Tychy i tyszanie w latach okupacji

0
314

Pociąg pancerny „Groźny”, walki na terenach Żwakowa we wrześniu 1939 r. czy egzekucja więźniów obozu KL Auschwitz we wrześniu 1944 roku – to najbardziej znane fakty z okresu II wojny światowej w Tychach. Jednak podczas wystawy, na którą Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza od 30 września, będzie można poznać o wiele więcej tyskich historii z lat okupacji.
„Tychy i tyszanie w latach II wojny światowej” to tytuł wystawy, którą będzie można oglądać w Starym Magistracie, przy pl. Wolności 1.
Ekspozycja ma na celu pokazanie tyskiej historii w latach okupacji niemieckiej oraz pamiątek z lat II wojny światowej. Zwiedzający przeniosą się do czasów, gdy Tychy były małym, ale prężnie rozwijającym się miasteczkiem, którego mieszkańcy z trudem próbowali przetrwać trudny okres wojny, a władze niemieckie pracowały nad urbanistycznymi planami rozbudowy miasta. Na wystawie zostaną zaprezentowane zdjęcia, dokumenty i pamiątki pochodzące od rodowitych tyszan, ale też od tych, których różne koleje losu sprowadziły do Tychów już po wojnie.
– Wybuch II wojny światowej i lata okupacji niemieckiej były dla Tychów, tak jak dla wielu innych miejscowości, okresem tragicznym i pełnym dramatycznych wydarzeń – mówi Agnieszka Ociepa – Weiss, autorka wystawy. – Walka z polskością, wprowadzenie niemieckiej listy narodowościowej (j. niem. Deutsche Volksliste), wysiedlenia ludność w głąb III Rzeszy i wywózki do obozów koncentracyjnych, służba Ślązaków w Wehrmachcie i inne wydarzenia oraz przeżycia z lat wojny odcisnęły głębokie piętno na losach wielu ludzi. Ich wspomnienia spisane po wojnie, a także dokumenty, zdjęcia i pamiątki przechowywane pieczołowicie w rodzinnych archiwach są niemymi świadkami wojennych kolei życia wielu Polaków.
Wystawa potrwa do 30 grudnia 2016 r. Wstęp do Muzeum Miejskiego w Tychach jest bezpłatny.
Foto: ARC