Karnawałowa baśń językowa

0
131

W Zespole Szkół nr 1 rozpoczął się VII Karnawał Języka Polskiego. Jego tegoroczne motto, autorstwa Anny Kamieńskiej, brzmi: Baśń jest literaturą mędrców. Poniedziałkową inaugurację poprowadziła Grażyna Jurek, dyrektor ZS nr 1, zapoznając gości i młodzież z genezą karnawału a także z odnalezioną… w zeszłym roku, krótką baśnią Andersena, którą ten napisał mając 15 lat.
Edukacyjna zabawa z językiem polskim w ZS nr 1 zaczęła się w 2006 roku, kiedy to Sejm RP ogłosił go Rokiem Języka Polskiego. Odtąd, cyklicznie i zawsze pod innym hasłem tematycznym uczniowie i nauczyciele szkoły wprowadzają w życie popularne zalecenie pedagogiczne: ucząc – bawić.
Pierwszy dzień karnawału zdominowało spotkanie z Grzegorzem Przybyłem, popularnym aktorem Teatru Śląskiego. Moderowała je Agnieszka Penkala, nauczyciel języka polskiego. Większość pytań kierowanych do aktora dotyczyła jego ról teatralnych, co jest o tyle zrozumiałe, że uczniowie ZS nr 1 regularnie bywają w Teatrze Śląskim, któremu aktor jest wierny od początku swej kariery scenicznej. Zagrał w nim wszystko, o czym artysta sceny może marzyć – Hamleta, Konrada, Don Juana. Nie zabrakło pytań o kulisy zawodu, predyspozycje psychiczne i fizyczne w nim konieczne a także o role filmowe. Zwrócono uwagę, że serialowych produkcjach Grzegorz Przybył obsadzany jest często w roli czarnych charakterów, grając agentów czy złych policjantów.
– Miałem ostatnio taka przygodę – opowiadał aktor. Zadzwoniono do mnie z produkcji filmu Wałęsa w reżyserii Andrzeja Wajdy, z propozycją zagrania w epizodzie, mimo że w zasadzie prace nad tym filmem są zakończone. Wziąłem jednak udział w dokrętce. To scena w której namawiam Wałęsę – Więckiewicza do zdrady Solidarności, podporządkowania się oczekiwaniom tej drugiej strony. Gram tam oczywiście jednego z esbeków…
Gość ZS nr 1 okazał się być na tyle fascynującym artystą, bezpośrednim i naturalnym w kontakcie z młodzieżą, że spotkanie trwało znacznie ponad dwie godziny.
Karnawał potrwa do czwartku. We wtorek przewidziane są: wykład Sylwii Gajownik z UŚ na temat: Jakie są współczesne baśnie?, konkurs literacki na analizę i interpretację wiersza oraz spotkanie z Wojciechem Łuką, artystą plastykiem pod hasłem Tekst a grafika. Komentarz obrazem. W środę dzień rozpocznie się wykładem dr Tomasza Nowaka z UŚ o temacie Język – wehikuł czasu i wrota do krainy baśni, odbędzie się konkurs plastyczno-literacki pod hasłem Wierząc w sny a zakończy wydarzenia konkurs językowy o magicznych zwrotach i wyrażeniach w języku polskim, czyli językowa abrakadabra. Ostatni dzień karnawału to gawęda polonisty (Witold Naglik) i historyka (Marek Białoń) – Między baśnią a życiem, gawęda Ewy Lipiec na temat motywu śpiącej królewny we współczesnej prozie, Agnieszki Penkali miniporadnik dla maturzysty a na zakończenie wykład dr Ewy Ogłozy z UŚ.
Odbędą się także końcowy, szkolny bal kostiumowy, spektakl Balladyna, lekcja zabawnej alchemii, spotkania w Lodowej Kawiarni (salce przekształconej w komnatę Królowej Śniegu) i kawiarence Literackiej
Foto: Michał Giel