W jaki sposób zdobyć kredyt inwestycyjny?

0
202
W jaki sposób zdobyć kredyt inwestycyjny?

Tylko nieustanne modernizowanie przedsiębiorstwa sprawi, że będzie ono mogło faktycznie się rozwijać. Jednakże nie każde ma odpowiednie do tego środki. Kredyt inwestycyjny jest szansą, aby wdrożyć w poczet firmy nowe rozwiązania. W niniejszym artykule opiszemy, w jaki sposób go zdobyć.

Definicja kredytu inwestycyjnego

Kredyt inwestycyjny dedykowany jest przedsiębiorcom chcącym wprowadzić szereg inwestycji, dzięki którym firma ostatecznie zwiększy generowane przez siebie zyski. Przeważnie wykorzystywany jest do kupna środków materialnych (mogą to być na przykład samochody dla przedsiębiorstwa transportowego), niematerialnych (oprogramowanie komputerowe), finansowych (akcje oraz obligacje), przebudowę obiektów gospodarczych, czy wykupienie udziałów innego przedsiębiorstwa.

Warto nadmienić, że w przypadku kredytu inwestycyjnego najczęściej nie jest wyznaczana górna granica wysokości. Natomiast zaleca się, aby firma, która ma zamiar starać się o dodatkowe środki, dysponowała wkładem własnym (na poziomie minimum 20% wartości inwestycji).

Uzyskanie kredytu inwestycyjnego

Przed aplikowaniem o pożyczkę najlepiej będzie, aby właściciel firmy odbył konwersację z doradcą kredytowym, przy czym taka usługa jest darmowa. Dzięki tej rozmowie będzie można ocenić przewidywane ryzyko związane z inwestycją i dobrać ofertę dostosowaną do potrzeb przedsiębiorstwa. W momencie wybrania odpowiedniego kredytu niezbędne będzie, aby dostarczyć bankowi wszelkie potrzebne dokumenty (każdy bank wymaga innych zaświadczeń). Przeważnie mowa tu o:

  • biznesplanie – traktowany jest w ramach karty przetargowej, za pomocą której klient ma przekonać bank, że udostępnione środki zostaną wykorzystane w optymalny sposób. Innymi słowy, firma faktycznie będzie generować przychody, dzięki którym dług zostanie spłacony terminowo.
  • dokumenty rejestrowe – mowa tu o odpisie z Krajowego Rejestru Sądowego, piśmie z numerem REGON, czy umowie spółkowej. Ponadto trzeba wspomnieć o dokumentach finansowych (ich kształt zależy od tego, jaką wybrano formę opodatkowania).
  • dokumenty dodatkowe – wyciągi z przedsiębiorstwa i firmowe pisma prawne.

Kredyt inwestycyjny dostępny jest zarówno dla już działających firm, jak i tych dopiero stawiających pierwsze kroki w branży. Gdy zostanie on przyznany, ważne jest jego zabezpieczenie wraz z udowodnieniem faktycznej wysokości zysków generowanych przez przedsiębiorstwo.