Kredyt mieszkaniowy – jak znaleźć najlepszy?

0
114
Kredy Mieszkaniowy - jak wybrać najlepszy

Kredyt mieszkaniowy to decyzja trudna, ale i pozwalająca nam na założenie własnych czterech kątów. Jak przygotować się do jego podpisania?

  1. Gdzie szukać kredytów mieszkaniowych?
  2. Jakie są największe zalety kredytów mieszkaniowych?
  3. Co zrobić, zanim weźmiemy kredyt na mieszkanie?
  4. O czym pamiętać przy podpisywaniu umowy?

Jeżeli nie wiemy, jak znaleźć najbardziej odpowiadający nam kredyt hipoteczny, warto skorzystać z porównywarek i wyszukiwarek ofert w tym zakresie: wszystkie promocje kredytów mieszkaniowych w jednym miejscu. kliknij i sprawdź. Są to dobre narzędzia, które nie tylko oszczędzą nasz czas, ale pozwolą także realnie porównać między sobą najbardziej atrakcyjne i popularne oferty, jakie możemy aktualnie znaleźć w portfolio banków zajmujących się udzielaniem podobnych pożyczek. Dodatkowym plusem prorównywarek jest również to, że wszystkie najważniejsze cechy każdego produktu bankowego mamy wypisane od razu, na miejscu, przez co nie musimy szukać ich samodzielnie i jesteśmy w stanie z góry odrzucić nieciekawe oferty, a skupić się tylko na tych, które nam faktycznie odpowiadają. Oszczędzamy dzięki temu czas, jaki normalnie musielibyśmy poświęcić na ręczne wertowanie i weryfikowanie ofert na kredyt hipoteczny.

Największą zaletą tego produktu bankowego jest oczywiście fakt, że kredyt hipoteczny umożliwia nam szybszy zakup mieszkania, bez konieczności posiadania całej kwoty na już. Dzięki temu jesteśmy w stanie szybciej się usamodzielnić, a także mamy w końcu własne miejsce do życia, w którym – jeżeli będziemy tego chcieli – możemy również zacząć myśleć o założeniu rodziny. Dodatkowo wiele kredytów mieszkaniowych jest wciąż dość atrakcyjnie oprocentowana, co sprawia, że bardziej opłaca się wspomóc się pieniędzmi banku w zakupie mieszkania, niż zbierać w nieskończoność swój kapitał.

Inną zaletą wielu kredytów hipotecznych jest również możliwość wyboru, na podstawie jakich stóp – stałej czy zmiennej – chcemy być liczeni pod względem odsetek. Większość banków umożliwia również dokonanie wcześniejszej spłaty, co może być istotne, jeżeli planujemy na przykład starać się o awans, z którym będzie wiązała się większa pensja.

Zanim zaczniemy w ogóle ubiegać się o przedstawienie jakichkolwiek propozycji przez bank, musimy przede wszystkim uzbierać wkład własny. Jego minimalna wartość to obecnie 20% wartości kredytu. Bank może zgodzić się na mniejszy, dziesięcioprocentowy wkład, ale musimy wtedy liczyć się z większym kosztem całości, wynikającym z dodatkowych zabezpieczeń. Na dłuższą metę warto więc mieć jak największy udział własnych pieniędzy w zakupie naszego nowego mieszkania.

Kolejną rzeczą, o której nie możemy zapomnieć, jest czytanie umów z bankiem. Pamiętajmy, że kredyt mieszkaniowy będzie na nas ciążył wiele lat, w związku z czym wybór oferty musi być bardzo przemyślany i dopracowany w każdym calu. Nie bójmy się pytać ani chodzić z umową do prawnika, jeżeli czegoś nie rozumiemy – w końcu będziemy musieli radzić sobie z jej następstwami przez kolejne lata.

Gdy już wybraliśmy i podpisujemy umowę z bankiem, przede wszystkim powinniśmy zadbać o spłacanie kredytu w terminie. Dzięki temu unikniemy kar i innych dodatkowych kosztów, jakie mogą zostać na nas nałożone za nierzetelność. Warto również upewnić się powtórnie tuż przed podpisaniem, po jakim czasie możemy nadpłacać raty, a także jakie warunki nas obowiązują. Oczywiście, gdy już jesteśmy na samym podpisaniu umowy, przeczytajmy ją raz jeszcze w całości, tak abyśmy dokładnie wiedzieli, na jakie warunki przystajemy.