Narodowe Czytanie w szkołach

0
7

Ogólnopolskie Narodowe Czytanie odbyło się w wielu miastach Polski 2 września. Tego dnia w Teatrze Małym w Tychach fragmenty “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego czytali przedstawiciele władz miasta, dyrektorzy szkół i placówek kulturalnych oraz spółek miejskich.
Jednak Tychy nad tegoroczną lekturą Narodowego Czytania zatrzymały się nieco dłużej. Swoje własne odsłony Czytania organizuje dla swoich uczniów tyskie szkoły, Jest to okazja by zapoznać młodzież z tym trudnym przecież tekstem, przybliżyć im sylwetkę autora – najwybitniejszego przedstawiciela epoki Młodej Polski – oraz realia społeczno-polityczne, które zainspirowały go do stworzenia tego dzieła, wciąż pod wieloma względami aktualnego.
We wtorek (12.09) czytanie “Wesela” zorganizowały Szkoła Podstawowa nr 18 i Zespół Szkół nr 1. Fragmenty dzieła – opatrzone stosownym do wieku odbiorców komentarzem i objaśnieniami – czytali dyrektorzy tyskich szkół oraz pedagodzy. W SP nr 18 do czytania włączył się też jeden z uczniów, a w ZS nr 1 do grona czytających dołączyli studenci – absolwenci szkoły.
Czytanie towarzyszyła stosowna scenografia, oddająca atmosferę wesela w wiejskiej chacie w podkrakowskich Bronowicach (z chochołem, jako nieodłącznym i symbolicznym elementem dzieła Wyspiańskiego).
W ZS nr 1 tę atmosferę podkreślił dodatkowo występ Zespołu Pieśni i Tańca “Tyszanie” z MDK nr 1, który na wstępie zatańczył krakowiaka, a w finale zaprezentował chocholi taniec do utworu “Miałeś, chamie, złoty róg”. Zagrał Rafał Białas (instruktor w MDK nr 1), a zaśpiewał prowadzony przez niego zespół “Tutti”.
Foto: SW