Andromedon: nie tylko dla dorosłych

0
8

Andromedon – Tyski Festiwal Teatrów Niezależnych doczekał się trzeciej edycji i zaprasza mieszkańców miasta na trzy dni spotkań z teatrem offowym (8-10 września). W tym roku w programie są zarówno spektakle dla całej rodziny, jak i takie, na które organizatorzy zapraszają wyłącznie dorosłą publiczność o mocnych nerwach.
Nasz festiwal się umocnił i został zauważony w środowisku ogólnopolskim – mówi Jakub Kabus, organizator. – To pierwszy rok, kiedy teatry same wysłały do nas zgłoszenia i oferty występów. To oznacza, że Andromedon został wciągnięty na listę wydarzeń tego typu w kraju, artyści chcą tu występować. Na pewno będę się starał, by nie była to ostatnia edycja festiwalu.
Organizatorem Andromedonu jest Stowarzyszenie Śląskie Zakłady Sztuki, współorganizatorem – Teatr Mały w Tychach, wsparcia udziela przedsięwzięciu także Miejskie Centrum Kultury. Gospodarzem festiwalu jest tyski Teatr HoM, który zaprezentuje finałowy spektakl “Monsieur Charlie”.
8 września (piątek)
Tegoroczną edycję festiwalu otwiera widowisko plenerowe dla dzieci pt. „Punch i Judy” teatru A3 z Hajnówki. Jeśli pogoda dopisze, spektakl odbędzie się o 16.30 na Plac Baczyńskiego. W razie niepogody zostanie przeniesiemy do Pasażu Kultura Andromeda.
O 20.30 w holu Pasażu Andromeda zaprezentowany zostanie monodram Dariusza Skibińskiego „Heartbreak Hotel”.
Pierwszy dzień festiwalu zamknie widowisko wyłącznie dla widzów dorosłych. O 21.30 w przestrzeni dawnego klubu 360 (piwnica pasażu Andromeda) ze spektaklem „Die Puppe”, inspirowanym twórczością Hansa Bellmera, wystąpi grupa Suka Off z Katowic. Organizatorzy zastrzegają, że spektakl jest przeznaczony tylko dla widzów dorosłych, a tym, którzy nie znają twórczości grupy Suka Off, zalecają wcześniej zapoznać się z dostępnymi w sieci opisami i recenzjami spektakli.
Grupa Suka Off od dwóch lat nie występowała w ogóle w Polsce – mówi Jakub Kabus. – Natomiast występują na całym świecie, mają prezentacje chyba na wszystkich kontynentach. Jest to spektakl wyłącznie dla dorosłych. Podjąłem pewne ryzyko zapraszając ich do Tychów i chcę się przekonać czy tyska publiczność jest ciekawa takiego teatru. Na razie rezerwacje biletów wskazują na to że jednak tak. Ten spektakl cieszy się na razie największym zainteresowaniem wśród płatnych spektakli.
Cena biletu na spektakl „Die Puppe” to 20 zł.
9 września (sobota)
Drugiego dnia festiwalu na Placu Baczyńskiego zagości Przemysław Grządziela – lepiej znany jako Teatr Pinezka – z familijnym spektaklem „Pan Twardowski”. Pinezka to legenda polskiej klaunady i postać absolutnie nietuzinkowa.
O Pinezce nie można nawet napisać, że to artysta z Gdańska, gdyż jako istny teatralny kosmopolita żyje na walizkach, występując na wszystkich zamieszkałych kontynentach. W Tychach wystąpi po raz pierwszy. Start o godzinie 17.00 na Placu Baczyńskiego.
Następny spektakl, adresowany dla widzów powyżej 15 lat, będzie zaprezentowany o godzinie 20.00 w piwnicy Pasażu Andromeda (dawny klub 360). Tym razem nie ma mowy o żadnym widowisku, bo nikt nie zobaczy absolutnie nic. „Ukryte”, autorski spektakl znanego z nietuzinkowych eksperymentów narratorskich Wojtka Wińskiego (Teatr Usta Usta Republika z Poznania), to przestrzenne słuchowisko odgrywane w nieprzniknionych ciemnościach przez aktorów wyposażonych w urządzenia noktowizyjne. Na spektakl obowiązują wejściówki w cenie 20 zł.
Dzień drugi festiwalu zakończy się widowiskiem plenerowym „Pandora” Teatru Formy z Wrocławia. Ta pantomimiczna adaptacja „Wariata i Zakonnicy” Witkacego, wielokrotnie była prezentowana na największych festiwalach Polski i Europy. Teraz zawita do Tychów. Start o godzinie 21.00.
10 września (niedziela)
Ostatni dzień festiwalu tradycyjnie rozpocznie się spektaklem familijnym. O godzinie 17.00 na Placu Baczyńskiego zostanie zaprezentowany ” Swinging charleston” Teatru Nikoli z Krakowa.
Drugi niedzielny spektakl to kolejny przeznaczony tylko dla widzów pełnoletnich. Autorski monodram Moniki Wachowicz „V” będzie można zobaczyć w piwnicy Pasażu Kultury Andromeda o godzinie 19.00. Wstęp na spektakl wyłącznie po zarezerwowaniu wejściówek (w cenie 20 zł) pod adresem mailowym: teatrhom@gmail.com
Festiwal zamknie spektakl gospodarza festiwalu czyli Teatru HoM z Tychów – „Monsieur Charlie”. Spektakl inspirowany postacią i filmami Charliego Chaplina w wersji plenerowej będzie można zobaczyć na Placu Baczyńskiego o godzinie 20.00.
Aktywnych teatralnie widzów festiwalu organizatorzy zapraszają też na warsztaty prowadzone przez znaną z występów w Teatrze A part Monikę Wachowicz. Jej autorski program warsztatów obejmuje pracę nad wyobraźnią, ekspresją ciała, gestem oraz mimiką twarzy. Eksperymentowania z własną energią, poszukiwania początku ruchu i jego dynamiki, a przede wszystkim praca z partnerem, jak w życiu i tańcu, który pozwala nam bliżej poznać i zrozumieć samego siebie. Czas: niedziela, 10 września, godz.10-13. Miejsce: Pasaż Kultury Andromeda Wstęp na warsztaty 20 zł (zawiera wejściówkę na spektakl o godz. 19.00).
Bilety na pojedyncze spektakle w cenie 20 zł, karnety w cenie 50 zł (na wszystkie trzy płatne spektakle festiwalu) oraz wejściówki na warsztaty można rezerwować pod adresem mailowym: teatrhom@gmail.com.
Foto: ARC