Miasto Wieczory bez Grand Prix

Opublikowano 18 stycznia, 2018 | przez Wojciech Wieczorek

0

Wieczory bez Grand Prix

Koncertem galowym w kościele pw. św. Marii Magdaleny zakończyły się w sobotę, 13 stycznia 27. Tyskie Wieczory Kolędowe. Wcześniej, przez tydzień w tyskich świątyniach odbywały się koncerty pieśni bożonarodzeniowych w wykonaniu artystów polskich i ukraińskich, przeprowadzono także konkurs chórów, w którym wzięło udział 11 zespołów z województw śląskiego i małopolskiego.

REKLAMA

Niedzielny (7.01) konkurs w Zespole Szkół Muzycznych oceniało jury, w skład którego wchodzili: muzykolog ks. prof. Antoni Reginek, śpiewacy i pedagodzy – Jan Ballarin i Tadeusz Piszek oraz dyrektor tyskiej szkoły muzycznej Tomasz Giedwiłło. To zacne grono postanowiło nie przyznawać w tym roku nagrody głównej – Grand Prix. – Poziom tegorocznych prezentacji był dość wysoki, a przy tym tak wyrównany, że nie chcieliśmy skrzywdzić żadnego z zespołów przyznaniem Grand Prix temu, czy innemu chórowi – tłumaczył przewodniczący jury, ks. prof. Antoni Reginek. – A może też zabrakło jakiegoś „błysku”, który odróżniłby któryś z zespołów na tle pozostałych – dodał.

Jury nie przyznało też nagród, a jedynie wyróżnienia, w kategorii dużych chórów parafialnych i związkowych, których w tym roku zgłosiło się wyjątkowo mało. Obrodziło natomiast zespołów kameralnych – w tej kategorii przyznano aż pięć nagród. Najwyżej oceniono ex aequo Chór Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” ze Strumienia oraz bielski zespół wokalny Bi-Bi Singers. II nagrody (także równorzędne) otrzymały: chór Canticum Novum z Suszca i chór kameralny Lege Artis z Pszowa, natomiast z trzecią nagrodą wyjechał z Tychów Młodzieżowy Mieszany Chór Ave Sol z Bielska-Białej. W kategorii chórów pozostałych przyznano tylko II nagrodę, na którą – zdaniem jury – zasłużył szkolny chór Bel Canto z MDK w Rybniku. Nagrody wręczał podczas koncertu finałowego zastępca prezydenta Tychów Miłosz Stec.

Swoje nagrody przyznało i wręczyło także jury dziecięce, złożone z uczniów Zespołu Szkół Muzycznych. Za najlepszy chór dzieci uznały Bi-Bi Singers, zaś nagrodę dla najlepszej dyrygentki odebrała Anna Czerwińska z chóru „Lutnia” ze Strumienia.

Po ceremonii uhonorowania i występach laureatów konkursu 27. Tyskich Wieczorów Kolędowych, publiczność wysłuchała koncertu polskich kolęd, przygotowanego przez dyrektora artystycznego festiwalu, Henryka Jana Botora. Wzięli w nim udział soliści: Sabina Olbrich (sopran), Piotr Rachocki (tenor), Michał Botor (organy), Antoni Adamus i Seweryn Mzyk (trąbki) oraz orkiestra kameralna i chóry – Akademii Muzycznej w Katowicach i „Angelicus” – chór parafii św. Marii Magdaleny.

Na wysokim poziomie stały też cowieczorne koncerty w tyskich kościołach, w trakcie których wystąpili m.in. Izabela Kopeć, męski kwartet Akord z ukraińskiego Tarnopola, Dorota Miśkiewicz i Janusz Szrom przy akompaniamencie Włodzimierza Nahornego, orkiestra dęta Power of Winds, Dariusz Kordek i Przemysław Branny.

Podziel się informacją!Back to Top ↑