Powstańczy hołd w Urbanowicach i Paprocanach

0
93

We wtorek, 15 sierpnia w Tychach rozpoczęły się uroczystości związane z 98. rocznicą wybuchu I powstania śląskiego. Odbyły się one tam, gdzie w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku podjęto akcje przeciw Niemcom. Kontynuacja obchodów – w czwartkowe popołudnie w Czułowie.
Uczestnicy powstańczych obchodów spotkali się najpierw pod pomnikiem w Urbanowicach. Dotarli tam też m.in. rowerzyści, którzy od godzin rannych przemierzyli trasę z Tychów do Mysłowic i z powrotem, w tym członkowie Klubu Turystyki Kolarskiej „Gronie”. Po złożeniu kwiatów i uczczeniu pamięci pierwszych bojowników o polskość Górnego Śląska, przeniesiono się do Paprocan – pod budynek dawnej szkoły, a więc tam, gdzie 98 lat wcześniej przemaszerował urbanowicki oddział. 64 osoby przejechały tę trasę na rowerach.
W Paprocanach uroczystości miały podobny charakter. Był krótki rys historyczny, w którym Józef Wilczek opowiedział o wydarzeniach sprzed niemal wieku, były okolicznościowe przemówienia, były wieńce i kwiaty oraz wspólne śpiewanie pieśni powstańczych i patriotycznych. Po części oficjalnej, w ogrodzie Przedszkola nr 3 (mieści się w budynku dawnej paprocańskiej szkoły) czekał poczęstunek.
W uroczystościach wzięli udział m.in. wicemarszałek województwa śląskiego Michał Gramatyka (wraz z synem przemierzył powstańczą trasę rowerem), wiceprezydent Tychów Miłosz Stec, przewodniczący Rady Miasta Maciej Gramatyka i kilkoro radnych, przedstawiciele obu rad osiedli, reprezentanci Związku Górnośląskiego i mieszkańcy Urbanowic i Paprocan.
Na zdjęciu: Kwiaty pod pomnikiem w Urbanowicach składają przedstawiciele władz Tychów: wiceprezydent Miłosz Stec (z lewej) i przewodniczący RM Maciej Gramatyka.