Dziecko u dentysty

0
97

Kolorowe plomby, zwiedzanie gabinetu przed właściwą wizytą, nagrody – to wszystko może pomóc małemu pacjentowi przezwyciężyć lęk przed dentystą. Najważniejsze jest jednak by już od najmłodszych lat uczyć dziecko dbania o higienę jamy ustnej i oswajać je z wizytami w gabinecie.

– Dziecko w gabinecie stomatologicznym to szczególny pacjent, dla którego pierwsza wizyta odgrywa bardzo ważną rolę i rzutuje na nastawienie do leczenia w przyszłości – mówi stomatolog Lucyna Plewnia-Sitko z gabinetu Es Dentica. – Pierwszą wizytę należy zaplanować pomiędzy pierwszym a trzecim rokiem życia. Każde dziecko powinno być stale pod opieką stomatologiczną, nawet jeśli pozornie nie ma ku temu powodu.

Czyścimy zęby

– Najmłodszym pacjentom oferujemy bezpłatne wizyty adaptacyjne, podczas których asystentki stomatologiczne lub lekarze zapoznają małego pacjenta ze wszystkimi obcymi mu urządzeniami i narzędziami znajdującymi się w gabinecie – mówi Katarzyna Magdzik z kliniki stomatologii DentalCare. – Służymy dzieciom pomocą w zakresie dbania o higienę jamy ustnej w ramach Klubu Tygryska Kubusia.

Lekarzy stomatolodzy podkreślają, że o zęby mleczne należy dbać z równą starannością, co o zęby stałe. – U co trzeciego dziecka między 2. a 3. rokiem życia zęby są dotknięte próchnicą – mówi Lucyna Plewnia-Sitko. – Aby dziecko miało piękny uśmiech, wiele zależy od nas, rodziców. Głównym elementem profilaktyki próchnicy jest właściwa higiena jamy ustnej, dokładne mycie zębów minimum 2 razy dziennie, po śniadaniu i kolacji. Dziecko powinno zacząć naukę posługiwania się szczoteczką już w wieku 1-2 lat, a do 7. roku życia powinni tę czynność nadzorować rodzice. Ogromne znaczenie mają też odpowiednie nawyki żywieniowe, a także lakierowanie zębów, fluoryzacja i regularne wizyty kontrolne u stomatologa.

W gabinecie

– Dziecku nie trzeba zapewniać specjalnych warunków w gabinecie, tylko poczucie bezpieczeństwa i miłą atmosferę podczas leczenia – mówi Katarzyna Magdzik. – Aby uatrakcyjnić leczenie zębów małemu pacjentowi, oferujemy m.in. kolorowe plomby oraz kolorowe nagrody motywujące do kolejnych wizyt.

Podczas wizyty maluch może usiąść na fotel razem z rodzicem, na jego kolanach – mówi Lucyna Plewnia-Sitko. – Ma możliwość rozejrzenia się po gabinecie, zapoznania się z działaniem niektórych urządzeń. Objaśniamy małemu pacjentowi w sposób przystępny dla niego jak będzie wyglądać badanie lub leczenie. Angażujemy dziecko w proces leczenia poprzez np. wybór koloru wypełnienia. Po każdym zabiegu dzielny pacjent otrzymuje nagrodę. Kolejne wizyty powinny się odbywać w odstępach trzy, cztero-miesięcznych.