Co to są zestawy pompowe i gdzie się je stosuje?

0
148
Kropla wody

W celu uzyskania większego ciśnienia wody w sieciach wodociągowych stosuje się specjalistyczne zestawy pompowe. Odpowiadają one również za tłoczenie wody, zarówno użytkowej, jak i pitnej. Czym jednak są wspomniane zestawy i jakie tak naprawdę elementy są niezbędne, aby całość działała prawidłowo? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

  1. Co to są zestawy pompowe i gdzie się je stosuje – najważniejsze informacje
  2. Co składa się na zestaw pompowy?
  3. Grupy pompowe do podnoszenia ciśnienia wody
  4. Dlaczego warto zadbać o izolację termiczną elementów hydraulicznych?
  5. Największy wybór urządzeń i pomoc w zakupie najważniejszych elementów hydraulicznych grupy

Warto pamiętać, że jeżeli zestaw pompowy ma charakteryzować się niezawodnością i dużą wydajnością, trzeba wszystko dobrze przemyśleć już na samym początku. Tym samym nie można lekceważyć procesu projektowania, który jest niezwykle istotny. W dalszej części artykułu znajdziesz również informacje o najważniejszych zasadach, jakimi należy się kierować przy planowaniu takich prac.

Co to są zestawy pompowe i gdzie się je stosuje – najważniejsze informacje

Mogłoby się wydawać, że zestaw pompowy to po prostu pompa pionowa oraz kilka dodatkowych elementów, które nie mają większego znaczenia. Nic bardziej mylnego! W praktyce takie specjalistyczne urządzenia składają się z wielu różnych układów, które tworzą połączone ze sobą w sposób równoległy wspomniane pompy pionowe.

Dzięki temu możliwe jest podniesienie ciśnienia w sieciach, a także sprawne tłoczenie czystej wody. Z tego powodu wykorzystuje się je zarówno w sieciach wodociągowych, jak i obiekty użyteczności publicznej (w tym między innymi szkoły oraz szpitale). Jeżeli istnieje taka potrzeba, zestaw pompowy można dopasować również do potrzeb obiektów przemysłowych, w których wykorzystywane są rozbudowane instalacje wodne.

Co składa się na zestaw pompowy?

Nie bez powodu w tym przypadku stosuje się nazwę „zestaw pompowy”, ponieważ obejmuje on wiele różnych komponentów. Każdy z nich musi być dobrej jakości, aby całość działała prawidłowo i w sposób bezpieczny. Jeżeli zastanawiasz się, jakie elementy w skład grupy pompowej wchodzą, to odpowiedź może Cię zaskoczyć.

Najważniejsze elementy składające się na zestawy pompowe to między innymi:

  • zbiorniki ciśnieniowe,
  • kolektory napływowe i tłoczne,
  • zawory zwrotne i odcinające,
  • przyłącza z zamontowanym zaworem odcinającym,
  • manometry,
  • ramy podstawy,
  • przetworniki ciśnienia.

Nie można również zapominać o agregatach pompowych i inteligentnych sterownikach. Jak widać, do najważniejszych elementów hydraulicznych grupy (elementów instalacji wchodzących w skład grupy pompowej), zalicza się wiele różnych części. Nic więc dziwnego, że osobom bez doświadczenia zawsze doradza się, aby proces projektowania nowego zestawu pompowego powierzyły doświadczonym specjalistom. Zadbają oni o to, aby grupa pompowa została odpowiednio dobrana do wymagań instalacji, uwzględnią zawory odcinające i inne niezbędne rozwiązania.

Grupy pompowe do podnoszenia ciśnienia wody

Jest wiele zasad, o których należy pamiętać przy projektowaniu zestawów pompowych, a najważniejszą z nich jest stosowanie równoległego łączenia pomp. Nowoczesne zestawy do podnoszenia ciśnienia wody pozwalają uzyskać gwarancję odpowiedniego ciśnienia w dowolnym momencie. Do tego dochodzi możliwość obniżenia kosztów związanych z opłatami za wodę i ogromna oszczędność czasu. W przypadku odpowiednio dobranych rozwiązań istnieje możliwość zautomatyzowania całego procesu. Jeżeli więc szukasz rozwiązania, które pozwoli cieszyć się możliwie największą energooszczędnością przy jednoczesnej prostocie użytkowania, zdecydowanie warto zainteresować się ofertą grup pompowych. Szczegóły znajdziesz w artykule opisującym, jak zaprojektować zestaw pompowy do podnoszenia ciśnienia.

Dlaczego warto zadbać o izolację termiczną elementów hydraulicznych?

Warto również wspomnieć o tym, że wspomniane grupy mają wydajną izolację termiczną elementów hydraulicznych, co przekłada się na minimalne straty w przypadku grupy centralnej. Połączenie elementów instalacji w izolowanej obudowie to również oszczędność miejsca i większa szczelność instalacji. Sprawdź również artykuły dostępne na stronie dostawcy tego typu rozwiązań.

Największy wybór urządzeń i pomoc w zakupie najważniejszych elementów hydraulicznych grupy

Bez względu na to, czy interesują Cię progresywne zawory mieszające, nowoczesne zestawy pompowe czy pojedyncza pompa obiegowa, koniecznie sprawdź ofertę popularnego sklepu internetowego dostudni.pl. Jego pracownicy pomogą dobrać produkty z uwzględnieniem tego, jaka wielkość instalacji została zaplanowana.