Lasy pełne historii

0
474

20 listopada Muzeum Miejskie zaprasza na szóste Tyskie Sympozjum Historyczne. W tym roku tematyka może zainteresować nie tylko wielbicieli historii, ale też miłośników przyrody.
„Leśne historie. Puszcza Pszczyńska w historii Tychów i okolicy (przyroda i gospodarka)” to tytuł tegorocznego sympozjum. Zarówno wykłady, jak i panel dyskusyjny poświęcone będą Puszczy Pszczyńskiej. Historia, gospodarka leśna na przestrzeni wieków, ekosystem – o tym wszystkim opowiedzą eksperci: prof. Ryszard Kaczmarek historyk, badacz dziejów Górnego Śląska i ziemi pszczyńskiej, Dr Jerzy Parusel, przyrodnik, dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, dr Jerzy Polak, historyk, Jan Gąsior, tyszanin, pasjonat kartografii, Dr Wojciech Schäffer, kustosz Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach i Agnieszka Ociepa, historyk Muzeum Miejskiego w Tychach.
Zazwyczaj gdy mówimy o gospodarce książąt pszczyńskich, myślimy o browarze czy Hucie Paprockiej, tymczasem gospodarka leśna również była dla nich bardzo ważna – mówi Maria Lipok-Bierwiaczonek, dyrektor muzeum. – To książęta sprowadzili do naszych lasów żubry, zalesiali, prowadzili gospodarkę drewnem. Książęcą rozrywką były polowania, a Tychy są z tą myśliwska tradycją bardzo mocno związane. Tutaj był zamek myśliwski, stąd Panowie wyruszali na łowy, dlatego miasto ma róg myśliwski w herbie. Dlatego warto dowiedzieć się więcej o historii lasów pszczyńskich. Zwłaszcza, że niemal w każdy weekend my, tyszanie, spacerujemy po nich i jeździmy na rowerach.
Sympozjum rozpocznie się o godz. 14. w sali przy ul. Katowickiej 9. Wstęp na wykłady jest wolny.
***
VI Tyskie Sympozjum Historyczne – program:
14.00 – otwarcie sympozjum
Wykłady:
1. Prof. zw. dr hab. Ryszard Kaczmarek: Wprowadzenie
2. Dr Jerzy Parusel: Zmiany w leśnym ekosystemie Puszczy Pszczyńskiej, XVIII –XX w. Spojrzenie przyrodnika
3. Dr Jerzy Polak: Gospodarka leśna panów na Pszczynie, XVI – XX w.
4. Mgr Agnieszka Ociepa: Tychy w Puszczy Pszczyńskiej – o herbie, zamku myśliwskim i polowaniach
15.30-15.45 – przerwa
5. Jan Gąsior: Puszcza Pszczyńska na mapach
6. Dr Wojciech Schäffer: Historia tartaków w Paprocanach (tzw. Paprocka Piła), Wilkowyjach i Jaroszowicach
7. Dyskusja
17.00 – zakończenie
 
Foto: Eliza Madej