Kiedy warto zainwestować w pompę ciepła?

0
145

Pompa ciepła uważana jest za jedno z najtańszych rozwiązań, jeżeli chodzi o ogrzewanie. Koszty z tym związane są naprawdę niskie. Dla przykładu dla domu o powierzchni 200 m2 może wynieść ok. 2000 zł rocznie. To niewiele w porwaniu do ogrzewania gazem, gdzie koszt może być nawet 2-krotnie wyższy, a cena ciągle rośnie. Nie w każdej sytuacji pompy ciepła będą idealnym rozwiązaniem. Kiedy warto w nie zainwestować? Sprawdźmy.

Zasada działania pompy ciepła, a właściwie samo ogrzewanie tą metodą od początku budzi wielkie emocje. Przez cały czas istnienia rozwiązanie to zaskarbiło sobie zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi wskazują na ogromne oszczędności względem korzystania z energii elektrycznej do ogrzewania. Przeciwnicy jako główny argument przeciwko wskazują wysoki koszt i długi czas oczekiwania na zwrot inwestycji takiej instalacji grzewczej.

Dlaczego warto postawić na ogrzewanie pompą ciepła?

Nie ma co ukrywać, podjęcie decyzji o wyborze pompy ciepła nie należy do najprostszych i najtańszych. Ile kosztuje pompa ciepła? Jest to inwestycja, która może pochłonąć około 30 tysięcy złotych wraz z montażem. Wielu inwestorów jako główny argument za takim rozwiązaniem wskazuje potencjalne oszczędności w przyszłości, które daję taka instalacja.

Biorąc pod uwagę aktualne wzrosty cen i niepewność co do sytuacji w przyszłości, po montażu instalacji można spodziewać się, że za kilka lat rachunki mogą być nawet kilkukrotnie niższe w porównaniu do korzystania np. z kotłów na olej opałowy, gaz płynny, czy grzejników elektrycznych w zależności od tego, jaka pompa ciepła zostanie przez nas wybrana.

Pompę ciepła porównujemy akurat z takimi wariantami ogrzewania, gdyż najbardziej opłacalny jest ich montaż głównie w domach, w których nie ma możliwości ogrzewania gazem ziemnym. W końcu, jeżeli w prosty i tani sposób można doprowadzić do domu rurę z gazem, działanie pompy ciepła może nie być rewelacyjnym rozwiązaniem.

Jak działa pompa ciepła w domu? Zasada działania pompy ciepła

Zanim przejdziemy dalej, wyjaśnijmy, jak wygląda ogrzewanie domu pompą ciepła. Jak działa pompa ciepła w domu? Otóż takie urządzenia pobierają energią cieplną z otoczenia budynku. Głównie z wody, powietrza lub gruntu i przekazują ją dalej – do instalacji c.o. W taki oto sposób pompa ciepła generuje niskie koszty użytkowania, gdyż w 75% energia pochodzi z otoczenia, a jedynie 25% z energii elektrycznej.

Warto wspomnieć o tym, że na rynku mamy do wyboru kilka rodzajów pomp ciepła. To m.in.:

  • gruntowa pompa ciepła – nazywane także solankowymi. Pompa ciepła gruntowa czerpie energię z ziemi, podgrzewając wodę zasilającą instalację grzewczą w domu;
  • wodna pompa ciepła – wykorzystuje energię z wody;
  • pompy ciepła powietrze – powietrzne pompy ciepła to najpopularniejszy rodzaj pomp. Czerpią energię z powietrza, co umożliwia podgrzanie wody w instalacji grzewczej lub powietrza, jeżeli mowa o systemie nawiewnym.

Korzyści związane z pompą ciepła

Z zastosowaniem pomp ciepła wiąże się sporo pozytywnych kwestii. To niezwykle ekologiczne i wydajne rozwiązanie, co oczywiście przekłada się na korzyści finansowe. Dodatkowo pompy ciepła nie generują hałasu, a latem mogą służyć jako urządzenia chłodzące wnętrza budynku.

Dotacje na pompę ciepła z programu „Moje Ciepło”

Warto mieć na uwadze fakt, że chcąc ogrzewać pompą ciepła swój dom, można skorzystać z rządowego programu, jakim jest „Moje ciepło”. Niestety wiążą się z tym pewne ograniczenia. Z takiego programu mogą skorzystać właściciele domów w budowie, w przypadku których nie złożono jeszcze wniosku o zakończenie budowy lub pozwolenia na użytkowanie domu.

W programie wezmą udział także właściciele domów jednorodzinnych, dla których złożono już zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie, pod warunkiem że nie nastąpiło to wcześniej niż 1 stycznia 2021 roku.

Ostatnim warunkiem otrzymania dofinansowania jest uzyskanie podwyższonego standardu energetycznego budynku.

Czytaj więcej na: Extradom.pl

Kiedy pompa ciepła się opłaca?

Jak więc widzimy, niezależnie od mocy pompy ciepła i innych parametrów z dofinansowania możemy skorzystać wyłącznie po spełnieniu powyższych warunków. Kiedy natomiast ogrzewanie pompą ciepła ma sens, nawet bez otrzymania dodatkowych pieniędzy z programu?

Instalacja obiegu pompy ciepła jest najkorzystniejszym rozwiązaniem przede wszystkim w przypadku nowych budynków oraz w gruntownie wyremontowanych domach jednorodzinnych, a także budynkach mieszkalnych.

Aby wycisnąć maksymalne korzyści z takiej instalacji, należy dobrać model i typ pompy ciepła, a także odpowiednio zoptymalizować system grzewczy. W taki sposób gospodarstwo domowe może posiadać ekonomiczne źródła ciepła, a zwrot z inwestycji wyniesie ok. 6 – 8 lat.

Opłacalność całej inwestycji zależy głównie od ocieplenia domów, ewentualnych mostków cieplnych oraz tego, jak duża powierzchnia jest ogrzewana. Im większy dom, tym potencjalnie większe oszczędności związane z pompą ciepła.

Wysokość oszczędności może zależeć także od tego, jakie źródło ciepła było wykorzystywane pierwotnie.

Pompy ciepła – ogrzewanie na miarę XXI wieku

Z roku na rok pompy ciepła stają się coraz bardziej dostępne względem ceny oraz rozwijane są o nowe funkcjonalności. Mowa tutaj o takich ciekawostkach jak sterowanie i pogląd parametrów za pomocą smartfona. Według szacunków liczba takich rozwiązań w polskich domach będzie stale rosła. Pomóc w tym mają wspomniane dotacje, jak i duże oszczędności w późniejszym okresie użytkowania.

Jak więc możemy się przekonać pompy ciepła do ogrzewania pomieszczeń, są znakomitym pomysłem, jednak pod pewnymi warunkami. Łącząc je z np. instalacją fotowoltaiczną, możemy uzyskać tzw. dom pasywny, który będzie generował prawie zerowe koszty utrzymania.

Za pompami ciepła przemawia mnóstwo argumentów. Są pomocne zarówno w wyższej, jak i niższej temperaturze. W przypadku niższego poziomu temperatury mogą służyć do ocieplania pomieszczeń i być źródłem ciepła, a latem do chłodzenia pomieszczeń – mogą być więc wykorzystywane niemal przez cały rok.

Taka instalacja grzewcza w domu jednorodzinnym to z pewnością świetny pomysł do ogrzania budynku mieszkalnego. Należy jednak dobrze obliczyć, czy akurat w naszym przypadku będzie to opłacalna inwestycja i kiedy się zwróci.

Dodaj swój komentarz!

avatar