Twoje Tychy: Mozaika jeszcze czeka

0
334

Systematycznie znika elewacja i elementy budynku ZEG-u, jednak zewnętrznej mozaiki nadal nie zdemontowano. Przypomnijmy, iż jej autorem jest Franciszek Wyleżuch i wpisana została do Gminnej Ewidencji Zabytków. Urząd Miasta czeka teraz na pismo inwestora w sprawie rozbiórki mozaiki.
– Wojewódzki konserwator zabytków wydał decyzję, zatwierdzająca program renowacji mozaiki – powiedziała Maria Bachniak, miejski konserwator zabytków. – Teraz krok należy do inwestora – właściciela obiektu, który musi zgłosić próbę cięcia mozaiki na 7 dni przed rozpoczęciem pracy. Do dzisiaj takie zgłoszenie jeszcze nie wpłynęło. Jeśli pismo wpłynie i wykonana zostanie próba cięcia, zapadną kolejne decyzje odnośnie technicznej strony przeniesienia mozaiki. Czekamy zatem na ruch ze strony inwestora. Jednak chcąc sprawdzić stan mozaiki, przeprowadziliśmy kontrolę na miejscu i nie stwierdziliśmy niczego, co wymagałoby interwencji. W przyjętym programie renowacji mozaiki ustalono, iż znajdzie się ona w szkole, która przejęła tradycje ZEG-u – w Zespole Szkół nr 4 przy al. Bielskiej. Mozaika zostanie wkomponowana zespół wejściowy szkoły, na wybudowanej ściance.
Jak nas poinformował Tomasz Skarżyński, kierownik robót Carbo Stal, prace przy rozbiórce budynku ZEG-u postępują zgodnie z planem i nadal skupiają się na zachodniej elewacji. Jeśli chodzi o mozaikę na wschodniej ścianie budynku, nie ma jeszcze decyzji, kiedy zacznie się demontaż.
Zniknęła już natomiast mozaika, która znajdowała się w części basenowej budynku ZEG-u. Została zabezpieczona przez Muzeum Miejskie i na razie nie ma decyzji, gdzie ostatecznie zostanie zamontowana. W przeciwieństwie do mozaiki na elewacji, „mozaika basenowa” nie została wpisana do rejestru zabytków. Nie jest znany jej autor, a zdaniem fachowców nie przedstawia takiej wartości artystycznej, jak dzieło Franciszka Wyleżucha.

Oskard odnawia
Tyska Spółdzielnia Mieszkaniowa Oskard przystępuje do renowacji mozaiki autorstwa Franciszka Wyleżucha, znajdującej się na pylonie pawilonu przy ul. Wyszyńskiego 27 (b. biblioteka). Prace przeprowadzone będą w tym roku, w uzgodnieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków.
– Z uwagi na swe walory artystyczne, mozaika ta niewątpliwie wzbogaca estetykę przestrzeni publicznej, czyniąc ją bardziej przyjazną dla mieszkańców, jest elementem dziedzictwa kulturowego miasta – powiedział Piotr Polis, prezes Oskardu. – Zakres prac konserwatorskich obejmował będzie m.in. podklejenie odspojonych płytek i szkliwa od podłoża, uzupełnienie ubytków fug, odpowiednim kolorze. Obecnie w pawilonie trwa remont schodów prowadzących na piętro. Do prac związanych z mozaiką przystąpimy po zakończeniu tego remontu.
Tyskie mozaiki
W Tychach jest 9 mozaik z lat 60. i 70., wpisanych do Gminnej Ewidencji Zabytków. Najwięcej – bo 7 – jest autorstwa Franciszka Wyleżucha, w tym najstarsza z 1960 r. Znajduje się ona w budynku b. sklepu obuwniczego „Chełmek” (ściana wewnątrz). Pozostałe mozaiki tego artysty są na budynku Teatru Małego (ściana zachodnia, 1965), ZEG-u, budynku przy ul. Dąbrowskiego (parter – ściana zewnętrzna i wewnętrzna), III LO przy ul. Elfów, na ogrodzeniu SP nr 18 przy ul. Fitelberga oraz wspólna ze Stanisławem Kluską – na pylonie konstrukcji schodów b. biblioteki przy ul. Wyszyńskiego. Autorką dwóch mozaik jest Ewa Surowiec-Butrym: budynek siedziby TSM Oskard przy ul. Dąbrowskiego i w SP nr 17 – ściana wewnętrzna holu i ściany w przedsionkach.
Foto: Leszek Sobieraj