Latarnicy przeszkolili ponad 300 osób

0
37

W Gimnazjum nr 4 w Tychach odbyły się ostatnie w tym roku zajęcia informatyczne organizowane w ramach akcji „Latarnicy Cyfrowej Polski”.
Przypomnijmy, Latarnicy Cyfrowej Polski to lokalni animatorzy na rzecz edukacji cyfrowej pokolenia 50+. Akcja jest realizowana w ramach projektu Polska Cyfrowa Równych Szans. PCRS to oddolna inicjatywa, która ma na celu wspieranie działań na rzecz podnoszenia kompetencji cyfrowych dorosłych Polaków z pokolenia 50+ w ich lokalnych środowiskach, realizowana przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. W całej Polsce działa ponad 2600 latarników.
Jest zapotrzebowanie
W naszym mieście z zajęć prowadzonych przez latarników skorzystało już ponad trzysta osób. – W kolejce czeka kolejnych 40, które zamierzamy zacząć szkolić już od stycznia – mówi Krzysztof Woźniak, tyski latarnik, radny Rady Miasta Tychy. – Mam jednak nadzieję, że na tym się nie skończy. Planujemy zrobić kolejny nabór, bo nasze dotychczasowe doświadczenia pokazały, że jest zapotrzebowanie na zajęcia z podstaw obsługi komputera – dodaje.
Pięć godzin
Z każdą z grup zajęcia trwają pięć godzin zegarowych. Kursanci spotykają się raz w tygodniu w sali komputerowej w Gimnazjum nr 4. Wśród osób uczestniczących w zajęciach były takie, które już pierwsze kroki w internecie miały za sobą oraz takie, które w czasie zajęć pierwszy raz zetknęły się z komputerem. Jak mówi Krzysztof Woźniak, celem zajęć przede wszystkim zaprzyjaźnienie uczestników z komputerem.
Chcemy pokazać, że komputer nie gryzie i że nie tak łatwo go zepsuć. Uczymy podstawowej obsługi klawiatury i myszki – opowiada Woźniak. – W czasie szkoleń staraliśmy się pokazać m.in. do czego może być przydatne korzystanie z internetu, jakie korzyści daje wyszukiwarka google. Uczestnicy samodzielnie założyli sobie konta e-mail, poznali możliwości bankowości internetowej i robienia zakupów w internecie. Był także czas na wysyłanie świątecznych kartek i przeglądanie lokalnych stron internetowych. Pokazywaliśmy także m.in. jak przeczytać repertuar kina i teatru, sprawdzić godziny odjazdu autobusów i pociągów oraz jak zamówić bilety za pośrednictwem sieci – wyjaśnia.
Zdaniem uczestników
Wszystkie osoby biorące udział w zajęciach zgodnie podkreślają, że ich przygoda z komputerem i internetem właśnie się zaczyna. A szkolenie latarników otworzyło im okno na świat cyfrowy, do którego zamierzają wejść na stałe.
Pani Teresa, lat 56: – W czasie szkolenia nauczyłam się wielu rzeczy. Między innymi potrafię czytać mapy. To bardzo przydatna umiejętność. Najbardziej podoba mi się przeglądanie map satelitarnych. Teraz umiem sobie zaplanować wyjazd na wypoczynek. Fajnie wspominam również pierwsze zajęcia, na których oglądaliśmy na różnych mapach Tychy z bliska i z daleka – mówi.
Pan Kazimierz, 62 lata: – Cieszę się przede wszystkim z tego, że posiadłem umiejętność obsługi poczty elektronicznej. To bardzo przydatne w dzisiejszych czasach. Poza tym, nauczyłem się obsługi klawiatury komputerowej, bo wcześniej miałem z tym problem. Mnie również podobały się zajęcia, na których oglądaliśmy mapy w internecie. Widziałem nawet swój dom – śmieje się. – Umiem także znaleźć wiadomości w internecie. Najbardziej interesują mnie te lokalne. Często czytam portal tychy.pl – przyznaje.
Przy okazji warto przypomnieć, że mieszkańcy Tychów, którzy nie mają na co dzień dostępu do komputera i internetu, mogą skorzystać nieodpłatnie ze sprzętu komputerowego m.in. w filii nr 13 MBP Tychy (Brama Słońca).
Foto: Ewa Strzoda