Plan dla Starych Tychów – podsumowanie

0
95

W czwartek (19.10) o godz. 17.00 w Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Tychach (ul. Damrota 66) odbędzie się spotkanie otwarte podsumowujące konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania przestrzennego Starych Tychów.
Przypomnijmy: konsultacje dotyczące miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Starych Tychów odbyły się w rozszerzonej formule, w ramach projektu „Przestrzeń dla partycypacji”. O pomysłach na rozwój Starych Tychów – jako dzielnicy dobrej zarówno do mieszkania , jak i do prowadzenia interesów i spędzania wolnego czasu – mieszkańcy rozmawiali z urzędnikami z Referatu Planowania Przestrzennego UM Tychy podczas dwóch Kawiarenek Obywatelskich (23 marca i 6 kwietnia), a potem podczas trzech dni konsultacji w plenerze, na Rynku (19-21 maja).
Miejscowy plan zagospodarowania to dokument, który wyznaczy kierunek rozwoju tej dzielnicy – określi co i gdzie można zbudować, jak będzie się rozwijał układ drogowy, gdzie powstaną parkingi a gdzie miejsca na spacery i wypoczynek. Może też zawierać zapisy, które pomogą chronić zlokalizowane w tej części miasta cenne obiekty architektury – nie objęte ochroną rejestrową, ale uwzględnione w Miejskiej Ewidencji Zabytków.
To zagadnienia bardzo ważne, zarówno dla mieszkańców, jak i przedsiębiorców. Dlatego przeprowadzone na wiosnę konsultacje wzbudziły duże zainteresowanie. Jednym z głównych tematów, który właściwie zdominował spotkania w ramach Kawiarenek Obywatelskich, była relacja ruchu samochodowego do pieszego. Czy dla dobra dzielnicy należy raczej inwestować w nowe drogi i parkingi, czy też wyprowadzać z niej ruch samochodowy i stawiać na przestrzenie pieszo-rowerowe? Obydwie opcje miały zarówno zagorzałych zwolenników jak i przeciwników.
Z kolei podczas konsultacji na Rynku, mieszkańcy wskazywali m.in. na potrzebę tworzenia atrakcyjniejszych i bezpiecznych przestrzeni do zabawy dla dzieci i miejsc wypoczynku dla ich rodziców – funkcjonujących sezonowo plenerowych kawiarenek czy lodziarni.
Pracownicy Referatu Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Tychy, na czele z Igorem Śmietańskim – zastępcą prezydenta miasta ds. gospodarki przestrzennej – przeprowadzili podczas konsultacji setki rozmów z mieszkańcami. Ponadto urzędnicy czekali też na propozycje i sugestie dotyczące planu dla Starych Tychów nadesłane drogą mailową. Wszystkiemu towarzyszyły swoiste warsztaty planowania przestrzennego – każdy zainteresowany otrzymał wydany przez Urząd Miasta “Przewodnik po planowaniu przestrzennym”, wyjaśniający w przystępny sposób na czym ten proces polega.
Teraz czas na podsumowanie dotychczasowych działań. Podczas czwartkowego spotkania w Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości urzędnicy zaprezentują dotychczasowe efekty tego dialogu z mieszkańcami i pierwsze zarysy propozycji do planu zagospodarowania przestrzennego dla Starych Tychów.
Konsultacje społeczne w tak rozbudowanej formie odbyły się w Tychach po raz pierwszy. Wszystko odbywa się w ramach projektu “Przestrzeń dla partycypacji” (dofinansowanego z Funduszy Europejskich), który miasto realizuje we współpracy z Fundacją Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Fundacją Napraw Sobie Miasto, Pracownią Zrównoważonego Rozwoju i Związkiem Miast Polskich.
Foto: ARC