Śląskie muzea, które warto odwiedzić

0
433
Muzuem PRL
Źródło: zdjecia.nocowanie.pl, autor: Robert Stepień

Województwo śląskie to miejsce, które idealnie nadaje się do spędzania wolnego czasu. Jego atutem jest nie tylko cała mnogość atrakcji turystycznych, ale także rozbudowana sieć placówek kulturalnych, w tym także liczne, znajdujące się na jego terenie muzea. Wizyta w nich to nie tylko fantastyczna lekcja historii, lecz także doskonała okazja na lepsze poznanie kultury oraz tradycji całego regionu. Specjalnie z myślą o mieszkańcach Tychów, którzy kochają spędzać czas w wartościowy sposób, przygotowaliśmy zestawienie trzech, wartych odwiedzenia śląskich muzeów.

Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej. Fascynująca podróż w czasie

Ruda Śląska leży na Górnym Śląsku, w samum centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Powstała w wyniku połączenia miast Ruda i Nowy Bytom w 1959 r. Początki jej istnienia sięgają więc czasów Polskiej Republiki Ludowej – nic więc dziwnego, że to właśnie tu utworzone zostało Muzeum PRL. Wizyta w nim to doskonała okazja, aby na chwilę cofnąć się w czasie i przekonać się na własne oczy, jak toczyło się codzienne życie naszych dziadków i rodziców.

Na miejscu można zobaczyć, jak wyglądało mieszkanie polskiej rodziny w latach 60-tych, 70-tych i 80-tych XX w., z jakich sprzętów AGD i RTV korzystali jego mieszkańcy, jak spędzali wolny czas i jakie hobby posiadali. Prawdziwą gratką dla najmłodszych będzie wizyta w Kinie „Uciecha”, w którym można oglądać najpopularniejsze dobranocki i filmy sprzed lat. Dla fanów motoryzacji Muzeum PRL przygotowało natomiast wystawę motoryzacyjną, w ramach której można podziwiać zabytkowe pojazdy epoki PRL – m. in. FSO Warszawę, Syrenę 105, Trabanta 601, Fiata 132 i wiele innych.

Muzeum PRL mieści się przy ul. Zajęczej 42 w Rudzie Śląskiej. Jest czynne sezonowo, od 1 maja do 30 września. Tegoroczna majówka to doskonała okazja, aby odwiedzić to wyjątkowe miejsce w województwie śląskim. Wizytę w muzeum można połączyć ze zwiedzaniem Rudy Śląskiej, Katowic i pozostałych miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, a do znalezienia i rezerwacji noclegów wykorzystać możliwości, jakie turystom oferuje strona www.nocowanie.pl.

Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Życie na polskiej wsi w pigułce

W Pszczynie mieści się kolejne muzeum, które warto odwiedzić na Śląsku. Jest to utworzona w latach 70-tych XX w. Zagroda Wsi Pszczyńskiej – skansen, na terenie którego można podziwiać zabytki architektury ludowej z całego regionu. Na turystów czekają tu m. in. chałupy mieszkalne, kuźnia, stodoła, pasieka, studnia, spichlerz i wiele innych budynków charakterystycznych dla tego regionu. Oprócz tego, we wnętrzach domostw dostępne są liczne eksponaty i sprzęty, w tym narzędzia codziennego użytku, którymi posługiwali się mieszkańcy śląskiej wsi.

Zagroda Wsi Pszczyńskiej znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej. Jest czynna przez cały rok. W czasie wizyty w niej turyści mogą wziąć udział w regularnie organizowanych warsztatach edukacyjnych, a także w imprezach folklorystycznych. Nieopodal skansenu mieści się także inne miejsce, które warto odwiedzić przy okazji. Mowa o Pokazowej Zagrodzie Żubrów, w której można spotkać się oko w oko z największymi ssakami Europy – żubrami.

Muzeum Ognia w Żorach. Jedno z najciekawszych muzeów w Polsce

Muzeum Ognia w Żorach zostało powołane do życia w latach 2009-2014. Jest placówką wyjątkową, gdyż jego tematyka jest w całości poświęcona żywiołowi ognia. W czasie wizyty turyści odkrywają jego znaczenie dla rozwoju cywilizacji, symbolikę w sztuce i ludowych wierzeniach, a także praktyczne zastosowanie we współczesnych czasach. Oprócz zobaczenia wystaw tematycznych, istnieje także możliwość wzięcia udziału w eksperymentach i doświadczeniach z ogniem w roli głównej, w tym np. przejścia przez wirtualną ścianę ognia, gaszeniu pożaru, a także rozpalaniu ognia olimpijskiego.

Głównym celem muzeum jest ukazanie bliskiej relacji człowieka z ogniem, która towarzyszy nam od samego zarania dziejów, niszczycielskiej siły tego żywiołu, a także metod, które w dzisiejszych czasach wykorzystywane są w celu jego poskromienia. Muzeum Ognia świetnie nadaje się do odwiedzenia dla turystów w każdym wieku, w tym także dla najmłodszych, którym w czasie zwiedzania będzie towarzyszył sympatyczny Żorek – maskotka muzeum.

Ogień - płomienie
Źródło: Adobe Express