Czyszczenie i konserwacja drewnianych mebli

0
85
Drewniany stół laptop i kawa

Drewniane biurko lub stół mogą prezentować się nienagannie przez wiele lat, zachowując przez cały ten czas swoje pierwotne walory użytkowe i estetyczne. Warunkiem jest jednak to, aby odpowiednio o nie dbać, właściwie czyścić meble z drewna i regularnie je konserwować. Zaletą drewna jest to, że łatwo poddaje się renowacji, dlatego wykonane z niego meble są długoterminową inwestycją. Nieumiejętne dobrane środki i metody mogą niestety wpłynąć negatywnie na powierzchnię i nawet ją zniszczyć. Pora zastanowić się nad tym, co robić, aby móc cieszyć się zawsze idealnymi meblami.

Jak skutecznie czyścić drewniane meble i niczego nie zniszczyć?

Mogłoby się wydawać, że czyszczenie drewnianych mebli jest czymś banalnie prostym, ale w praktyce bywa z tym już różnie. Znaczenie ma dobór właściwych nie tylko detergentów, ale też akcesoriów. Wrogiem drewna jest woda, dlatego do czyszczenia mebli powinno się używać tylko lekko wilgotnej szmatki lub miękkiej gąbki. Godna polecenia będzie ircha, szczególnie w przypadku cennych mebli. Bardzo ważne jest to, aby drewniany stół lub inny mebel z tego surowca został dokładnie wysuszony, bo wilgoć działa na jego niekorzyść. Kolejną kwestią jest to, aby dobrać właściwą metodę i odpowiednie środki czystości do rodzaju mebli. W przypadku drewna olejowanego powinno się zacząć od odkurzenia powierzchni szmatką z wełny/bawełny, po czym usunąć zabrudzenia dobrze wyciśniętą gąbką nasączoną w łagodnym detergencie. Wystarczy woda z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Wystrzegać należy się wszystkiego, co zawiera drobinki lub substancje ścierne, amoniak, związki wybielające. W przypadku antyków zaleca się użycie specjalistycznych preparatów do pielęgnacji starych mebli. Z uporczywymi zabrudzeniami świetnie radzi sobie ircha zwilżona w wodzie z dodatkiem octu. Podczas czyszczenia drewna naturalnego istotne jest wykonywanie tej czynności wzdłuż słojów.

Na czym polega prawidłowa konserwacja mebli z drewna, o czym należy pamiętać?

W przypadku mebli z drewna olejowanego konserwacja jest bardzo prosta, wystarczy pokryć powierzchnię cienką warstwą oleju, dzięki czemu utworzy się ochronna powłoka i pogłębi kolor. Istotną kwestią jest to, aby użyć ten sam rodzaj oleju, jakimi były wcześniej olejowane meble. Zawsze trzeba też pamiętać o używaniu czystej szmatki, najlepiej nieużywanej. Olej nie tylko czyści drewno, ale też je pielęgnuje i konserwuje. Drewno woskowane wymaga zastosowania specjalnego preparatu, czyli wosku o odpowiednim składzie. Do wyboru jest opcja w płynie i w paście. Preparat rozprowadza się za pomocą pędzla z miękkim włosiem lub bawełnianej pakuły. Bardzo ważne jest to, aby nie przesadzić z ilością aplikowanego wosku, bo uzyska się efekt odwrotny do zamierzonego. Nadmiar wosku należy ściągnąć, szczególnie jeśli znajduje się on w jednym miejscu.

Kolejnym etapem będzie stworzenie nowej warstwy ochronnej do przeschnięcia. Na koniec pozostaje już wypolerować drewnianą powierzchnię woskowaną, do czego świetnie sprawdza się miękka szmatka wykonana z wełny lub bawełny. Drewniane meble mogą być też malowane. Przed przystąpieniem do nałożeniem nowej warstwy środka konserwującego trzeba najpierw odkurzyć powierzchnię za pomocą miękkiej szmatki. W przypadku zaplamienia i zabrudzeń najczęściej wystarczy do ich pozbycia się użycie gąbki. Nie trzeba sięgać po żaden specjalny preparat, wystarczy woda i zwykły płyn stosowany podczas mycia naczyń. Jeśli powłoka z farby jest zniszczona, to konieczne staje się sięgnięcie po specjalny preparat do powłok, który pozostawia się na kilkanaście minut na powierzchni mebla, po czym zeskrobać szpachelką. Potem trzeba czekać na wyschnięcie środka i można przystąpić do szlifowania powierzchni papierem drobnościernym. Na koniec nanosi się nową farbę.