Festiwal Etiuda & Anima w MCK

0
60

Zapraszamy na Festiwal Filmów Krótkometrażowych, który odbędzie się w Klubie Wilkowyje Miejskiego Centrum Kultury w Tychach (ul.Szkolna 94).
Festiwal Etiuda & Anima to niezwykłe seanse, pełne różnorodnych emocji, opowiedziane przez doświadczonych profesjonalistów i młodych reżyserów m.in. z Polski, Japonii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Holandii, Rosji, Niemiec, Izraela, Francji, Kuby czy Egiptu.
Podczas 'Seansu 3′, który odbędzie się 15 października, wyświetlone zostaną trzy filmy animowane, dwa fabularne oraz jeden dokument. Łączny czas projekcji to 85’27”.
Na 'Seans 4′ składają się dwa filmy fabularne, dokument oraz trzy animacje, a wśród nich Nagroda Publiczności – czeska komedia „Mythopolis”. Projekcja odbędzie się 29 października, a jej czas to 69’05”.
Wstęp na festiwal jest bezpłatny.
Program:
15.10 (czwartek) godz.19.00
1) Honorowe Wyróżnienie
Storm Hits Jacket/Sztorm uderza w kurtkę, reż. Paul Cabon, Francja 2014, 13’, anim.
Sztorm nadciąga nad brzegi Bretanii. Szalejąca natura i dwoje uwięzionych przez nią naukowców. Szpiegostwo, romantyczne napięcie oraz tajemnicze wydarzenia mieszają się z entuzjazmem i przypadkowością.
2) Dyplom Honorowy
Johanna Learns to Swim/Joanna uczy się pływać, reż. Yael Dotan, Beit Berl College, Izrael 2013, 20’, fab.
Imigrantka Joanna i jej niepełnosprawny podopieczny wzajemnie uczą się przełamywać swoje lęki. Czy nauczycielem pływania może być mężczyzna bez władzy w nogach, a jego emocjonalnym wsparciem tajemnicza introwertyczka?
3) Honorowe Wyróżnienie
The Bigger Picture/Szersza perspektywa, reż. Daisy Jacobs, Wielka Brytania 2014, 7’05”, anim.
„Chcesz ją umieścić w domu opieki, to jej to powiedz; powiedz jej teraz!” – syczy brat do brata. Ale matka nie chce się na to zgodzić, ich życie toczy się więc dalej. Animowane postaci jakby prawdziwej wielkości opowiadają surową i zabarwioną czarnym humorem opowieść o opiece nad starszą osobą.
4) Dyplom Honorowy
ABC, reż. Diana Montero, Escuela International del Cine y TV, Kuba 2013, 20’, dok.
Leoneidi, 12-letnia dziewczynka mieszkająca w Sierra Maestra na Kubie, skonfrontowana z władczą postawą swojego męża stara się pogodzić dziecinną zabawę z macierzyństwem i obowiązkami żony.
5) Honorowe Wyróżnienie
Virtuoso Virtual/Wirtualny wirtuoz, reż. Thomas Stellmach, Maja Oschmann, Niemcy 2013, 7’22”, anim.
Abstrakcyjne, wykonane tuszem rysunki pojawiają się znikąd i poruszając się zgodnie z regułami tajemniczej choreografii, przesiąkają nastrojami i cechami muzyki, opowiadając przy tym zapisaną w niej historię. Wzajemna gra nieśmiałych spotkań i dynamicznych pogoni oraz zwinna lekkość i konfrontacja budzi wiele skojarzeń, np. z ptakami lub roślinami z podwodnego świata, które wywołują z kolei zróżnicowane i pełne emocji impresje.
6) Wielki (Nie)Doceniony
Nagroda dyrektora artystycznego festiwalu Bogusława Zmudzińskiego
The Aftermath of the Inauguration of the Public Toilet at Kilometer 375/Następstwa otwarcia publicznej toalety na 375 kilometrze, reż. Omar El Zohairy, High Cinema Institute, Egipt 2014, 18’, fab.
Strach jest wrodzonym instynktem. Ale co się stanie, jeżeli dojdzie do jego mutacji?
29.10 (czwartek) godz.19.00
1) Werdykt Jury FICC (Międzynarodowa Federacja Klubów Filmowych) Ella, reż. Ronen Ishai, Beit Berl Collage Faculty of Arts, Izrael 2013, 15’, fab.
Dobiegająca czterdziestki Ella musi zmierzyć się z poważną chorobą i podjąć jedną z najważniejszych decyzji. Jest to trudniejsze, niż sądzą jej bliscy. Ciało Elli nie należy wyłącznie do niej.
2) Werdykt jury studenckiego
Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek, reż. Karolina Specht, Polska 2013, 5’, anim.
To historia o człowieku, który urodził się bez kształtu i zaczyna się buntować przeciwko ciągłym deformacjom i cudzym formom. Czy można żyć zupełnie niezależnie od innych i w oderwaniu od rzeczywistości? Kto i co decyduje o tym, jacy ostatecznie jesteśmy?
3) Werdykt jury studenckiego
Rwetes/Hurly-Burly, reż. Kuba Czekaj, Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, Polska 2014, 16’50”, fab.
Rwetes. Zapis paru godzin z życia młodej kobiety, wokół której nie dzieje się nic ciekawego. Cóż może się zdarzyć w takim zwykłym, codziennym życiu? Nic…
4) Nagroda publiczności
Mythopolis, reż. Aleksandra Hetmerová, Czechy 2014, 11’34”, anim.
Postacie znane z mitologii greckiej żyją i rozwiązują swoje problemy we współczesnym świecie.
5) Nagroda publiczności
To byłoby coś pięknego, reż. Anna Morawiec, Szkoła Filmowa w Łodzi, Polska 2014, 18’, dok.
Człowiek już dawno byłby na Marsie, gdyby istniała możliwość powrotu z tej oddalonej o prawie rok lotu planety. Postanowiono więc wysłać ludzi tylko w jedną stronę…
6) Wielki (Nie)Doceniony
Nagroda dyrektora artystycznego festiwalu Bogusława Zmudzińskiego
1000 plateaus/1000 planów, reż. Steven Woloshen, Kanada, 2014, 3’21”, anim.
Film w całości rozgrywa się na przednim siedzeniu samochodu, a powstał przy użyciu bardzo prostych narzędzi artystycznych. To celebracja jazzu, podróżowania oraz korzystania z map drogowych.
Fot. mat. pras. MCK Tychy