Przy kawie o Rynku i Starych Tychach

0
82

Zamknięcie Rynku dla samochodów, zagospodarowanie terenu zielonego przed Teatrem Małym, wprowadzenie usług sprzyjających rekreacji i spędzaniu wolnego czasu – takie pomysły pojawiły się podczas Kawiarenki Obywatelskiej, której uczestnicy rozmawiali o stworzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Starych Tychów.
Pierwsze spotkanie Kawiarenki Obywatelskiej odbyło się w czwartek, 23 marca w Muzeum Miejskim przy Placu Wolności 1. Zaproszone zostały osoby reprezentujące różne grupy, m.in. Tyską Radę Seniorów, Młodzieżową Radę Miasta, mieszkańców Starych Tychów i przedsiębiorców prowadzących tam działalność, szkoły istniejące na tym obszarze. Byli też obecni miejscy radni reprezentujący okręg obejmujący Stare Tychy i pracownicy Wydziału Planowania Przestrzennego i Urbanistyki – którzy będą przygotowywać projekt miejscowego planu.
Najwięcej uwagi poświęcono obszarowi Rynku i jego najbliższej okolicy.
Fundamentalne pytanie jest takie; czy chcemy kształtować tę przestrzeń publiczną bez samochodów, żeby była atrakcyjna i przyjazna do spędzania wolnego czasu, czy też skupiamy się na tym by zapewnić dojazd do każdego miejsca i każdego sklepu i tym samym większość tej przestrzeni zamieniamy na miejsca parkingowe – pytał zebranych wiceprezydent Igor Śmietański.
Wśród zebranych zdecydowanie przeważał pogląd, że Rynek powinien zostać zamknięty dla ruchu samochodowego (z wyłączeniem transportu publicznego) a stać się bardziej przyjazny dla pieszych i rowerzystów.
Były też liczne głosy w sprawie zagospodarowania terenu zielonego pomiędzy Teatrem Małym a Rynkiem – m.in. o pytania o możliwość przejęcia przez miasto i usunięcia znajdujących się tam pozostałości budynku oraz o możliwość przykrycia w tym miejscu potoku i wygospodarowania w ten sposób przestrzeni do organizacji festynów i imprez plenerowych. Byłoby to niejako przedłużenie Rynku i stworzenie spójnej przestrzeni, zamkniętej z jednej strony kościołem św. Marii Magdaleny a z drugiej budynkiem Teatru Małego.
Spotkanie było jednym z elementów szerokich konsultacji społecznych, prowadzonych w ramach projektu “Przestrzeń dla partycypacji”, do którego włączyły się Tychy. Projekt jest realizowany przez Związek Miast Polskich i szereg organizacji pozarządowych. Na przeprowadzenie konsultacji miasto Tychy otrzymało grant wysokości 20 tys. zł.
Już 6 kwietnia odbędzie się kolejna Kawiarenka Obywatelska, tym razem poświęcona ochronie zabytków Starych Tychów. Na przełomie maja i czerwca odbędą się spotkania z mieszkańcami – również poświęcone projektowanemu planowi miejscowemu. W III kwartale 2017 r. ruszy formalna procedura zgłaszania wniosków i opinii do planu. Jesienią planowane jest podsumowanie konsultacji społecznych, a w IV kwartale – zaprezentowanie projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Starych Tychów.