Tychy – dobre miejsce do nauki, pracy i mieszkania

0
67
Sofa narożna w salonie

Tychy to idealne miasto, pełne zieleni i różnych udogodnień. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że cieszy się ono dużym zainteresowaniem wśród osób szukających swojego mieszkania czy domu. Taka inwestycja to jednak duże obciążenie finansowe dla domowego budżetu. Właśnie dlatego wiele osób przy zakupie nieruchomości korzysta z instrumentów finansowych oferowanych przez banki. W jaki sposób najkorzystniej sfinansować zakup własnego mieszkania? Podpowiadamy.

Czy warto kupić nieruchomość i zamieszkać w Tychach?

Tychy to miasto, które ma do zaoferowania o wiele więcej niż tylko atrakcyjny rynek pracy. Jest ono cenione przede wszystkim za liczne tereny zielone, które w miastach są kluczowym elementem pozwalającym na odpoczynek i relaks. Ponadto nie należy zapominać o szerokiej ofercie kulturalnej oraz sportowej. Miasto położone jest na Górnym Śląsku, w niewielkiej odległości od dużej aglomeracji miejskiej, jaką są Katowice. Dojazd tam samochodem zajmuje zaledwie kilkadziesiąt minut. Co więcej, Śląsk słynie z bardzo dobrze rozwiniętej komunikacji, dlatego też nawet bez własnego pojazdu bez przeszkód można dostać się do Katowic za pomocą autobusu, busa czy Kolei Śląskiej. Miejscem relaksu znajdującym się w okolicy jest także bez wątpienia jezioro Paprocańskie. Jest ono chętnie odwiedzane nie tylko przez mieszkańców, ale również turystów z innych części kraju. To wszystko sprawia, że coraz więcej osób decyduje się zamieszkać właśnie w Tychach lub okolicznych miejscowościach.

Mieszkania w Tychach – czy to duży wydatek?

Tychy to nie tylko atrakcyjne miasto ze względu na jego infrastrukturę, rynek pracy czy tereny zielone. Tym, co przyciąga mieszkańców, jest przede wszystkim stosunkowo niska cena nieruchomości w przeliczeniu na 1 m2. W porównaniu z sąsiednimi Kielcami są one znacznie niższe, a odległość pomiędzy dwoma miastami jest niewielka. Atrakcyjna cena nieruchomości sprawia, że duża część osób z Katowic decyduje się na przeprowadzkę. Dla porównania średnia cena za m2 w Katowicach to około 10 tysięcy złotych natomiast w Tychach jest to nawet 3 tysiące mniej. Na mieszkaniu, które ma ok. 50 m2, można więc zaoszczędzić do 150 tysięcy złotych.

Jak finansować zakup mieszkania w Tychach?

Decyzja o kupnie mieszkania jest jedną z ważniejszych, jakie podejmuje się w życiu. Najkorzystniejszą opcją dla kupującego jest odłożenie wymaganej sumy pieniędzy, a następnie przeznaczenie jej na nabycie nieruchomości. Jednak rozwiązanie to często nie jest dostępne nawet dla osób bardzo dobrze zarabiających. Dlatego większość osób korzysta z produktów finansowych, jakie oferują banki. Osoby planujące zakup mieszkania lub domu mogą zdecydować się na:

  • kredyt hipoteczny, którego zabezpieczeniem jest hipoteka kupowanej nieruchomości,
  • pożyczkę hipoteczną, gdzie zabezpieczeniem udzielanego zobowiązania jest hipoteka nieruchomości wskazanej przez wnioskującego (kluczowa jest w tym przypadku wartość nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem pożyczki),
  • kredyt gotówkowy – jest to rozwiązanie przewidziane przede wszystkim dla osób, które mają zgromadzoną większość środków, a pieniądze z kredytu są jedynie uzupełnieniem brakującej sumy potrzebnej do kupna mieszkania.

Kredyt hipoteczny jest uważany za jedno z najbezpieczniejszych i najkorzystniejszych rozwiązań, dlatego jest często wybierany przez klientów banków. Więcej informacji na jego temat można znaleźć na stronie internetowej: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/tychy.

Nowością, jaką oferują wybrane banki, jest natomiast Bezpieczny Kredyt 2%, który pojawił się w ich ofercie w 2023 roku. Jest to część programu o nazwie Pierwsze Mieszkanie, skierowanego przede wszystkim do osób młodych, które decydują się na zakup swojego pierwszego mieszkania. Oznacza to możliwość wnioskowania o kredyt na preferencyjnych warunkach z dopłatą do pierwszych 120 rat. Warunkiem jest jednak to, że wcześniej nie widniało się jako właściciel mieszkania lub domu. Z BGK, czyli Bankiem Gospodarstwa Krajowego, umowę podpisało kilka banków decydujących się na przystąpienie do programu i są to m.in. Alior Bank S.A. czy Bank PEKAO S.A..

Najlepsza oferta kredytowa na zakup mieszkania – wskazówki dotyczące wyboru

Decyzja o wyborze kredytu hipotecznego na zakup mieszkania nie powinna być lekkomyślna. Należy pamiętać, że jest to zobowiązanie długoterminowe. Ważne jest więc, aby oferta banku była najkorzystniejszą z możliwych. W celu sprawdzenia dostępnych propozycji kredytów warto skorzystać z porównywarki internetowej. Na podstawie informacji podanych w formularzu uzyskuje się wstępne oferty. Kolejnym krokiem jest wybór co najmniej dwóch ofert i złożenie w wybranych bankach wniosków o udzielenie kredytu hipotecznego. Należy mieć świadomość, że tego typu dokument nie jest zobowiązujący. Uruchamia jedynie procedurę sprawdzania zdolności kredytowej wnioskującego. W wielu przypadkach konieczne jest spełnienie określonych warunków w celu uzyskania korzystnych warunków kredytu hipotecznego. Te mogą dotyczyć wysokości wpływów na konto oznaczonych jako wynagrodzenie. Innym wymogiem może być minimalna liczba transakcji dokonanych z użyciem karty lub telefonem. Jak płacić telefonem? Najwygodniejszą z metod jest płatność zbliżeniowa telefonem, jednak ta wymaga technologii NFC w smartfonie. Popularnym rozwiązaniem jest także płatność BLIK-iem podczas robienia zakupów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here