówno ogólny wskaźnik HDI jak i wskaźniki cząstkowe we wszystkich trzech komponentach wyniosły dla Tychów nieco ponad 60 proc. Dla porównania – Warszawa, lider rankingu, osiągnęła HDI na poziomie 87 proc (najgorzej wypadło tam zdrowie: 68 proc.).
– Znalezienie się czołówce tego rankingu jest ogromnym wyróżnieniem, potwierdzającym to, co często sam słyszę od mieszkańców, że Tychy są dobrym miejscem do życia, do mieszkania – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. – Tak brzmi zresztą nasze promocyjne hasło: „Tychy – dobre miejsce”.
Badanie zostało wykonane na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. To pierwsze takie badanie w Europie. Projekt badawczy jest realizowany przez ekspertów Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w partnerstwie z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, Głównym Urzędem Statystycznym i Szkołą Główną Handlową oraz we współpracy z ekspertami z wiodących ośrodków akademickich w Polsce.