Ciało na urlopie

0
50
Lato w pełni. Wygrzewamy ciała w promieniach słońca. Tymczasem nasza skóra wystawiona jest na wiele niebezpieczeństw. Jak zapobiec przykrym wpadkom na wakacjach i co zrobić aby ciało też miało urlop?
Wyjeżdżając na wakacje wpadamy w wir opalania, często zapominając o pielęgnacji skóry. Promienie słoneczne dają naszej skórze wiele dobrego, ale nieprawidłowe korzystanie ze słońca może być bardzo niebezpieczne. Najczęstsze przyczyny złego opalania to poparzenia słoneczne. W zależności od stopnia oparzeń, przebieg i leczenie skóry trwa od kilku dni do kilku tygodni. Naukowcy twierdzą również, że nadmierne opalanie się zwiększa ryzyko zachorowań na czerniaka. Groźnymi powikłaniami bezmyślnego wystawiania się na słońce są udary i odwodnienia.
Nawadniaj na zewnątrz
Zanim wybierzemy się na plażę, a nawet na spacer w mieście trzeba pamiętać o ochronnym kremie, którego używamy przed wyjściem na słońce. Twarz, dekolt i ramiona to miejsca szczególnie narażone na poparzenia, do każdych z tych okolic najlepiej stosować odpowiednie filtry ochronne. Zasada jest prosta – im jaśniejsza cera i delikatniejsza skóra, tym wyższy filtr powinniśmy zastosować. Jeśli mamy wątpliwości co do wyboru filtru, warto o radę zapytać dermatologa lub farmaceutę.
Po długim wyczekiwaniu lata, każdy lubi wygrzewać swoje ciało na słońcu, ale jak we wszystkim, trzeba zachować umiar. Najlepiej unikać opalania w czasie silnego nasłonecznienia, które występuje między godziną 11 a 15.
Nie tylko skóra jest narażona na szkodliwe działanie słońca. Latem warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV oraz zadbać o włosy, które pod wpływem promieni słonecznych, a także wody morskiej czy chlorowanej stają się słabsze i wysuszone. Do pielęgnacji włosów, sprawdzają się odżywki z filtrami UV i nawilżające w aerozolu.
Nawadniaj od środka
Organizm w ciągu dnia traci do 1,5 litra wody, a latem gdy temperatury sięgają trzydziestu paru stopni, nawet do 10 litrów! Aby nie odwodnić się należy spożywać duże ilości płynów. Co zaskakujące, woda mineralna lub przegotowana nie sprawdza się tak, jak woda wzbogacona o wartości odżywcze. Aby ją wzbogacić najprościej jest dodać odrobinę cukru, soku lub oranżady w proszku. Taki zestaw składników sprawi, że litr wody z substancjami odżywczymi będzie krążył w organizmie do trzech razy dłużej, niż zwykła woda.
Słońce na zdrowie
Warto też wspomnieć o pozytywnych aspektach opalania. Okazuje się bowiem, że słońce ma dobry wpływ na nasze zdrowie. Według naukowców rozsądne opalanie się chroni przed rakiem jelit i piersi oraz zawałem serca. Co więcej, u ludzi, którzy rzadko zażywają kąpieli słonecznych częściej obserwuje się osteoporozę i bóle mięśniowe. A wszystko to zawdzięczamy najprawdopodobniej witaminie D, którą aplikuje nam najbliższa gwiazda. Cieszmy się zatem ze słonecznych dni i rozsądnie korzystajmy ze słońca. Na zdrowie.