Rozdano Hermesy Biznesu

0
546

Od 2001 roku w Zameczku Myśliwskim w Promnicach odbywa się Gala Tyskiego Lidera Przedsiębiorczości, organizowana przez Prezydenta Tychów i Okręgową Izbę Przemysłowo-Handlową. To gospodarcze podsumowanie roku, podczas którego wręczane są prestiżowe statuetki „Hermesów Biznesu”.

Wyróżnienia przyznane są najbardziej prężnym firmom, przedsiębiorcom i instytucjom działającym w sferze przemysłu, handlu i usług. To liderzy biznesu w regionie, którzy istotny sposób wpływają na rynek, promują produkty regionalne, wdrażają usługi innowacyjne, łączą gospodarkę rynkową ze społeczną odpowiedzialnością biznesu.

Dzisiaj, podczas kolejnej gali, miniony rok w działalności Izby podsumował jej prezes Zbigniew Gieleciak. Odniósł się także do sytuacji w polskiej gospodarce. Jego zdaniem, gospodarka w Polsce rozwija się coraz lepiej od kilkunastu lat, ale kierunek zmian w otoczeniu spowoduje, że liczba pracujących już w 2020 roku zmniejszy się o 600 tys. osób, co oznacza, że nastąpi ich spadek o 3,6 proc. do 16,5 mln pracujących. Zwrócił uwagę, że zmiany technologiczne związane z automatyzacją oraz rozwojem sztucznej inteligencji tylko w ciągu najbliższych 10 lat mogą spowodować likwidację 7,3 mln miejsc pracy. Taki jest bowiem potencjał automatyzacji czynności obejmujący 49 proc. czasu pracy w Polsce.

– Zautomatyzowane mogą zostać przede wszystkim zawody oparte na przewidywanych czynnościach zarówno fizycznych takich jak spawanie, pakowanie, załadunek jak i umysłowych np. zbieranie i analiza danych, generowanie faktur, przetwarzanie danych – stwierdził. – Oczywiście w miejsce tych zawodów powstaną nowe, o których jeszcze dziś mało wiemy. Rozwój technologii cyfrowych będzie jednym ze źródeł nowych miejsc pracy. Polska gospodarka wykorzystuje dotychczas tylko 8 proc. potencjału cyfrowego, przy 12 proc. gospodarki UE i 18 proc. gospodarki USA. Automatyzacja i robotyzacja niesie za sobą nie tylko zagrożenia, ale i nowe możliwości. Rynek pracy przyszłości może wymagać wprowadzenia skróconego czasu nauki, którą będzie można pogodzić z pracą zawodową. Warto już dziś pracownikom, poświęcić więcej czasu i zadbać o ich rozwój. W ostatecznym rozrachunku to ludzie, a nie maszyny generują największą wartość. Jeśli nie nadążymy za tymi zmianami, to luka kompetencyjna stanie się jeszcze większa i nigdy nie poprawimy konkurencyjności naszego przemysłu. Musimy dostrzec i analizować trendy w technologii oraz skutki tych zmian, zwłaszcza skutki społeczne.

Podał kilka przykładów tych zmian. W 2017 roku dwa kraje Japonia i Arabia Saudyjska przyznały prawa obywatelskie dwóm robotom, z których jeden otrzymał tydzień temu w Krakowie indeks AGH. W październiku 2017 r Amica otworzyła magazyn we Wronkach, w którym pracują roboty i… jeden pracownik. W listopadzie ub. roku Amazon otworzył magazyn w Kołbaskowie i zatrudnił 3000 robotów i 1000 osób.

W swoim ciekawym wystąpieniu, prezes Gieleciak mówił także o internecie, mediach społecznościowych i zmianach, jakie powodują w obiegu informacji, budowaniu wizerunku, kształtowaniu opinii i decyzji zakupowych.

– Media społecznościowe sprawiły, że zdjęte zostały bariery komunikacyjne i kulturowe i każdy może wyrazić swoje zdanie, niekoniecznie w sposób odpowiedzialny, byleby tylko sprawiało ono wiarygodny przekaz, nieważne czy prawdziwy, czy kłamliwy – dodał. – Odpowiedzialność w mediach społecznościowych nie istnieje, nie jest bowiem wymagana i potrzebna dla użytkowników. Media te są bardziej narzędziem kreacji, nierzadko wirtualnej rzeczywistości, niż lustrem i odbiciem rzeczywistości. Pozwalają budować skuteczne maski, a do tego odpowiedzialność nie jest potrzebna. Stąd pojawia się język hejtu, gdzie słowa muszą być ostre i nie trzeba za nie odpowiadać. Ważne jest by wytworzyć obraz lub narrację, w którą uwierzą inni. Media społecznościowe stały się naturalną przestrzenią, do której przenoszą się relacje między ludźmi. Dyskusja w „realu” została zastąpiona przeglądaniem portali społecznościowych. Wszystko to dzieje się bez żadnych ram instytucjonalnych. Oddajemy władzę algorytmom i nieweryfikowalnym zasadom. Facebook stał się „tablicą sukcesu”, gdzie ludzie kreują się sami na takich, jakimi chcieliby być, a nie na tych jakimi są. Braku odpowiedzialności w mediach społecznościowych towarzyszy nieodpowiedzialność za samego siebie w życiu codziennym. Weźmy to pod uwagę, zwłaszcza obserwując kampanie reklamowe przyszłych radnych i prezydentów w nadchodzących wyborach samorządowych. Rację prawdy i odpowiedzialności, nie może zastąpić racja elektoratu.

W trakcie Gali wręczono Złoty Medal za Długoletnią Służbę, nadawany przez Prezydenta RP. Otrzymał go Marek Krawczyk, prezes Szpitala Miejskiego w Tychach sp. z o.o. Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego odebrali Maria Meresińska – właścicielka hurtowni MERA oraz Roman Szyja właściciel firmy Joker. Wyróżnienia i nagrody „Hermesy Biznesu” otrzymali:

Kategoria FIRMA. Wyróżnienie otrzymało Centrum Komputerowe Planeta Marcin Dejas. Nagrodę główną – Auto Partner S.A.

W kategorii PRODUKT wyróżniono Piekarstwo Krzysztof i Wiesław Krzak s.c. za produkty piekarnicze wytwarzane wg tradycyjnych receptur. Nagrodę główną otrzymała firma HASO S.C. Andrzej Paszek, Jerzy Macioszek za stację ładowania samochodów elektrycznych EVE.

Firma Stefa fitness Sp. z o.o. otrzymał wyróżnienie w kategorii USŁUGA za profesjonalizm i kompleksową ofertę usług fitness, a nagrodę główną – SAN-EL Sp z o.o. za wysoką jakość oraz profesjonalizm realizowanych usług i inwestycji elektrycznych.

W kategorii DEBIUT EKSPANSJA RYNKOWA wyróżnienia otrzymały Paulina Bełoniak Grupa Projektowa oraz Maszkieteria Aleksandra Boczoń.

Przedsiębiorcą Roku został Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A. zarządzającego lotniskiem w Pyrzowicach, wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Robert Gałązka, do maja 2018 r. prezes oraz dyrektor generalny Nexteer Automotive Poland.

W trakcie Gali wyróżnia się również wybitne osobistości województwa śląskiego, mającej największy wpływ zarówno na rozwój gospodarczy jak i społeczno-kulturowy regionu. Statuetkę w tej kategorii odebrał Kazimierz Karolczak – przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Natomiast statuetkę w kategorii Promotor Przedsiębiorczości odebrała Daria Szczepańska, obecnie Prezes Tyskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o., za efektywne i skutecznego budowanie współpracy samorządu terytorialnego z samorządem gospodarczym.

Zdjęcia: Kamil Peszat