Do czego wykorzystujemy paski klinowe?

0
49

Aby silnik mógł działać poprawnie, potrzebna jest współpraca wielu elementów i mechanizmów. Można powiedzieć, że to organizm, w którym warunkiem poprawnego funkcjonowania jest współdziałanie wszystkich narządów. Jednym z takich elementów jest niepozorny pasek klinowy, któremu poświęcamy dzisiejszy artykuł.

Pasek klinowy – czym jest?

Co to jest pasek klinowy? To element przekładni pasowej w silniku. Podstawową funkcją paska klinowego jest przekazywanie napędu mechanizmom odbiorczym. Odbywa się to z wykorzystaniem energii wyprodukowanej w silniku. Współcześnie paski klinowe wykorzystuje się na bardzo szeroką skalę w wielu gałęziach przemysłu. Można powiedzieć, że są obecne wszędzie tam, gdzie są obecne urządzenia napędzane silnikiem.

Budowa paska klinowego

Pasek klinowy zbudowany jest z trzech powłok, z których każda wykonana jest w innego materiału. Najbardziej wewnętrzna warstwa nośna wyprodukowana jest z linek stalowych, warstwa środkowa z gumy lub kauczuku, a warstwa najbardziej zewnętrzna (owijka) z tkaniny gumopodobnej. Każdą warstwę zawija się w zwulkanizowaną taśmę płócienną. Taka konstrukcja sprawia, że paski klinowe są bardzo wytrzymałe i zarazem elastyczne, przy zachowaniu stosunkowo niskiej rozciągliwości. Ponadto budowa taka wycisza pracę całego urządzenia i umożliwia prawidłową pracę pasków w temperaturze od –30 do +850 stopni Celsjusza. Warto wiedzieć, że na popularność pasków klinowych wpływa między innymi niski koszt ich wyprodukowania.

Rodzaje pasków klinowych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tych elementów. W sklepach z częściami do maszyn można kupić:

  • paski klinowe klasyczne,
  • klasyczne uzębione,
  • wąskoprofilowe,
  • dwustronne,
  • zespolone,
  • modułowe.

Wszystkie rodzaje pasków klinowych mogą Państwo kupić w sklepie techniczno-narzędziowym EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/653-pasy-klinowe-klasyczne-z-a-b-c-d

Odpowiedni dobór typu paska klinowego zależy od wymagań, jakie musi spełnić. Trzeba też brać pod uwagę konieczność zapewnienia odpowiedniego działania danego mechanizmu. Niektóre paski klinowe, np. wąskoprofilowe, przeznaczone są do pracy z większymi obciążeniami i większą prędkością obrotową. Z kolei w paskach klinowych uzębionych występują różne typy uzębienia, które również dobiera się odpowiednio do potrzeb.

Paski klinowe zastosowanie

Gdzie znajdują zastosowanie paski klinowe? Na przykład w klimatyzacji, alternatorze, pompie wody pompującej płyn chłodniczy, pompie wentylatora chłodnicy oraz pompie wspomagania układu kierowniczego. Niekiedy poprawne działania danego urządzenia wymaga zastosowania kilku rodzajów pasków klinowych, z których każdy pełni nieco inną funkcję. Elementy te wykorzystuje się także w konstrukcjach elektronarzędzi typu szlifierki, w małych elektrowniach wodnych, urządzeniach do obróbki drewna, a także w napędach przenośników taśmowych i rolkowych.

Jak przedłużyć żywotność pasków klinowych?

Aby paski klinowe działały długo i prawidłowo należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Ważny jest ich poprawny montaż, odpowiednie napięcie oraz zainstalowanie w miejscu do tego przeznaczonym. Trzeba dobrać rodzaj paska klinowego do miejsca pracy, mając na uwadze warunki, w jakich będą eksploatowane. I tak na przykład jeśli pasek ma być zainstalowany w mechanizmach zewnętrznych, należy wybrać taki z powłoką chroniącą przed promieniowaniem UV. Ponadto paski klinowe należy poddawać regularnej kontroli, aby móc ocenić stan ich zużycia. Regularna konserwacji przedłuży ich działanie i zapobiegnie np. piskom. Należy też pamiętać, że źle użytkowany pasek klinowy może się zerwać.