Czym jest skład celny? W jakiej sytuacji warto z niego skorzystać?

0
354
Skład celny

Skład celny to przestrzeń magazynowa znajdująca się pod nadzorem celnym, zlokalizowana na terenie Unii Europejskiej. Pozwala na magazynowanie towarów spoza europejskiej wspólnoty gospodarczej.

Składy publiczne i prywatne – podstawowe różnice

Zgodnie z obecnie obowiązującymi regulacjami, składy mogą mieć charakter prywatny oraz publiczny. Te pierwsze są tworzone przez przedsiębiorców w celu zaspokajania ich indywidualnych potrzeb w zakresie przechowywania towarów. Składy publiczne z kolei mają charakter usługowy i może z nich korzystać wiele podmiotów jednocześnie, po podpisaniu odpowiedniej umowy.

Definicja składu celnego

Za skład celny uważa się wydzieloną przestrzeń pod dozorem celnym, w której możliwe jest przechowywanie przedmiotów, przed ich ocleniem i uiszczeniem innych podatków. Opłaty te dotyczą wyłącznie tej części towaru, która opuściła skład celny.

Kiedy warto skorzystać ze składu celnego?

Taka forma przechowywania towarów stanowi idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy sprowadzają towar spoza Unii Europejskiej i nie odsprzedają go od razu w całości. Złożenie towaru w składzie celnym daje możliwość odsunięcia w czasie płatności zobowiązania – bowiem produkty znajdujące się na jego terenie nie podlegają temu obowiązkowi.

Co więcej, przedsiębiorca nie musi zabierać całego towaru naraz. To daje mu bardzo wygodną możliwość rozłożenia zobowiązań celno-podatkowych na mniejsze raty, które często są po prostu znacznie łatwiejsze do opłacenia.

Istnieje również taka czynność jak reeksport, w czasie której skład celny również jest bardzo przydatny. Reeksport czyli ponowne wywiezienie importowanego towaru poza granice europejskiego obszaru gospodarczego. W tego typu transakcji muszą brać udział co najmniej trzy strony – zbywca, pośrednik oraz nabywca. Skorzystanie ze składu celnego w procesie reeksportu daje możliwość nieopłacania cła i innych należności o charakterze podatkowym w stosunku do towarów poddawanych powtórnemu wywozowi. Co więcej – produkty te w ogóle nie muszą być dopuszczone do obrotu w Unii Europejskiej, jeśli zostały sprowadzone w celu reeksportu.

Składy celne są również niezwykle przydatne w przypadku przeprowadzania procedury naprawczej. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których konieczne jest dostosowanie produktów do wymogów UE. Aby poznać całą listę dozwolonych czynności w procedurze naprawczej, należy zasięgnąć do załącznika 71-03-AD do Artykułu 221 lit. b) Unijnego Kodeksu Celnego.

Magazyn czasowego składowania

Podobną funkcję pełni również magazyn czasowego składowania – również znajdujący się pod dozorem celnym. W magazynie czasowego składowania można przechowywać towary do 90 dni. Towary umieszczamy w nim, gdy przez braki w dokumentacji nie możemy dokonać odprawy celnej. W czasie wspomnianych 90-ciu dni należy uzupełnić dokumentację i/lub przeprowadzić niezbędne badania np. Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, czy Inspekcji Handlowej. Następnie dokonujemy odprawy celnej lub przenosimy towar do składu celnego.