„Tyszanie bezpieczni i szczęśliwi” – radna o Dniu bezpieczeństwa

2
294

Po przewie pandemicznej na mapę tyskich wydarzeń wrócił Dzień Bezpieczeństwa, organizowany przez radną Lidię Gajdas we współpracy z Miejskim Centrum Kultury oraz Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Tychach. W minioną sobotę na tyszan czekało wiele atrakcji z zabytkowym wozem strażackim z początku XX wieku na czele. Podczas wydarzenia świętowaliśmy również jubileusz 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej.

Pierwotnie impreza zaplanowana była na koniec lipca, jednak organizatorzy zdecydowali o zmianie terminu ze względu na zapowiadane spore opady. Niestety i w minioną sobotę pogoda nie rozpieszczała. Przez cały dzień nad Tychami utrzymywały się ciemne chmury, z których często padał deszcz.

Czujemy się bezpieczni

Punktualnie o godz. 14.30 spod KM PSP w Tychach wyruszyła kawalkada kilkudziesięciu pojazdów strażackich, pojazdów straży miejskiej, policji i pogotowia ratunkowego, by przy włączonych sygnałach świetlnych i dźwiękowych przejechać ulicami miasta pod plac „pod Żyrafą”, gdzie Dzień Bezpieczeństwa otworzyła wiceprezydent Tychów Hanna Skoczylas. – Zebraliśmy się tutaj, aby kontynuować tyską tradycję, jaką jest Dzień Bezpieczeństwa oraz świętować trzydziestolecie Państwowej Straży Pożarnej. Z tego miejsca, w imieniu swoim i wszystkich organizatorów, chciałam podziękować strażakom i ich rodzinom za trud, jaki wkładają w codzienną służbę, za poświęcenie i serce, ogromny wysiłek. Dzięki nim czujemy się bezpieczni, a gdy jesteśmy bezpieczni to jesteśmy szczęśliwi. Ostatnie badania pokazały, że tyszanie czują się w swoim mieście szczęśliwi i pod względem liczby szczęśliwych mieszkańców Tychy znalazły się na czwartym miejscu w całej Polsce. Dziękuję za to strażakom i życzę wszelkiej pomyślności w imieniu prezydenta miasta Andrzeja Dziuby, którego list gratulacyjny składam na ręce komendanta Piotra Szojdy.

Obecna na miejscu Barbara Konieczna przewodnicząca Rady Miasta Tychy przyłączyła się do życzeń oraz podziękowała pracownikom Miejskiego Centrum Kultury za pomoc w organizacji wydarzenia.

Odblaskowe radne i trumna z piratem

Dzień Bezpieczeństwa w Tychach organizowany jest od 2013 r. Wówczas radne Lidia Gajdas i Karolina Chemicz-Pałys, zwane „odblaskowymi radnymi z Tychów” otrzymały nagrodę Partnera Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego za ogromne osobiste zaangażowanie w poprawianie bezpieczeństwa, wszechstronne i konsekwentne promowanie odblasków jako elementów niezbędnych do poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz akcję „A WIDZISZ – Bądź widoczny. Bądź bezpieczny”. Gremium konkursowe doceniło nieszablonowe, poruszające wyobraźnię działania profilaktyczne „Ostatnie pożegnanie pirata drogowego”, o którym było głośno w całej Polsce.

– Pierwszy Dzień Bezpieczeństwa był podsumowaniem wielkiej akcji społecznej, którą przeprowadziłyśmy – wspomina radna Lidia Gajdas. – Zdecydowałyśmy się na nieco kontrowersyjne metody, aby przemówić do wyobraźni uczestników ruchu drogowego, m.in. wykorzystałyśmy trumnę, aby pokazać, jak kończy się łamanie przepisów oraz jazda „na pirata”. Doskonale pamiętam, jak odradzano nam takie posunięcie, ale podjęłyśmy decyzję, że chcemy pokazać dosadnie, gdzie leży odpowiedzialność i jakie są konsekwencje braku wyobraźni. Statystyki wciąż jasno pokazują, że poruszanie się samochodem jest bardziej niebezpieczne, niż samolotem, którego tak bardzo się boimy. Prawdopodobieństwo śmierci w wypadku lotniczym wynosi 1:29 milionów. Niebezpieczeństwo śmierci podczas wypadku samochodowego jest prawie 1600 razy większe. Najbardziej zagrożeni są oczywiście piesi użytkownicy ruchu drogowego. Dlatego tak ważne jest noszenie odblaskowych elementów odzieży, dzięki którym jesteśmy widoczni z kilkudziesięciu metrów. Powtarzam to z uporem maniaka, ale to po prostu działa. Wiedzą o tym producenci odzieży sportowej czy jesienno-zimowej, którzy zaczęli stosować elementy odblaskowe w swoich konfekcjach – cieszy się radna.

W Tychach coraz lepiej

– Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Komisja Europejska opublikowała wstępne dane liczbowe dotyczące śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w roku 2021. Szacuje się, że w ubiegłym roku w wypadkach drogowych zginęło 19.800 osób. Oznacza to wzrost o tysiąc zgonów (+5 proc.) w porównaniu z rokiem 2020. W Tychach natomiast, pomimo wzrostu ilości samochodów z 71 tys. 2013 r. do 111 tys. w 2021 r. odnotowaliśmy najmniejszą ilość wypadków oraz wypadków z udziałem pieszych od 20 lat. To nie jest przypadek, ale efekt prowadzonej polityki przez Miejski Zarząd Ulic i Mostów. Na przestrzeni tych lat wprowadzono liczne strefy ograniczenia prędkości, wyniesiono tarcze przejść dla pieszych, budowano wyspy azylowe, zawężano jezdnie, doświetlano wertykalnie przejścia, stosowano progi zwalniające czy tak zwane szykany drogowe. Jest to wynik pracy wielu ludzi, którym należą się podziękowania i nasza wdzięczność. Myślę, że powinno to wybrzmieć, zwłaszcza teraz, gdy wprowadzono jeden z najbardziej zaawansowanych systemów do sterowania ruchem ITS. W naszym 120-tysięcznym mieście operujemy technologią, jaką stosuje się w wielkich stolicach. Rozwiązania te poprawią bezpieczeństwo o kolejne 10%. Na różnych forach pojawiły się nieprzychylne a często wulgarne komentarze, których autorzy przejawiali niebywałą nieznajomość tematu. ITS jest rozwiązaniem, które m.in. poprawi bezpieczeństwo na ulicach naszego miasta. A bezpieczeństwo nas, mieszkańców jest najważniejsze. I o polepszenie tego bezpieczeństwa będziemy walczyć przy pomocy najnowszej technologii jak ITS, wydarzeń typu Dzień Bezpieczeństwa czy tak prostych rozwiązań jak opaska odblaskowa, których mamy tysiące do rozdania – podsumowała radna Lidia Gajdas.

Atrakcje „pod Żyrafą”

Podczas Dnia Bezpieczeństwa odbył się również pokaz sprzętu stanowiącego wyposażenie jednostek ratowniczych, medycznych i porządkowych. Symulowano wypadki drogowe, w których używano ciężkiego sprzętu hydraulicznego czy sytuacje pożarowe. Do dyspozycji mieszkańców były liczne stanowiska edukacyjne i symulatory, ale też mobilna strzelnica, tory przeszkód czy miasteczko rowerowe, a nawet miniatury komend straży pożarnych zbudowanych z klocków lego. Odbyły się konkursy z nagrodami, m.in. hulajnogą elektryczną i voucherem na wypożyczenie samochodu. Uczestnikom wydarzenia przygrywała Orkiestry Wojskowej z Bytomia, zaś od godzin wieczornych DJ Radla poprowadziła potańcówkę z utworami disco z lat 80. i 90.

2 KOMENTARZE

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.