60 mln zł na inteligentne sterowanie ruchem

0
142

Do 2020 roku w Tychach powstanie Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem. Na ten cel gmina pozyskała 60 mln złotych dotacji ze środków unijnych.
Jak informuje nas Arkadiusz Pastuszka z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach Inteligenty System Zarządzania i Sterowania Ruchem (tzw. ITS) będzie składał się z kilkunastu podsystemów. – Główny to system centralnego zarządzania i sterowania sygnalizacjami świetlnymi w mieście – wyjaśnia Pastuszka. – Będą też systemy do ważenia pojazdów w ruchu, a także monitoring, podsystem oznakowania o zmiennej treści, tzw. znaki VMS informujące o zmianach i zagrożeniach na drogach. Powstanie również podsystem komunikacji zbiorowej ze względu na nadawany priorytet pojazdom komunikacji miejskiej, czyli autobusom i trolejbusom – dodaje.
Informacje o pogodzie i zanieczyszczeniach
Ale to jeszcze nie wszystko. W ramach Inteligentnego Systemu Zarządzania i Sterowania Ruchem powstaną stacje pogodowe z krótkoterminową prognozą oraz kilka stacji informujących o zanieczyszczeniach powietrza. – Będą to po prostu czujniki pomiarowe na bazie których będzie można mierzyć różne parametry składu powietrza. A stacje pogodowe przydadzą się zwłaszcza zimą, bo będą informowały kierowców, jakie aktualnie są warunki na tyskich drogach. To wszystko będzie sprzężone ze wspomnianymi już znakami VMS, czyli informującymi o zagrożeniach i zmianach w ruchu – tłumaczy Arkadiusz Pastuszka
40 przebudowanych skrzyżowań
Każde tyskie skrzyżowanie posiadające sygnalizację świetlną zostanie przebudowane. W sumie prace prowadzone będą na 40 skrzyżowaniach w centrum i na obrzeżach miasta. Kapitalny remont czeka 20 skrzyżowań. Tam całkowicie przebudowane zostaną konstrukcje drogowe. Ponad 40 sygnalizacji świetlnych w mieście będzie przebudowanych zgodnie z obowiązującymi aktualnie normami. Co istotne, wszystkie sygnalizacje będą jednolite. To z pewnością znacznie poprawi estetykę tyskich skrzyżowań.
Monitoring poprawi bezpieczeństwo
Wszystkie sygnalizatory zostaną doposażone w urządzenia do detekcji. Będą to pętle indukcyjne oraz kamery stacjonarne i obrotowe do sterowania ruchem. To, że na każdym skrzyżowaniu pojawi się monitoring poprawi bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dodatkowo będą jeszcze odcinki, na których mierzona będzie średnia prędkość przejeżdżających pojazdów. – Jeżeli na danym skrzyżowaniu kierowca przejedzie na czerwonym świetle, zostanie to także wychwycone. Będziemy to wykorzystywali do celów statystycznych, ale oczywiście na prośbę funkcjonariuszy policji, materiały te będą udostępniane – podkreśla Pastuszka.
Bat na złodziei samochodów
Na skrzyżowaniach pojawią się również specjalne kamery, które będą w stanie wychwycić numery rejestracyjne przejeżdżających pojazdów. – To istotne z punktu widzenia na przykład wypadków drogowych. Będzie można namierzyć sprawcę wypadku, który uciekł z miejsca zdarzenia – mówi Bożena Nowak, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Europejskich UM Tychy.
Kamery te pomogą również w poszukiwaniach skradzionego samochodu. Urządzenia te w ciągu kilku milisekund robią kilkadziesiąt zdjęć i wybierają jedno najlepsze. Co ważne, kamery te robią zdjęcia tablic rejestracyjnych. Jeżeli dostaniemy informację od policji, że samochód o takich i takich numerach został skradziony, to wpisujemy ten numer do systemu i błyskawicznie wyświetla się trasa jego przejazdu przez miasto – wyjaśnia Arkadiusz Pastuszka.
Powstaną nowe skrzyżowania
Uwaga! W ramach ITS powstanie również kilka zupełnie nowych skrzyżowań z sygnalizacją świetlną: Czarna z Grota Roweckiego oraz Oświęcimska, Marzanny i Jaskrów. Są również dobre wiadomości dla amatorów dwóch kółek. W mieście pojawi się więcej przejazdów na sygnalizacji świetlnej dla rowerzystów. – Będzie o tyle łatwiej, że rowerzysta nie będzie musiał za każdym zsiadać z roweru. Gdy będzie dojeżdżał do skrzyżowania, gdzie akurat nie będzie ruchu, automatyczna detekcja od razu to wykryje i da rowerzyście zielone światło do przejazdu – objaśnia Pastuszka.
Baza na stadionie
Nad pracą całego „inteligentnego systemu” czuwać będzie Centrum Sterowania Ruchem zlokalizowane na Stadionie Miejskim. W zaadaptowanych na ten cel pomieszczeniach powstanie baza z wielką ścianą wizyjną. Przez 24 godziny na dobę ,siedem dni w tygodniu pracować tam będą operatorzy MZUiM Tychy, którzy będą mieli za zadanie czuwać nad całością ruchu w mieście.
– Zgodnie z założeniami inteligentny system sterowania (tzw. ITS) ma być gotowy do końca 2020 roku. Kosztować będzie 84 mln złotych, z czego 60 mln to wspomniana już dotacja unijna, reszta to środki własne gminy. W ciągu najbliższego miesiąca ogłoszony zostanie przetarg na wykonawców poszczególnych robót – tłumaczy naczelnik Bożena Nowak.
Nie będzie paraliżu
Urzędnicy jednak uspokajają. Mimo ogromu robót inwestycyjnych, ruch w mieście nie będzie sparaliżowany. Prace będą prowadzone etapami. – Na realizację mamy cztery lata, dlatego można rozłożyć i zaplanować roboty tak, by było to jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców – podkreśla Ewa Grudniok, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Tychy. – Będziemy informować z wyprzedzeniem, gdzie będą prowadzone prace i jakie aktualnie będą utrudnienia na tyskich drogach – zapewnia.
Foto: ARC