Wielkie bieganie za nami

0
58

W niedzielę, 20 września, w naszym mieście odbył się IV Tyski Półmaraton i 20. Międzynarodowy Tyski Bieg Uliczny. Zorganizowano również biegi dla najmłodszych. Łącznie do startu zapisało się ponad tysiąc osób. Kto zwyciężył?
Tyszanin Adam Jamiński zajął dziewiątą, najwyższą spośród tyszan pozycję w IV Tyskim Półmaratonie. Dwa pierwsze miejsca tradycyjnie już zajęli zawodnicy z Kenii. W biegu wystartowało 463 biegaczy.
Zawody na stałe wpisały się w harmonogram imprez sportowych w Tychach i za każdym razem cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Zarówno Tyski Półmaraton, jak i Międzynarodowy Bieg Uliczny są już doskonale rozpoznawane w całej południowej Polsce.
IV Tyski Półmaraton nie zakończył się niespodzianką i zgodnie z przewidywaniami dwa pierwsze miejsca zajęli zawodnicy z Kenii. Zwyciężył z czasem 1:04:57 Moses Kipruto Kibire wyprzedzając o nieco ponad cztery min. Joela Maina Mwanga (1:09:03). Trzecie miejsce podium zajął zawodnik CKS Budowlanych Częstochowa – Łukasz Grajcar z czasem 1:09:17. Najlepiej spośród tyszan spisał się Adam Jamiński. Zawodnik AZS AWF Katowice zajął 9. pozycję z czasem netto 1:13:18.
W kategorii kobiet najlepsza była Kenijka Salina Kebet (1:17:02) wyprzedzając Ukrainkę Natalię Batrak (1:19:04) i zawodniczkę z Etiopii Emishaw Niguse Senbeta (1:20:05). Czwarta była Michalina Mendecka z Łazisk Górnych (1:23:19). Kolejne miejsce zajęła tyszanka Agata Długosz (1:24:56).
W XX Międzynarodowym Biegu Ulicznym wzięło udział 205 zawodników. Najlepiej spisał się Andrzej Lachowski z czasem 32:36, a tuż za nim uplasowali się Rafał Stachowski (33:46) i Daniel Dulski (34:26). Spośród tyszan najlepszy czas miał Andrzej Wrzesiński (37:54) zajmując 12. pozycję. Wśród kobiet miejsca na podium zajęły Monika Kapera (35:49), Katarzyna Golba (37:03) i Beata Jarzębowicz (39:41). Spośród tyszanek najwyżej, bo na siódmym miejscu bieg ukończyła Karolina Szojda z czasem 44:01.
Impreza organizowana była przez Stowarzyszenie Promocji Lekkiej Atletyki oraz MOSiR Tychy przy wsparciu Urzędu Miasta Tychy, a także KMP w Tychach i Straży Miejskiej w Tychach.
Tekst: Sławomir Buturla
Kamera i montaż: Tomasz Mól