Tyszanie – wasze pomysły się liczą!

3
238
fot. MZBM

Jeszcze tylko do czwartku 22 lutego zgłosić można swój pomysł do realizacji w ramach kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. Dzięki tej partycypacyjnej inicjatywie miasto przeznacza środki do wykorzystania w wysokości aż pięciu milionów złotych na inwestycje, których potrzebę sygnalizują mieszkańcy.

BO podzielony jest na projekty dotyczące całego miasta lub co najmniej 2 okręgów konsultacyjnych oraz na te lokalne, obejmujące konkretne części miasta (okręgi konsultacyjne).

Procedura zgłoszeniowa nie jest skomplikowana, a dodatkowo w czwartek 15 lutego odbyły się specjalne warsztaty z pisania wniosków do BO w Urzędzie Miasta Tychy, w formie konsultacji z przedstawicielami poszczególnych jednostek.

W czwartkowe popołudnie dostępni byli przedstawiciele Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych, Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów, Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych, a także Miejskiego Centrum Kultury i MOSiR. Oprócz tego na zainteresowanych czekali urzędnicy z wydziału gospodarki nieruchomościami, planowania przestrzennego i urbanistyki, spraw społecznych i zdrowia, remontów oraz inwestycji i innowacji. Byli gotowi odpowiedzieć na każde pytanie, a zainteresowanie było spore.

– Najbardziej problematyczną kwestią wydaje się część związana ze sporządzeniem kosztorysu pomysłu, ale nie należy się jej bać – w sieci dostępne są cenniki, którymi można się sugerować, bo zwykle są miarodajne i oddają realne ceny rynkowe. Wnioski i tak podlegają merytorycznej weryfikacji w kolejnym etapie i nawet nieprawidłowe zestawienie kosztów, nie przekreśla możliwości wyboru danego projektu – tłumaczyli urzędnicy. – Nie wolno się też zrażać, jeśli w ubiegłych edycjach nasz projekt nie przeszedł pozytywnie weryfikacji. Możliwości realizacji się zmieniają, a więc można próbować ponownie. Czasem problemem nie jest sam pomysł, tylko czas, który nie zawsze jest naszym sprzymierzeńcem. W ramach Budżetu Obywatelskiego realizuje się inwestycje, które mogą zająć maksymalnie rok i to właśnie jest częsta bariera nie do pokonania. Mimo wszystko – każdy głos się liczy, ponieważ miasto poznaje realne potrzeby mieszkańców i może zrealizować daną inwestycje niekoniecznie w ramach BO – dodają eksperci z UM Tychy.

Samo wypisanie wniosku nie przysparza kłopotów. Należy podać swoje dane osobowe oraz charakterystykę projektu, w tym propozycję tytułu, miejsce realizacji, cel inicjatywy, a także opis tego, co powinno zostać wykonane w ramach projektu. Istotne jest także określenie grup mieszkańców, którzy skorzystają z realizacji wniosku – w przypadku zajęć o charakterze sportowym lub kulturalnym powinno wpisać się przewidywaną liczbę uczestników danych zajęć. Pozostaje kwestia kosztów, która jak się okazuje wcale nie musi być skomplikowana, a także lista podpisów popierających inicjatywę. Dla projektów dotyczących konkretnego okręgu konsultacyjnego wymagana liczba popierających to 15 osób, a dla dotyczących całego miasta – 40 osób. W przypadku projektów inwestycyjnych należy dołączyć mapkę z lokalizacją zadania. Jeśli zadanie ma być zrealizowane na terenie spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej – należy dołączyć zgodę na realizację lub uchwałę wspólnoty. Ponadto osoby niepełnoletnie, które chcą zgłosić swój pomysł, powinny dołączyć zgodę opiekuna prawnego na udział w procesie BO.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie www.razemtychy.pl. Papierowy egzemplarz można odebrać w Głównym Punkcie Konsultacyjnym przy ul. Barona 30/209, w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Tychy przy al. Niepodległości, czy też w tyskiej Mediatece i innych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach. Wypełniony formularz należy złożyć osobiście w GPK na ul. Barona 30/209, wysłać pocztą na adres: Urząd Miasta Tychy, ul. Barona 30 /209, lub zeskanować i wysłać na adres kontakt@razemtychy.pl (wówczas oryginał wraz z załącznikami należy dostarczyć do Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia przy ul.  Barona 30/209 w terminie 7 dni). Przypominamy, że termin składania wniosków upłynie 22 lutego. Po tym czasie przyjdzie pora na weryfikacje merytoryczne, konsultacje, promocje i w końcu – głosowanie, które wyłoni zwycięskie projekty.

Tyszanie – do dzieła!

3 KOMENTARZE

  1. Dajcie spokoj z tymi budzetami obywatelskimi zas sie znajdzie jakas kretynka,ktora wpadnie na pomysl zbudowania wybiegu dla psow pod blokiem jak na B za policja doprowadzajac mieszkańców do szalu zmuszajac nas do sluchania ujadajacych psow.

    • Bo wiejskie Pańcie muszą mieć w mieście psa i czuć się jak u siebie na wsi.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.